Olta Kamışları

30 sene önce ateş pahası denilecek fiyatlara sahip olan olta kamışları artık fiyatıyla amatör balıkçıları korkutmuyor.Fakat olta kamışı alırken bazı konularda bilgi sahibi olmak ve ona göre haraket etmek gerekiyor.Teknik terimleri bir kenara bırakalım ve öncelikle bu işin balıkçılık yönüne göz atalım.

Balıkçının bilmesi gereken birinci kural balığı oltanın yakalamadığıdır.Eğer yeteri kadar tecrübe sahibiyseniz 3 metre incecik bir olta kamışı ile çok büyük balıklar yakalamanız mümkün.Buna en güzel örnek turna ve levrek avı gösterilebilir.Örneği açmak gerekirse, benim kıyıdan atıp çekerek avlanma amaçlı kullandığım olta kamışı 3 metre boyunda 15 liralık fiyat etiketi var.Kaliteli malzeme kullanmak isteyebilirsiniz fakat avuç dolusu paralar vererek satın alacağınız bu olta kamışının hakkını veremedikten sonra bir yararı olduğuna inanıyormusunuz ?

Farklı terimler ile ifade edilen kamış türlerinin bu terimleri almalarınında bir sebebi vardır.Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse :

Surf tipi olta kamışı : Esasen kumsal alanlarda kullanma amaçlı üretilmiştir.En önemli özelliği makaranın bağlantı bölümünün yukarıda bulunması ( ki bu yüzeye uzaklığından ötürü kontrolü kolaylaştırır ) ve bu sebepten ötürü artan sap mesafesi nedeniyle uzağa atışlar için tasarlanmış olmasıdır.Pek çok amatör balıkçıda uzağa atış yapılabilmesinden ötürü bu tür kamışları seçer.Aşırı yük gerektiren durumlarda kullanmak kamışın tabiatına aykırı bir durum doğurur ve balıkçıyı yorabilir.

Surf kamisi2

Ağır-Orta sınıf  kamışları : Ülkemizde daha çok boğaz çevrelerinde kullanılan bu olta kamışlarının üretiminde temel olarak baz alınan unsuru ağır kurşun atımı ve karşılanacak yüke karşı dayanımdır.Her ne kadar yavaş yavaş terkedilsede aslında benim düşünceme göre tercih edilmesi gereken en önemli seçim olmalı.Alırken teleskopik ( geçmeli ) veya 2-3 parçalı olan modellerden birini seçme şansınızda mevcut.

Teleskopik olta kamisi

Hafif sınıf ( at – çek ) olta kamışları : Hafif olması nedeniyle at-çek türü avlar yapılırken kullanılan ve amacın uzun süreli yapılması muhtemel kol haraketlerinde balıkçıyı yormamak olan olta kamışıdır.Bu tür kamışları tekneden dahi kullanabilirsiniz.

2 parca olta kamisi

Bot veya tekne için olta kamışları : 1-3 metre arasında uzunluğu olan ve gövdesi çok kalın tasarlanan bu kamışlar daha çok büyük balıklar için idealdir.Tekneniz yoksa almanızında bir anlamı yok.

bot kamisi

Şimdi gelelim konunun özüne.Yukarıda gördüğünüz üzere aktif bir amatör balıkçı, malzemeleri arasında bu 3 tür kamışıda bulundursa iyi olur.Fakat özellikle markalara yönelmek yerine piyasada bilinen ve tecrübe edilmiş olta kamışları kullanmanız daha akıllıcadır.Bemim malzemelerim arasında bulunan 5 olta kamışının marka ve ölçüleri sırayla şu şekilde :

 • Alba Leader 4 Metre ( 2002 üretim )
 • Alba Leader 4 Metre ( 2003 üretim )
 • Alba Leon 4 Metre ( 2002 üretim )
 • Daiwa 2 Metre 2 parçalı ( 2002 üretim )
 • Alba 3 Metre ( 2003 üretim )

Olta kamışı alırken herkesin korktuğu bir numaralı konu kamışın kırılması olasılığıdır.Bir kamış durup dururken kırılmaz.Kendisine bir baskı uygulanmış olması veya daha önceden bir şekilde zarar görmüş olması gerekir.Bazı durumlarda atarının üzerinde kurşun takarak kullanmaya çalışmakta kamışın kırılmasına neden olabilir.Balığın kamışı kırma olasılığı çok nadirdir.Çoğumuz internet üzerinden dahi olsa izleriz, 50-60 kg test çekeri olan bir kamış 300 kiloluk bir orkinos yada kılıç balığı yakalayabilir.Mantık olarak kırılması gereken bu kamış neden kırılmıyor  dersiniz ?

Yukarıda sıraladığım kamışlardan 1,2,3,5 nolu kamışların bana karşı tek sorunları halkalardaki paslanmaydı.Bu halkaları zaten çok cüzi bir para karşılığı alıp değiştirebiliyorsunuz.Zaten konunun özüde budur.Çok para verip alacağınız bir kamışın kırılma olasılığı ile normal kalitede bir kamışın kırılma olasılığı aynıdır.Aynı şekilde çok para vereceğiniz bir kamışa ne kadar titiz davranırsanız davranın sonu yine paslanma olacaktır ve marka malzemenin yedek parçası pahalıdır. 

Ayrıca bir çok kamış sahibi olupta hangi durumlarda kullanacağınız konusunda kararsız kalmak yerinde aklı başında bir kaç kamış seçimi yapıp büyük oranda onlarla bu oyunu oynamak en mantıklısıdır.Örneğin elimdeki Leader model kamışımı hem çinekop / istavrit çaparisinde hemde yemli oltada ( mırmır, lüfer, çinekop ) kullanabiliyorum.Üstelik 150 gram kurşun kullanarak avlandığım zamanlarda oldu, yani en pis veya en ağır avda bile gönül rahatlığı ile kullanabildim.

Seçerken nelere dikkat edilmeli ?

Balık malzemesi satan arkadaşlar siz olta kamışı istediğinizde direkt olarak çelik sargıya vurgu yaparlar.Ancak tek başına bu bir anlam ifade etmez.Alacağınız kamışın öncelikle atarının ne kadar olduğunu kontrol edin.Daha sonra halkalarına bakın ve gelişigüzel bağlantılar olup olmadığını kontrol edin.En sonunda ise üretim şeklini sorup satıcının tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Alabalık, turna gibi balıklar için büyük kamış kullanmak yerine 2 – 2,5 metrelik 30 gram atarlı ince ve esnek bir olta kamışı yeterlidir.Bu hem kaşık veya sahte balığınızı uzağa atmanızı ve kontrollü kullanmanızı sağlar hemde yorulmanızı engeller.Diğer türlü zaten yakaladığınız balıktan pek zevk almayacaksınız.Biraz daha uzun kamış kullanarak levrek avınızıda daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Sonraki yazılarda ” balığı olta değil balıkçı yakalar ” denkleminin diğer parçalarını bir araya getireceğiz.

Rastgele

Olta Kamışları” üzerine 6 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Burak. Bunun pek çok sebebi olabilir ancak balık avı araçlarını kullanırken önemli olan balığı tanımaktır. Verdiğiniz örnek teknikle alakalı bence. Örneğin kimi balıklar 5 kg büyüklükte olur ancak mücadele etmez ( kalkan gibi ) ve ölü ağırlık çekmiş gibi oluruz. Kimi balıklarsa 2 kg dir ve sonuna kadar mücadele eder. İşte bu mücadele esnasında avcının davranışları da çok önemlidir. Her iki balığı yakalarken de misina kopabilir, kamış kırılabilir ve hatta avcı zarar görebilir.

  Tabi gelişen teknolojiyi de göz ardı etmemek lazım. Bazen videolarda denk geliyorum, kamışın ucuna otomobil jantı takarak test edenler var ancak bu da tek başına bir şey ifade etmiyor. Özetle anlatmak istediğim şey şu ki eğer aklınızdaki düşünce kamışın balığın ağırlığında kırılabilme olasılığıysa o zaman teknik anlamda biraz daha araştırma yapmanız gerekir. Çünkü bilinçli oltacı balığın büyüklüğü ne olursa olsun balığı olta yardımıyla sudan çıkarmaması gerektiğini bilmelidir. Bana göre olta kamışının üretim maksadı, yemin suya girişinden balığın oltacının eline gelmesine kadarki süreçte balığı idare edilmesi ihtiyacıdır.

 2. Burak

  Merhaba. Sorumun cevabını googleda arattim fakat bulamadim. Izledigim belgeselde beyaz mercan baligi yakaliyor adam ve bunu incecik bir oltayla yapıyor. Balik 2.5m hem de akintili bir nehirde…. sorum şu: bu olta bu kadar buyuk bir baliga ragmen nasil kirilmaz? Neden kirilmaz? Bunu cidden merak ediyorum… cevabiniz icin simdiden tesekkurler…

 3. Umut

  Merhaba ben sazan balığı için olta alıcaktım.Nasıl bir olta almalıyım.

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Geç cevap verdiğim için üzgünüm. Bıraktığın linklerde artık geçersiz olduğu için mesajından kaldırdım fakat hedef balığını buraya yazarsan detaylı bir açıklama yapmam mümkün.

 5. Alp Deniz

  Yazıyı keyifle ve ilgi ile okudum, tatlı su için “360cm’lik incecik bir kamış” almayı düşünüyorum ben de 🙂 Ailemde ve çevrede hep sazan kamışı kullanıyorlar -hani kalın boru gibi olanlardan- , oysa avrupa videolarında incecik kamışlarlarla trofeler yakalıyorlar. Bu sebeple ince kamış şart bana. Hangisi daha iyi olabilir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir