19 Kasım 2011 İstanbul Boğazı Çinekop Avı Organizasyonu

Balık avı organizasyonlarımız devam ediyor. Şayet hava muhalefeti olmazsa daha önce olduğu gibi bu kez yine İstanbul Boğazında çinekop için açılacağız.

Genel katılım koşulları :

 • Başvurular en az 3 kişilik gruplar halinde olacaktır.
 • Hedef balık çinekop ve istavrittir ve çapariyle yapılacaktır.
 • Gruplar tam gün veya yarım gün şeklinde bildirdikleri takdirde organizasyon buna göre şekillendirilecektir.
 • Tutulan balıklar öğle yemeği olarak pişirilecektir. Daha önce organizasyona katılan arkadaşlar parmaklarını yiyorlardı söylemedi demeyin 🙂
 • Maksimum katılımcı sayısı 10 kişidir. Ancak daha küçük gruplar organizasyon ücretinin tamamını ödedikleri takdirde tekneyi kendi adlarına kiralayabilirler.
 • Katılım ücreti kişi başına 60 tl dir.
 • Eğer tekil bir grup katılımcı sayısa erişebiliyor veya 5. maddedeki şartları sağlıyorsa bu durumda tarihte değişiklik yapılabilir.
 • Hava muhalefeti oluştuğu takdirde organizasyon tarihinin değişebileceğini unutmayın.

Yanımda ne getirmeliyim ?

 • Eğer varsa 2,5 – 3 metre uzunluğunda olta kamışı ve sarım gücü yüksek makara. El oltası kullanmak serbesttir.
 • Sabah kahvaltınız ve öğle yemeği için ekmek hatta isteğe göre domates, biber vs.
 • Çinekop için en az 3 adet beyaz tüylü ve yeşil floşlu çapari.
 • 150 – 200 gram arası fırdöndülü kurşun.
 • Hava durumuna göre yağmurluk.
 • Kova ve diğer balıkçılık aksesuarları.

Diğer konular :

Av esnasında oltanız ile ilgili sorunlarda, balık sağımında ve yemek organizasyonunda size yardımcı olacak kişi ben olacağım ve bunun için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Katılımcı başvuruları ile ilgili madde dışında herhangi bir uygulama söz konusu olmadığından tekil başvurulara cevap veremeyeceğim için şimdiden özür dilerim. Konuyla ilgili aklınıza takılan diğer soruları bu yazı altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

12 Kasım olarak düşünülen tur 19 kasım olarak değiştirilmiştir.

Görüşmek üzere

19 Kasım 2011 İstanbul Boğazı Çinekop Avı Organizasyonu” üzerine 6 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Uğur

  Bu güzel katkınız için çok teşekkür ederim.

 2. Uğur

  Balığın limitler dahilinde olması zaten balıkçılık yapan herkesin uyması gereken birşey ve vicdanen zaten sizin bunu yapmanız gerekir. Örneğin bir abimizle istavrit tutmaya gittiğimiz bir gün, kıraça yerine başka bir isim koymak gerek çünkü daha kıraça bile olamamış balıkçıkları herkes marifet gibi kovaya atıyordu. Biz tabi böyle yapmadık 1-2 saat denize geri bırakmaktan yorulunca bıraktık artık avı. Zaten oradakileri de anlayamadık o balığın nesini yiyeceklerdi anlayamadık. Hayvan zaten 10 gr gelir, temizledin 6-7 gram kaldı, kızgın yağı da görünce herhalde bişey kalmıyodur.

  Fakat emin olun kıyamı kenar balıkçılığı dediğimiz amatör balıkçılar yapamaz. Yani kesinlikle tasvip etmiyorum ama yukarda örneğini verdiğim gibi bile tutulsa, kenardan tutularak kıyam yapamazsınız.
  Çünkü çok iyi bir günününüzde maksimum tutabileceğiniz çinekop sayısı 50-60 civarında olur. Bir gırgırın denizden topladığı balık sayısı tonlarca. Yani bir tepki verecekseniz tezgahta satılan küçük balığı almayarak vermemiz gerekir, yoksa kenardan tutulan iki tane küçük çinekopla balık bitmez. 18 santim geldi diye kenardan tutulan balığın bırakılması değil yani olay. Ama tabi 12-13 santimlik yaprak denilen boy da kıyıya alınmaz.

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Defne

  Lüfer demiyorum çünkü aslında lüfer dediğimiz balık boy limitlerine göre zaten adlandırılmıştır :

  15 cm ye kadar defne yaprağa
  15 ile 25 cm arası çinekop
  25 ile 35 cm arası sarıkanat
  35 ile 45 cm arası lüfer
  45 ile 55 cm arası kofana
  55 cm üzeri sırtı kara

  Bu yüzden lüfer diyemiyoruz.

  Ancak kıyım hakkında serzenişiniz doğru. Çünkü bu işi ticari olarak yapan kesim balığın pazardaki cazibesini arttırabilmek için kafasına göre defne yaprağına çinekop, çinekopa lüfer gibi etiketler koyabiliyor. Daha bugün kasalarca balığın ceza yememek için denize ve karaya döküldüğüyle ilgili bir haber okudum.

  Amatör balıkçının baz alması gereken esas limit ve kurallar gerçekte vicdanidir. Yani parmak kadar balığı bile kovada tutarak eşine dostuna hava atıyorsa bu kişi amatör balıkçı değildir. Kendi adıma konuşmam gerekirse yeri geldiğinde türünün az olduğunu bildiğim ve yumurtlama zamanında yakaladığım, pek çok insanın hayallerini süsleyecek büyüklükte balıklar ( hemde istanbul boğazında ) yakalamışlığım ve geri bırakmışlığım var. Ancak bazende yakalanan balığın gördüğü zarar o balığın denize bırakılmasının hatalı olacağı anlamına geliyor.

  Uzun lafın kısası bütün iş kişinin kendisinde bitiyor.

 4. Defne

  Lüfer avı, demek istiyorsunuz değil mi ? Ve şüphesiz 20 cm av alt sınırı konusunda hassasiyet gösteriyorsunuz, bu avlar esnasında. Malum, muazzam bir kıyım var şu anda Boğaz’ da.

 5. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Bülent

  Tur günü değişti ve detayları ilgili sayfada mevcut. Bunun dışındaki her türlü soru için info@go2fishing.com posta adresini kullanabilirsin.

 6. Bülent

  Selam tur hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. Yardımcı olabilirmisin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir