Balık Oltaya Vurduğunda Nasıl Davranılmalı ?

Avcı Dostlarım

Bu soru youtube kanalı üzerinden Üzeyir dostumuzun sorduğu bir soru aslında. Konuyu anlatmak için biraz detaylandırmak gerektiğinden burada paylaşmak istiyorum.

Herşeyden önce şunu belirtmek isterimki yazacağım şeyler çok dikkat gerektiren şeyler değil ve kesinlikle böyle yapılmalı denemez ancak bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarımız tecrübe kazandıkça zaten bedensel olarak davranışlar zamanla adapte olacağı için bir çeşit ” klasikleşmiş bilgi ” olarak düşünülebilir.

Önemli : Aşağıda bulunan bilgiler av esnasında misinanın boşluğu, ister sahte ister organik yem olsun yemi kullanma şekliniz, kamış ve makaranızın ava olan uyumu ve tecrübeniz ile doğrudan alakalıdır.

Balık oltaya ilk vurduğunda nasıl davranacağınız alsında avlandığınız yer, avlamak istediğiniz balık ve balığı avlanma tekniğiniz ile alakalıdır. Madde madde izah edelim :

Akış hızı olan ama çok derin olmayan bir suda yemli oltayla veya sahteyle avlanıyorum ve avladığım balığın çene yapısı sert ( Alabalık, Şabot, Yayın Balığı, Turna )  ?

Oltanız zaten suyun akışına doğru uzanıyor ve yem muhtemelen orta suda. Oltanızı suya paralel olacak şekilde sert bir biçimde yemi çalın ve oltanızı balık yorulana kadar kaldırmayın. Oltanızı havada dik şekilde tutmanız zaten yüzeye yakın olan balığın sıçarayarak oltadan kurtulmasına veya oltanızın kompasına sebep olabilir.

Balık yakınlaştığındaysa oltanızı yukarı kaldırarak kontrolün sizde olmasını sağlayın.

Neredeyse durgun ve derin bir suda ( 1 metreden fazla, deniz, göl veya dere ) yemli oltayla avlanıyorum ve avladığım balığın çene yapısı çok sert değil ( Sazan, Kefal, Kızılkanat, Çapak, Çay Balığı )  ?

Oltanızı çok fazla yukarı kaldırmadan balığın ağzına iğneyi oturtacak bir hızda yukarı ve yana doğru, balığın gidiş yönünün tersine doğru yemi çalın. Örnek bir görüntüyü burayı tıklayarak izleyebilirsiniz.

Şayet çok hızlı bir haraket yaparsanız bu durumda muhtemelen iğne balığın ağzından kurtulabilir ve hatta av kazasına bile sebep olabilirsiniz.

Hızlı akmayan ama nispeten derin bir suda sahte ile avlanıyorum  ?

Oltanızı yukarı doğru kaldırarak iğneleri balığın ağzına oturtun. Çünkü sahteye saldıran balıkların bir çoğu panikle farklı bir yöne doğru haraket etmek isteyecektir. Bu panik esnasında doğru yönü tespit etmeniz zor olduğu için en doğrusu bu boşluğu oltayı yukarı kaldırarak almak ve iğnelerin balığın ağzına oturmasını sağlamaktır.

Bazı balıklar ilk vuruşta panikle sağa sola haraket etmek yerine olduğu yerde kendilerini savurmayı tercih eder. Bu durumda oltanızı kaldırdıktan sonra misinanın ve kamışın tansiyonuna göre kalamanızı ayarlamayı unutmayın.

Ayrıca çok haraketli balıkların su üzerinde sıçrama ihtimallerine karşı bazı durumlarda oltanızı suya paralel şekilde tutarak balığı yormanız gerekebilir.

Denizde avlanıyorum ve su üstü sahte kullanıyorum ?

Su üstü sahte kullanırken büyük oranda olta yukarıda tutulur. Amaç sahtenin gerektiği şekilde haraket etmesi ve su üstüne kalabilmesidir. Ayrıca dik şekilde çekilen oltanın yine dik şekilde çırpılması için misina boşluğunun yarattığı dezavantajdan dolayı bir miktar sarılması gerekir ki bu zaman kaybıdır.

Böyle durumlarda balığın sahteyi ağzına aldığını hissettiğiniz anda yine suya paralel şekilde balığın saldırma yönünün tersine oltanızı sertçe vurun ve iğnelerin oturtun. Diğer türlü iğne balığın ağzına oturmadan sahteyi ağzından çıkarma ihtimaliniz çok büyük ve sahte sapanla fırlatılmış gibi geri gelebilir.

Önemli olan tek iğne bile olsa sahteyi balığa takabilmek. Daha sonrasında balığın paniği sayesinde diğer iğnelerde takılabilir. Balığı yorarkense oltanızı hem suya paralel hemde dik şekilde kullanabilirsiniz. Ama bunu yaparken misina boşluğuna çok dikkat etmelisiniz.

Denizde avlanıyorum ve dipten gelen sahte kullanıyorum ?

Yine oltanızı yukarı doğru dik pozisyonda çarpmanız gerekiyor. Çünkü balığın yönünü bilmemekle birlikte misina boşluğundan ötürü mesafe avantajına ihtiyacınız var. Ayrıca sahteyi çekerken oltayı zaten aşağı doğru tutuyordunuz ve mesafe avantajınızı kaybettiniz, bunu unutmayın.

Özetle görüldüğü üzere kriterler basitçe balığın fiziksel yapısı, davranışları, suyun hızı, sizin oltayı kullanma şekliniz ve kullandığınız avlanma yöntemi. Yazıyı okuduğunuzda kafanız karışabilir ancak mantık oltaya vuran balığı kaçırmamak üzerine kurulu olduğu için siz daha çok ” içgüdülerinize ” güvenin. Çünkü balık avı rastgele üzerine kurulu nasip ve kısmet işidir. İsterseniz profösör olun isterseniz doçent önemli olan doğru zamanda doğru haraketi yapmaktan geçer.

Misinanız gergin ve sağlam olsun.

Rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir