Yeni Bir Balık Avı Sahtesi : Lider

Özellikle Levrek avı konusunda iddialı olan ve benimde bir çok kez kullandığım ve faydasını gördüğüm GES ( GElibolu Sahtesi ) hakkında bu sitede pek çok bilgi bulabiliyordunuz. Ancak şimdiki sahte bir çok açıdan daha farklı. Uzun zamandır Liderle ilgili gelişmeleri takip ediyordum ve belli bir noktaya gelmesini bekliyordum, sonunda o an geldi. Balıkçılık ile ilgili icatlar konusunda aramızda çok yetenekli insanlar var. Bunun bir örneğini zaten GES konusunda görmüştük. Şimdi başka bir iddialı sahte piyasaya girdi : LİDER Sahte.

Lider Sahte Levrek Avı

Lider sahte kendini ilk kez bir lüfer avında göstermişti. Bu konuyla ilgili bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Daha sonra farklı avcılar tarafından farklı bölgelerde denenerek sonuçları tespit analiz edildi ve buna göre gereken yerlerde gerekli düzeltmeler yapıldı. Sonunda geldiği noktaysa neredeyse kusursuza yakın olan şu hali :

Lider Maket Balık

Peki lideri diğer sahtelerden ayıran özellikler neler ?

Öncelikle bilinmesi gereken husus bu sahte balığın belli şartlar göz önünde bulunarak tasarlanmış olması. Yani rapala veya yozuri gibi markalarda olduğu gibi global bir değerlendirme yapılarak müşterek durumlar düşünülerek hazırlanmamış. Örneği yozuri marka gagalı bir sahteyle levrek avlamanız mümkün ancak 1 metrelik dibi taş ve aralıklarla yosun olan bir bölgede bir çok problem yaşayacağınız aşikar.

Başka bir konuda ağırlık konusu. Yine bilindik markalardan yola çıkarsak rapala marka bir sahteyi rüzgarlı bir havada ne kadar uzağa atabilirsiniz ?

Bir konuyu hatırlatmakta fayda var. Bu sahte şu an için sadece at-çek olarak tabir ettiğimiz kıyıdan yapılan avlarda kullanılabilir. Yani henüz tekneden yapılacak avlar için hazırlanmış veya denenmiş bir modeli mevcut değil

Lider Maket Balık işte bu ve bunun gibi pek çok konu düşünülerek hazırlanmış olan bir sahte. Mucidi olan Hüseyin Bey bu sahteyi, tasarımından tutunda renklerin seçimine kadar pek çok konuyu hem deneyerek hemde Turgay Sezginle fikir alışverişinde bulunarak ortaya çıkarmış. Her ne kadar yöreye özgü gibi görünsede aslında aşağıda göreceğiniz örnekleri göz önüne aldığınızda öyle olmadığını anlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra sanırım yapmaları gereken renk ile ilgili yeni geliştirmelerde bulunmak olmalı. Çünkü başlangıç olarak en değerli buldukları iki rengi kullanıma sunuyorlar ve alınan sonuçlarda gayet iyi. Sadece ben 3 avda buna şahit oldum.

Şimdi farklı bölgelerde bu sahteyi kullananlar ile ilgili bir kaç yazı okuyalım :

Mehmet Bay : Avlağa vardığımızda balık yapmayacağı konusunda sanırım herkes hem fikirdi.Ama yinede oltalarımızı denizle buluşturduk.At çek,at çek ses seda yok kimsede.Makinama yeni aldığım misinayı sardığımdan ben Turgay hocam ve Hüseyin abiden geride kaldım geç başladım atçek yapmaya.Misina sarım işini bitirip oltamı açtığımda hemen,bir önceki levrek avımda Hüseyin abimin hediyesi kendi el emeği LİDER SAHTE’yi(sarı kırmızı)taktım.Başladım atçek yapmaya 5 yada 6’ncı atışımda küt balık Lider sahtemde.Sevincime diyecek yok.Ama ondan sonraki denemelerimde maalesef sadece 1 balık daha denk geldi ama onu alamadım..

 devamı…

Önce Daiwa Saltiga Laser Sardine ile başladım 15dk. kadar. Pelican Nitro 44’ümü geçen seferki avda paşanın ağzında bırakmıştık maalesef. Sonra itina ile kırmızı kafa sarılı Lider Sahteyi taktım klipse. Dördüncü atışta kıyıya 4 mt. kala resimdeki ispendek yapıştı. Çektim aldım kıyıya. Yalnız ilginçtir, gerek benim hatam gerekse balığın sahteyi alış şeklinden çıkarmak için bayağı uğraştım

devamı…

Eğer lider veya kendi yapmış olduğunuz sahteler varsa beni bilgilendirebilir ve ülkemizdeki amatör balıkçılık konusuna katkıda bulunabilirsiniz.

Konuyla ilgili birde video var :

Nereden bulabilirsiniz ?

Rastgele.

 

Yeni Bir Balık Avı Sahtesi : Lider” üzerine 4 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Yıldırım.

  Karadenizde kullanıp sonuç alan var sanırım. Gelibolu Oltacı forumunda aradığın sorunun cevabını bulabileceğin pek çok konu başlığı var diye düşünüyorum.

 2. Yıldırım

  Selam. Güzel bir sahte olduğu aşikar. Gayet başarılı, tutulan balıklardanda belli. Darısı bana:) Benim merak ettigim bu sahte balık Giresunda da kullanılabilinirmi ? Şuda bi gerçek ( bana göre tabi ) bu levreğin sarı renge zaafı var. Şimdi bu balık karadeniz bölgesinde işe yararmı ? Lütfen cevap yazın. Elinize emeğinize saglık 🙂

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Cenk. Videoda balıkların yakalndığı yer Saroz – Baklaburnu yakınlarında bir kumluk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir