Yeşilırmaktan Bıyıklı Balık Avı

Malum kış zamanı ve tatlu su balıklarının yavaş yavaş derinlere çekilerek av vermediği günleri yaşıyoruz. Ancak babam sağolsun bu aralarda pek boş durmuyor. Geçen hafta yakaladığı iki güzel kefalin resmi flu olduğu için yayınlayamamıştım ancak bu sefer rekor sayılabilecek büyüklükte ve yeşilırmağa özel diyebileceğimiz bir tür olan bıyıklı balık ( Bıyıklı Bekirde deniyor ) yakalamış ve bende yayınlamak istiyorum.

Kış ve soğuklar başladımı tatlı su balıklarının bir çoğunun metabolizması yavaşlar ve bununla birlikte gelen haraketsizlik balığın kendisini çamura gömmesine veya yatırmasına sebep olur. Nadir zamanlarda yemlenmeye çıktığı içinde avlanması zordur. Ancak babam o gün hem ustalığını hem şansını göstererek bir tanesi 50 diğeri 40 cm büyüklüğünde iki güzel bıyıklı balığı yakalayabilmiş.

Yeşilırmaktan bıyıklı balık avı

Kullandığı yem herzaman olduğu gibi solucan ancak ince misina kullanmayada alıştığı için balıkların kendisini çok uğraştırdığını ve kaçıracağını düşündüğü anlarda bayağı korkuttuğunu anlattı 🙂 Aslında kepçe kullanma alışkanlığı da var ancak bazen yanında götürmediği için, düşündüğünden büyük balıklar yakaladığında çok yorucu zamanlar geçirebiliyor.

Üstelik avlandığı yerler o kadar zorlu bölgelerki. En iyimser ihtimalle bir olta atacak aralık bulabiliyorsunuz. Özellikle yaz zamanları otların artışı ve bilinçsiz ağaç kesimleri avlanacak yer bulmakta sıkıntı yaşatıyor avcılara. Bu arada kullandığı olta takımı şamandıralı ve tek iğneli olta.

Bu balık aslında dipten yemlendiği için en güzeli akış durumuna göre kurşun seçerek dibe yatırılacak olta takımı kullanılsa daha iyi sonuçlar alınabilir. Fakat dip yapısını bilmeden de böyle bir girişimde bulunmak saçma oluyor. Özellikle yeşilırmakta dipte bulunan çöp ve istilacı yosun türleri bu çeşit olta kullanmaya engel olacak en büyük unsurlar. Tabi kumlu alanlarda yok değil. Ben bu sene deneme yapmayı düşünüyorum. Eğer sonuç alırsam illaki buradan yazarım.

Rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir