Eşkina Yakalamak

Eşkina :

Yurdumuzun tüm denizlerinde mevcut olan Eşkina yakalanması zor olan bir balıktır.Bunun en önemli nedeni hayatını genelde büyük oluk ve kayalıklar arasında geçirmesi olduğu düşünülebilir.Yılın belli zamanlarında yumurtlamak için kıyılara yaklaşan eşkinalar bu zaman dilimi içerisinde büyük oranda av verir.Karadenizde belli kerterizlerde, İstanbul Boğazında ise kısıtlı bir alanda avlanabilir.Ayrıca avcılar ve bu sahili silivriye kadar takip eden alan içerisinde de avını yapabilirsiniz.

eskina

Eşkina avı akşam hava kararırken başlar ve balığın durumuna göre sabaha kadar sürebilir.Zor bir avdır, iyi bir yer edinmeniz ve bir kepçe bulundurmanız sizin için iyi olacaktır.Eşkina için avlandığım ve avlanıldığını gördüğüm bazı bölge ve zamanları şöyle sıralayabiliriz :

* İstanbul Boğazı kıyıları ( Haziran – Temmuz )
* Avcılar sahil kesimi ( Mayıs – Temmuz )
* Ege de belli başlı meralar – Tekne sahipleri sizi yönlendirecektir. ( Yaz ayları )

Yem Seçimi :

Eşkina yakalamak için en iyi yol canlı teke temin edip kullanmaktır.Canlı tekeyi bulabileceğiniz yerler ise :

* Yosunlu taş duvar yüzeyleri.
* Kanal / Deniz bağlantıları.
* Balıkçı barınağı içleri olarak sayılabilir.

eskina4

Boy olarak 4 cm den küçük olanları toplamamanız hem orada mevcut olan potansiyel için hem de hedeflediğiniz balığı yakalayabilmeniz için menfaatinizedir.Tekeyi yakalamak için size gereken sadece taş diplerine ulaşabilecek uzunlukta sapı olan bir kepçedir.Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki tekelerin canlı olması gerekiyor.

Yer Seçimi :

Eşkina için çok fazla yer tarifi bulamayacaksınız.Ancak iyi bir gözlemci iseniz ve yazın ilk aylarında sahillerde belli büyüklüklerde guruplar görüyorsanız muhtelemen eşkina yakalamaya çalışan amatör balıkçılar ile karşılaşacaksınız.Eşkina için hava durumu çok fazla önem taşımaz.Ancak güçlü olan bu balığı kıyıya alabilmeniz için bulunduğunuz mekanı iyice tanımalı ve neler yapmanız gerektiğini önceden planlamalısınız.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Eşkina için gidilecek mekana göre farklı şekillerde olta hazırlanabilir.Örneğin sahil kesimlerde şamandıralı olta hazırlanırken boğazda bu olta 200 gram kurşun ile kullanılan 2-3 köstekli oltaya döndürülebilir.Ancak kullanılacak malzeme aynıdır.İğne seçimi 3-4 numara sazan iğnesi olursa yeterlidir.Misinayı ise kopar düşüncesi ile çok kalın kullanmayınız.0,25 / 0,30 misina bu olta için yeterlidir.

eskina3

Balığı yakalayan olta değil balıkçıdır.Eşkina konusunda balığın aksiyonu sert olmasından ötürü bir çok hikaye duyabilirsiniz.Bunların başında misina kopmaları gelir ancak en kalitesiz 0,30 misina bile 3 kg kadar bir yüklenme kapasitesine sahiptir.Yani balığın bunu koparması için yaklaşık 5 kilogram olması gerekiyor.Bu durumda kabahati misinalarda değil atmış olduğumuz düğümlerde aramamız daha sağlıklı olacaktır.

Beden ve köstekleri 0,30 misinadan hazırladığımız eşkina takımına daha önceden hazır tuttuğumuz canlı tekelerimizi sadece kuyruk ile gövdenin birleştiği ilk boğumdan iğneye takarak hazırlamış oluyoruz.Bu durumda teke ölmeyecektir.Ayrıca canlı olarak oltada haraket eden teke, balığın ilgisini hemen çekecek ve karşılığını almanızı sağlayacaktır.Yeter ki doğru zaman, doğru yer ve balığın varlığı konusunda şansınız olsun.

eskina2

İpucu :

* Eşkina oltaya ilk vurduğunda tehlikeyi sezerse ilk işi kovuk aralarına doğru kaçmak olacaktır.Bu durumda oltaya ilk vurma anında balığın baskı durumuna göre oltayı aşağı indirmeden 2 saniye beklemek en mantıklısıdır.Çok baskı yaptığını düşünüyorsanız oltanın ucunu 20-30 cm kadar aşağı indirip balığın enerjisini zayıflatmayı deneyin.
* Kovuğa kaçan balığın bir süre sonra dışarı çıkmak zorunda olduğunu unutmayın ve oltanızı zorlamayın.Aksi takdirde misinanız taşlara sürtünerek kesilebilir.
* Oltanıza bir tane teke takın.Eşkina,  iğneye takacağınız fazla tekelerin oluşturacağı görüntüye aldanmayacak kadar tecrübeli ve kurnazdır.
* Limit altını üstünü düşünmeden elinizi vicdanınıza koyarak yakaladığınız balıklar hakkında azda olsa yargılarda bulunun.Yakaladğınız balık 3 kilo olabilir ancak havyarlı ise bu durumda onu geri bırakmak yakalamaktan daha büyük ustalık demektir.
* 50 cm Eşkinanın ulaştığı ağırlık 1,5 kilodur.“Avcı atabilir”

Eşkina Yakalamak” üzerine 35 düşünce

 1. Servet

  Arkadaşlar merhaba.

  Balık tutmak hobidir. Devamı için yakala bırak taktiği dediğimiz fly balıkçısı olun. Yemek için limitleri aşmamalısınız. Biz katil değiliz. Amatör olta balıkçısıyız amacımız kafa dağıtıp stres atmaktır. Siz siz olun balıkları yok etmeyi değil doğayı kurtarmayı düşünün. Herkese rastgele.

 2. Hasan Kamacı

  Yapılan bilimsel çalışmada eşkina taşından ziyade işlemde kullanılan limonun böbrek taşlarını çözdüğü tespit edilmiştir. Çalışma deneysel ortamda yapılmıştır.

 3. Barış

  Merhabalar.
  Böbrek, üreter taşı sıkıntısı çekmekteyim. Bu balık taşı için yardımcı olurum diyen arkadaşlara sms gönderdim. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Bana sms atarsanız size adresimi yazabilirim.

  0553 277 78 93

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Sevgili Fikret,

  Hangi balığın neye göre küçük olduğunu açıklarsan hemen neden atılmadığını anlatabilirim.

 5. Fikret

  Sevgili arkadaşım. Balık ve vicdandan bahsetmissin fotodaki balık tutulmayacak kadar küçük bence neden atmadın ?

 6. Ahmet Taş

  Merhaba arkadaşlar. Benimde böbreklerimde taş olduğunu öğrendim.Bende bu balığın derde derman olduğunu öğrendim.Yardımcı olmak isteyen arkadaşların e-mail atmaları yeterli.İlginize teşekkür ederim.sağlıklı günler.

 7. Amatör Balıkçı Yazar

  Sevgili Eray,

  Bu güzel yorumun ve katkıların için gerçekten çok teşekkür ederim.

 8. Eray BALKAN

  Merhaba arkadaşlar. silivri bölgesinde bende eşkina balığı tutuyorum. Ne varki burda biraz şansımız açık olsa gerek. Tekirdağ bölgesinde balık yoğunluğunun azaldığını birkaç kişiden daha duymuştum. Üzüldüm gerçekten. Deniz ve balık severlerin bu konuda biraz daha dikkatli olup yavrulamak üzere olanları tekrar denize bırakmaları yada çok küçükleri ellerinde tutmamaları , çok ama çok önemli. Umarım birgün bu bilince sahip olabiliriz.

 9. Halil

  Tüm eşkina balığı avı yapan ve elinde bu balığın kafasından çıkan abilerime sesleniyorum. Ben yaklaşık bir yıldır böbrek taşıyla uğraşıyorum. Bir yılda on kereden daha fazla ultrason çektirdim bir çok kez doktora gittim ama taş düşmedi. Son çare bu taşı deneyecem. Ama internette aşırı yüksek fiyatlara satıyorlar. Eğer bana bu taşı bedelsiz gönderecek olan varsa Allah ondan milyon kere razı olsun. Numaram 0530 222 11 65. İsteyen arayabilir isteyen kendi numarasını yazarsa bende ararım.

 10. Mert

  Ben Tekirdağ Şarköy’den yazıyorum arkadaşlar. Burada gerçekten çok ciddi anlamda eşkina balığının nesli tükenmek üzere. Nedeni ise amatör balıkçılarımızın daha bu balık daha büyümeden yakalamaları…

 11. Balıkçı Tarık

  Elimde eşkina taşı vardır. Ulaşmak isteyenler arasın, tel: 05464366004.

  Tarık

 12. Mehmet Civelek

  Arkadaşlar balık yemi canlı teke satmak istiyorum. Nasıl satabilirim toptan veya perakende ? Yardımcı olabilirmisiniz ?

  1000 adet minumum günlük çıkarabilirim.

 13. Ahmet Kaş Kalkan

  Ben Kalkanda bu yıl 20 nin üzerinde eşkina yakaladım. Son yakaladıgım 1kilo 200gram geldi. Mamun daha etkili bence.

 14. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Murat

  Kurtla eşkina tutma şansın biraz zayıf. Ancak eşkina görüyorsan levrek yakalama şansın var bilgin olsun. Ama o kalabalıkta ( sanıyorumki çok kalabalıktır ) balığın bulunduğu ayakların çevresinde yer bulma şansın az olabilir.

 15. Murat

  Arkadaşlar ben galata köprüsünde eşkina tutan gördüm ama yemsiz çarpma yapıyorlar. Canlı teke filan zor bulunuyor buralarda. Ben bunu kurtla tutabilirmiyim ?

 16. Ahmet

  Özgür bey bende böbrek taşı var bu balıklardan çıkan taş böbrek taşını yok edip eritiyormuş bir arkadaşım söyledi. Eğer gönderebilirseniz sevinirim teşekkürler. Mail : ahmetbuldan20@hotmail.com

 17. Özgür

  Arkadaşlar bu taş sadece eşkinada yok, mercan ve fangıride de var. İşim ticaret degil, bendede var bu taşlardan. İsteyen olursa yardımcı olurum. 0546 683 06 60 telefon numaram. Elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalışırım.

 18. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Ahmet

  Senden bir önceki yorumda başka bir arkadaşımız telefonunu bıraktı. Ona ulaşmayı deneyebilirsin.

 19. Ahmet

  Merhabalar

  Sitedeki yorumları okudum ve bende bu taşlardan arıyordum dediğiniz gibi bu işi ticarete dökmüş insan çok. Bu böbrek hastalığı zor. Bundan kurtulmak için insanlar elinden geleni yapmaya çalışıyorlar.
  Benimde kardeşim ve kuzenimin böbreklerinde taş var. Bu nedenle bu taşlardan ihtiyacım var. Yardımcı olacak arkadaşlar var ise bana ulaşabilirsiniz.
  Not:Hüseyin bey’e ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım.
  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

  Saygılar

 20. Ali

  Arkadaşlar bende de böbrek taşı için kullanılan bu taş balığının taşı mevcut. İhtiyacı olan arayabilir : 05378240758

 21. Amatör Balıkçı Yazar

  Sayın night fisher Fatih Hoşöz

  Yaşınız benden büyük ancak insanlara ve insanların yaptıklarına karşı olan garip tavırlarınızdan ötürü size üzülerek beklediğiniz saygıyı gösteremeyeceğim. Yazacaklarınızı insanlara tepeden bakarak, ithamlarda bulunarak yazacaksanız yazmayın çünkü amatör balıkçılık dünyası sizin gibi insanlardan artık bıktı. Balık tutun, getirin bizzat kendim yayınlayacağım. Ama bunun yerine şov yapmaya çalışarak ” bak böylede olabiliyormuş ” diye düşünmeden diğer insanların bilgilerini ve tecrübelerini küçümserseniz şu anda okuduğunuz şeyleri okumaya devam edersiniz benden söylemesi.

  Ayrıca niyetimiz ” ben daha iyiyim, sen daha iyisin, adam yerine koyduk ” şeklinde bir münazara içerisinde bulunarak ( yaptığınız gibi ) çocukça tavırlar sergilemek değil. Bir şeyi yazarken iki kere düşünün, en azından kendi adıma sizin gibi bir insanın beni adam yerine koymasını istemem.

  İthamlarınız ( burada komik duruma düşmeyin diye yayınlamıyorum ) ve süper bilgileriniz ( 1-2 metre yol vermek gibi ) size kalsın ve lütfen tekrar bu siteyi ziyaret etmeyin çünkü burası tartışma ve çekişme ortamı değil. Gidin kendinize bir site açın ve orada yazın yazabildiğiniz kadar. Benim nasıl ve ne tür balıklar tuttuğumuda ( hani 50 gram olanlar ) sitede olan yazılardan görebilirsiniz.

  Yazdıklarınızın ve eleştirinizin seviyesine göre eleştiride bulundum. Seviye farklı bir noktaya gelirse yine yazdıklarınız yayınlanmayacağı gibi bu işin emsal olacak şekilde kanuni makamlara taşınacağını ( iyi bir üniversiteden mezunsunuz, anlayacağınızı düşünüyorum ) aklınızdan çıkarmayın.

 22. Hüseyin

  Çetin buraya not bırakmışın ama bana dönmedin. Ben senin icin not bıraktım, beni ara sana taş yollaycağım kardeş.

 23. Hüseyin

  Faruk ben şarköydeyim istediğin zaman gel yada bi şekilde kargoyla yollayayım kardeş. Ben kendim tutuyorum telefon yukarda var ara beni.

 24. Faruk

  Ben de babam için bu taştan arıyorum. Doktorlar ikinci defa ameliyat diyorlar. Ben Keşandayım, banada yardımcı olabilirmisiniz?

 25. Amatör Balıkçı Yazar

  Hüseyin, yardımseverliğin için teşekkürler. Bu işi ticari olarak yapan kişilerde mesaj bırakıyor, bu yüzden sormak zorundaydım. İlk mesajına mail ve telefon bilgilerini ekledim. Umarım Çetin kendisi sana ulaşır. Mail adresi : cetinkizil@hotmail.com

 26. Hüseyin

  Çetin arkadaşımıza yardım amaçlı. Benim ticariyle işim olmaz ben zaten kendim tutuyorum Şarköyde. İsteyen herkese veriyorum. Yüzlerce balığıyla beraber verdim insanlık ölmedi daha. Şu anda 20 taşım var.

 27. Amatör Balıkçı Yazar

  Hüseyin Bey,

  Mesajınızı ticari amaçlamı yoksa yardım amaçlımı bırakıyorsunuz ?

 28. Amatör Balıkçı Yazar

  Çetin Bey,

  Posta adresinizi not aldım, eğer yakalarsam size ulaşarak yardımcı olurum ancak benimde taş problemim var ve daha önce bu formülü denemiş bir kişi olarak size tavsiyem doktora gidin ve tavsiye alın, bol bol soda veya su için, tuzdan uzak durun vs. Geçmiş olsun.

 29. Çetin

  İyi günler, böbrek taşı rahatsızlığımdan dolayı bu balığın kafasından taşlara ihtiyacım var, bu işi ticarete dökmüş kişilerin fahiş fiyatlarından bunaldım. Her rahatsızlığı olanın alım gücü de olacak diye bir kural yok. Bu taştan temin etme konusunda yardımsever balıkçıların yardımına ihtiyacım var. Tabiki ben de böyle bir iyiliği karşılıksız bırakmam.

 30. Ahmet

  Teşekkürler bilgilendirdiğin için. Bende Büyükçekmecede sahilde eşkina tuttum ama eşkinadan çok ispari var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir