Balık Avında Kullanılan Sahte Yem Türleri

Amatör balıkçı için yemlik balık hariç balık yakalamak amaçlı kullanılan iki tür yöntem vardır :

– Yemli balık avcılığı
– Sahte yemler ile balık avcılığı

Ben bu yazıda sahte yem çeşitlerinden bahsedeceğim.Aslında bu konu çok kapsamlı, bu yüzden parçalara ayırarak yazılara devam edeceğiz.

Sahte yemler  balık çeşitleri ve davranışlarına göre gruplara ayrılır :

Klasik Balık Taklitleri :

sahte_balik

Bunların başında Rapala, Yo-zuri ve Daiwa gibi markaların ürettiği ve piyasada genel olarak ” Rapala ” diye tabir edilen taklit edilmiş sahte balıklar gelir.Bu tür sahte balıklarda kendi içlerinde de gruplara ayrılırlar.Örneğin dalan bir sahte balık derin sularda çok iş yaparken levrek gibi balıklar için sığ suda kullanılma amacı ile üretilmiş su üstü sahte yemleri bulunur.

Silikon Sahte Yemler :  

ragot_raglou

Elastik olması sayesinde bazı durumlarda daha kullanışlı olabilen bu tür sahte yemlerin en büyük üreticilerinden bir tanesi Ragot firmasıdır.Renk ve taklit edilen balığın türüne göre kendi içinde sınıflara ayrılır.Bu yemler genellikle tatlı sularda kullanılır fakat deniz balıklarda da hatırı sayılır oranda kullanılmaktadır.

Kaşıklar :

sahte_jasik

Ülkemizde özellikle lüfer, turna ve alabalık avında kullanılmaktadır.Görüntüsü her ne kadar balığı andırmasa da hedef balıklar meraklı ve harakete çabuk tepki veren balıklar olduğu için suyun içerisinde ki haraketi sayesinde güzel av imkanları tanır.

Bu konuyla ilgili diğer bilgileri Sahte Yemler başlığında bulabilirsiniz.

Balık Avında Kullanılan Sahte Yem Türleri” üzerine 5 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Aslında şu anda lüfer zamanı ve eğer tekne ile balık avlıyorsanız size ilk tavsiyem canlı veya ölü zargana kullanmanız. Eğer zargana temin etme şansınız yoksa kaşık arkasına istavrit, izmarti ve hatta kefal filetosu takmanızda yeterli. İllaki sahte kullanmak niyetindeyseniz sahte zargana veya tobimaru gibi mavi / yeşil desenli 13 cm civarında büyüklüğe sahip sahteler kullanabilirsiniz. Tabi derinlik kuralına riayet etmek şartıyla.

 2. Ramazan

  Tekirdağ bölgesinde uzun olta lüfer avcılığında sahte olarak ne kullanabiliriz ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  İster kıyıdan ister tekneden olsun bu tür sahte yemler için bazı durumlarda kurşun kullanmak gerekir ve kurşun tipi neredeyse aynıdır.Malzemecilerde 70 – 150 gram arasında ağırlıklrda olan bu kurşunu ” seğirtme ” kurşunu adıyla sorabilirsiniz.Kurşun telli olacağından telin kısa kısmını oltanızın klipsine takın.Daha sonra kurşun telinin uzun tarafına 1,5 metreden az olmayacak ve kamışınızın makara bağlantı mesafesini geçmeyecek şekilde uygun kalınlıkta misina bağlayın.Misinanun boşta kalan en uç kısmınada yakalamk istediğiniz balığın türüne göre sahte balığınızı ekleyin.Şayet su sığ ise bağlayacağınız ağırlık sahte balığınızın dibe takılmasına yol açabilir.

 4. Barış

  Bende bu yemlerden var ama nasıl kullanacağım bilmiyorum.Kurşun bağlamak gerekirmi bunlara veya bağlanırsa hangi kısmına bağlanmalı açıklarmısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir