2. Geleneksel Gelibolu Turna Avı Yarışması

İlki geçen sene yapılmış olan ve gelenekselleşmiş hale geleceğine inandığımız Turna Avı yarışmasını bu senede gerçekleştirmiş bulunduk. Katılımcı sayısı beklediğimiz oranda gerçekleşti, ödüller sponsorlar desteğiyle hazırlandı ve av saat 9 gibi başladı.

Neler oldu ?

Malesef suyun çekilmesinden ötürü yakalanan balık sayısı pek fazla değildi ancak büyük balık beklentisi neredeyse istenen düzeydeydi. Bende dahil katılımcılar hemen karıncalar gibi gölün etrafına yayıldık. Özellikle ben ve arkadaşım karşı kıyı hariç heryeri karış karış taradık. Balık yakaladık elbette ama aradığımız, bize yarışmada derece getirecek balıklar değildi.

Büyük balıkların ilkinin sabah yakalandığına şahit olduk. Birde yarışmaya dahil olmayan bir kişinin yakaladığı balık vardı ki bütün yarışmacıların iştahını kabarttığına eminim 🙂 Sonrasında tanıdığımız simalardan birisinin balık kaçırmasına şahit olduk. Karşıdan karşıya seslenecektim ancak sonra vazgeçtim. Yavaş dur çekme desek ve balığı kaçırsa klasik balıkçı tavrıyla ” senin yüzünden kaçtı beyaaa ” diyebilirdi mazallah 🙂

Gelibolu Turna Avı Yarışması

Yarışma sonunda ilk 3 balık 55 santimetre üzeriydi. Şöyleki :

1. Sıradaki yarışmacının tuttuğu balık 69 cm
2. Sıradaki yarışmacının tuttuğu balık 68,5 cm
3. Sıradaki yarışmacının tuttuğu balık 59 cm

Gördüğünüz üzere ilk iki yarışmacı kardeş iki balığı tutmuş olabilir ( mesela yani )

 Gelibolu Turna Avı Yarışması

İşin güzel yanı, yeni ve samimi insanlarla tanışmaktı. Bir süre sohbet ettik, şamata yaptık, yemek yedik ve eğlendik. Daha sonra konuyla ilgili videoları ekleyeceğim.

Bu yarışmadan geriye kalan şeyse bu tür yarışmaların tekrarlanması ve yaygınlaşması umudu. Bu yüzden Öz-Ser ekibinden Turgay SEZGİN ve Sercan SEZGİN’e uğraşlarından ve gayretlerinden ötürü ayrıca teşekkür etmek lazım. Sonuç itibariyle herhangi bir gelir beklentileri olmadığı gibi kaba tabirle kendi ceplerinden düzenledikleri bir etkinlikle insanları biraraya getiriyor ve eğlenmelerine vesile oluyorlar.

Gelibolu Turna Avı Yarışması

Bir sonraki ay herhangi bir aksilik olmazsa bu kez hedef balık lüfer. Lüfer için küçük bir yarışma düzenleyeceğiz ama bir farkla. Bu seferki yarışma yemli av üzerine ve gece yapılacağı için yarışmacıların işi biraz daha zor olacak gibi sanki. İnşallah siz ziyaretçilerden bazı arkadaşlarımızıda o yarışmada görme şansımız olur.

Son olarak sponsorlar Kaptan Balık, Oskar, Güreller ve ismini hatırlayamadığım diğer 2 balık malzemesi ithalatçısı firmaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir