Kefal Yakalamak

Nasıl Yakalanır Yorum Yaz

Kefal :

Sanılanın aksine çok kurnaz ve ürkek bir balık olan kefal yine sanılanın aksine lezzetli bir ete sahiptir.Özellikle kanal ağızlarında yaşadıkları söylensede yaşam alanı çok geniştir.Kefal için önemli olan besin kaynaklarıdır ve sürüler devamlı bu çerçevede gezerler.Yaşı ilerledikçe predatör olmaya başlayan kefalin ağzında diş bulunmaz.Menüsünde bir çok yiyecek çeşidi olduğu için dikkatli ve işini bilen avcı için yakalaması zevkli bir balıktır.

kefal1

Beslenme alanları aylara ve diğer canlıların popülasyonuna göre değişebilir.Örneğin sonbaharın başlangıcında, Sarayburunu çevresinde lüfer ve palamut gibi balıkların sıkıştırdıkları istavritlerin altında gezen kefaller bu sürülere saldırdığı görülmüştür.Çok büyük sürüler halinde gezdiği zamanlar genelde yumurtlama zamanlarıdır.Bunun dışında küçük guruplar halinde ve sinsice su yüzeyine yakın şekilde gezer ve yemlenirler.

Yem Seçimi :

Kefali avlamak için bir çok yem çeşidi kullanılabilir.Hiç ummadığınız zamanda çapariyle bile yakalayabileceğiniz kefalin işte budur denebilecek bir yemi yoktur.Ama klasik olarak kullanılan başlıca yemler kurt, tavuk eti, ekmek ve balık içidir.Ekmek ile yapılan avcılık sarma tabir edilen çok iğneli olta ile yapılsa bile yakalanacak balıklar genelde kalem tabir edilen büyüklükte olur.İlk parafgrafta bahsettiğim gibi düşündüğüz kadar ” kefal ” olmayan bir balıktır.

kefal4

Yer Seçimi :

Kefalin güzel tarafı çoğu zaman olta atmak için yanaşacağınız bir kıyı noktasında kendisini yüzeye yakın görebilecek olmaktır.Kefal olduğunu düşündüğünüz bir bölgeye gittiğinizde suya atacağınız bir ekmek parçası eğer kefal varsa hemen ilgisini çekeceği kesindir.Eğer yer seçimini görmeden yapmak zorundaysanız bu durumda en mantıklı yerler dere ağızları, liman içleri ve balık hali arkasıdır.Yemin bol olduğu yerde kefalde illa ki bulunacaktır.Örneğin İstanbul Yenikapı halinin yan tarafı kefal cennetidir denebilir.Ancak kefali avlamak için seçeceğiniz alan rahat olursa ve birde kefal varsa avınız çok zevkli geçecektir.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Yemlere göre farklı türde olta hazırlamak zorunda olduğunuz bu balıkta en çok kullanılan olta çok iğneli sarma oltadır.Bu oltaya ekmek takılarak kefallerin ekmeği didiklemesi ve rastgele bir tanesinin yakalanması beklenir.Fakat balığın olduğu yerde esas zevk köstekli oltayla yaşanabilir.Öncelikle klasik oltayı açıklayalım.Klasik 2-3 iğneli yaklaşık 2 karış kösteğe 50 gram kurşun takılır ve balığın gezdiği yüzeye göre ayarlanıp kurt ile yemlenerek suya bırakılır.Misine mümkün olduğu kadar ince tutulmalı ( 0,15/0,25 gibi ) ve iğneler 8 numarayı geçmemelidir.Bu olta çeşidinde çoğu zaman oltanın akıbetini öğrenmek için şamandıra da kullanılabilir.

kefal2

kefal3

Benim favorim ise ince misinaya bağlanmış 5 gram kıstırma kurşun, uygun şeklide ince uzun şamadıra ve 9 numara siyah iğneli takımdır.Her kefal avında kullandığım bu olta için düzenek çok basittir.Önce bir çuval içine bayat ekmek doldurulur ve üstüne taş konularak suyun 1,5-2 metre derinliğine ip yardımı ile asılır.Kefaller toplanmaya başladığında oltaya çok ufak bir parça tavuk eti takılır.Olta yavaşça suya indirilir ve beklenir.Bu yöntemi el oltası yaparakta deneyebilirsiniz.

kefal5

İpucu :

* Kefal pis bir balık gibi  düşünülsede aslında değildir.Yakaladığınız kefalin kokusundan kurtularak temizlemek istiyorsanız büyüklüğü ne olursa olsun önce derisini yüzün, sonra sirkeye yatırın.2 saat sonra hiç bir sorun kalmadığını göreceksiniz.
* Kefal hem yeme yaklaşımı hem de tepkilerinden anlaşılacağı üzere çok kurnaz bir balıktır.Yeme yaklaşan balık yemi sindirene kadar beklemelisiniz.
* Kefalin en zevkli yakalanma şekli ince misina ile olandır.Çünkü kefal yakalandığında kolay kolay vazgeçmez.
* Kefalin torpido gibi olan vücudu yüzünden uzunluğu ile ağırlığı doğru orantılı değildir.“Kefal Yakalamak” konusunda 66 adet yorum var

 1. Rahmi Yazmış:

  Kefaller harika.Bizde antalyada tutuyoruz tüm tutan arkadaslara rastgelsin inşallah.Konuşmak ve kefal hakkında bilgi vermek isteyen arkadaslar yazsın bana : can_askadami07@hotmail.com

 2. Muratcan Yazmış:

  Ben orduluyum.Bizim burda kıbrıslarla ve ekmeklerle kefal alıyolar ve bende bi balıkcı olarak kıbrısı tercih ediyorum.Kıbrısa şamandıra takıp denize atıyorum ve ekmeğimin başına 30-40 kefal birlikte saldırıyor.Bu iş en cok akşama doğru oluyor.Kıbrısı denize attıktan sonra 5 dk içinde balık kendisi yakalanıyor şamandıralı kıbrıs takımımıza. Hergün bu sistemi kulllanıyorum ve verimli sonuçlar alıyorum eve boş dönmüyorum. Ben acemi bir balıkcı olarak bu sistemle en güzel avım 1 kiloluk yerli kefal.

 3. Serkan Yazmış:

  Kefal yakalamak çok basitttir . Ben günde en kötü gün 80-100 parça kefal yakalıyorum ve sadece tek 6 metrelik bir kamışla ucuna sinek iğne ve 18 lik misina kullanıyorumm. Şamandıra çok ufak olmalı ekmek içini takmalısınız. Önce denizi avlanacagın yeri yemleyin. Balık gelmeye başlayınca kamışı sallayın denize. At çek boş yok tabi azda kamışı kullanmayı bilmek lazım.

 4. tunç Yazmış:

  Arkadaşlar benim bir sorum var.
  Rahmi bende antalyada oturuyorum ve nereden tuttuğunu sormak istiyorum.Söyler misin?
  SAYGILARIMLA

 5. Buğra Yazmış:

  Arkadaşlar öncelikle söylemek gerekirse 13 yıldır kefal tutuyorum. Bu balık bi hastalık gibi bişey. Kefal yakalamanın püf noktlarını size şimdi anlatacam.

  * İlk önce kefal takımlarıyla başlıyalım.
  10 lu yada 20 li kıbrıs takımı en popülerleridir.
  ama asıl en pratik takım TEK ŞAMANDIRA 40 CM ALTINA TAKILMIŞ TEK İGNE İGNENİN 2 CM ÜSTÜNE 2 ADET SIKTIRMA KURŞUN. Bu takım %100 sonuç veren en pratik ve en kolay yöntemdir.
  *İkinci bi takım olan zargana takımı bilindik top şamandıra ve 2mt lik misine ucuna tek igne baglı şeklidir bu takımı kefalde kullanmak cok güzeldir balık oldugu sürece %100 lük sonuçlar verir.

  ŞİMDİ GELELİM YEMİN TAKILMA KONUSUNDAKİ PÜF NOKTALARA

  *Tek igne yöntemi : Ekmegin içini yumuşakcana bi parça koparıp igneye taktıktan sonra ignenin alt kısmına gelen ekmek parçasını hafifcene sıkarak igneye yapıştırmak kefal için hızlı bi yakalama yöntemidir. Bu balıklar emerek yemi yedikleri için tek hamlede yemi bu sayede igneyle beraber yutarak yakalanırlar.
  * Kıbrıs takımındaki püf nokta ise ekmegi şamandıraya deil ignelerin hemen ardına misineyi ekmegin içinden gececek şekilde sarıp igneleride ekmegin üzerine sarmaktır son igneyi dikeyleme ekmege saplamak en güzel yöntemdir. bu sayede igneler ekmege sıkı sarılır ve sık sarıldıgı için kefal rahatlıkla tutulur. En önemli olan bu yöntemde ekmegin 3 parmak genişliginde olması vede uzun olmamasıdır igneler kısa mesafede sık sarıldıgından kefal kısa sürede tutulur.

  Sevgili arkadaşlar sormak istediginiz sorularınızı matador99_56@hotmail.com adresinden bana ulaşa bilirsiniz. Herkeze bol şanslar

 6. Tayfun Yazmış:

  Bende geçen gün İzmir karataşta 42 parça çektim. En ufak boy 18 cm en büyüğü 34 cm idi. Lezzetli bir balık, gecede neon ışık oltası ile yakalayabilirsiniz. Hadi rastgele dostlar.

 7. Gökhan Yazmış:

  0,16 misinayla avlıyorum. İğnelerimde kefal iğnesi, yemide düzgün takıyorum ama bi türlü yakalayamıyorum şu kefalleri. Bugün 12 km yol yürüdüm sırf kefal avlamak için. Bir tane geldi , oda büyük bir kefal olunca misinamı kopardı. Başka tekniği yokmu bu balığı avlamanın yahu. BALIK BİZDEN AKILLI VALLAHİ

 8. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Azmini takdir ediyorum ancak unutmamalısınki balığı yakalayan balıkçının kendisidir. Eğer kullandığın misinenin sağlam olduğuna inanıyorsan ve yem seçimin doğruysa bu durumda geriye yapacağın tek şey sadece sabırla beklemek ve balığı yakaladığında soğukkanlı davranarak büyüklüğü ne olursa olsun gerektiği şekilde sudan dışarı almaktır. Balığı yormadan kenara almaya çalışıyorsan bu davranıştan uzaklaşmanı tavsiye ederim. Birde ömürlük bir kepçe almak bu tür durumlar için iyi olacaktır.

 9. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Avlarınızın daim olmasını dililiyorum ancak daha sonrada verimli avlar yapabilmek için avlanma limitlerine uymalısınız.

 10. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Katkıların için teşekkürler.

 11. Kerim Zengin Yazmış:

  Boğazda kıbrısla dipten mi yüzeyden mi daha iyi sonuç alınır kefal için ?

 12. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Kerim Zengin

  Boğazda genelde su üstü kullanılıyor. Ancak size kefal avı ile ilgili durgun bölgelerde kullanabileceğiniz başka bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Burayı tıklayın ve “ benim favorim ise ” şeklinde başlayan paragrafı takip edin.

 13. Onur Yazmış:

  Selam arkadaşlar. Tekirdağ sahilde kefal avlıyoruz. Kefal sahil boyunca av vermektedir. Kıbrıs ile yüzeyden tutulan avlarda balık boyu 20 cm yi geçmez genellikle. Ama bu şekilde çok adette balık alabilirsiniz. Büyük balık yakalamak içinse 10 lu kıbrısın süngerinin yanına yada fırdöndüye takılan 50 lik kurşun ile oltanızı dibe atabilirsiniz. Sabırlı olursanız 1 kg üzeri bir kaç balık çıkartabilirsiniz. Rastgele

 14. Hakan Yazmış:

  Arkadaslar Selam,

  Kefalı kepçe ile avlıyabilirmiyim.Bu konuda tecrubesi olan varsa yazsın lutfen.Rasgele.

 15. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Hakan

  Kefali kepçeyle avlaman çok zor. Normalde misinadan bile ürkebilen ve hatta ağlardan zıplayıp kaçabilen bir balıktan bahsediyoruz. Artık gerisini sen düşün :)

 16. Kadir Yazmış:

  Arkadaşlar bende uzun yıllardır kefal avlıyorum. Giresunda ve orduda kefal avlamak için özel olarak el örümü KEFAL SERPMELERİ ( saçma yani ) ile yapıyoruz ve cok iyi bir av tekniğidir. Özellkle rus kefali avlamak için birebirdir. En zevkli kefal bence serpmeyle yakalanır. Hepinize rastgele şimdiden.

 17. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Kadir
  Avcılığınıza ve avlanma şeklinize saygı duyuyorum ancak serpme, germe ağ, trol gibi yöntemler amatör balıkçılığında dışında kalan yöntemlerdir ve en azından ben bu şekilde avlanmıyorum.

 18. Nesibe Yazmış:

  Vallahi ben 54 yaşında bir bayanım balık avlama merakım oldukça yüksek. Misina ile avlıyorum. Bulunduğum yerde kefal çok ama hiç tutamıyorum. Tabiiki tek oltayla küçük ekmek takıyorum ama inanın hiç kefal tutamadım. Tek iğne kullanarak hangi yem ile kefal tutabilirim bana yazın.

 19. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Nesibe

  Adresinize cevap gönderdim.

 20. Mehmet Yazmış:

  Arkadaşlar bende kefal avlamak istiyorum balık avlamayı çok seviyorum ama bugün denedim bir tane bile yakalayamadım bana ayrıntılı bilgi gönderecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletirim.

 21. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mehmet

  Bulunduğunuz bölgede hava durumu nedir ? Çünkü içinde bulunduğumuz sezon soğuklardan ötürü kefal için biraz bereketsiz bir sezon sayılabilir.

 22. Nesibe Yazmış:

  Ben Muğla / Bodrum da ikamet ediyorum. Bilgisayarda balık tutma bölümlerine bakıyorum. Cumartesi-pazar günlerini iple çekiyorum ve balıkları hayalimde canlandırıyorum. Tutmaya gidiyorum yakalayamayıncada çok üzülüyorum. Lütfen bana balık tutma yöntemlerini izah edin. Birde balık tutma belgesellerini verirseniz sevinirim.

 23. Engin Yazmış:

  Arkadaşlar kıbrıs takımlarda genellikle küçük kefaller oltaya saldırır altta bekleyen baba kefallerde kopan parçaları afiyetle yerler. Çok ekmek harcarsınız, avın büyük bölümününde de dolaşan kıbrısı açmak için uğraşırsınız. Benim nacizane size anlatacağım olta takımı 0,20 bedenin en ucuna şeffaf içine yarısına kadar su dolu şamandıra, şamandıranın 30 cm gerisinden başlayarak ucunda 8,9 numara ufak sinek iğne bağlı. Tercihen 0.15 veya 0.18 misina dan 4 veya 5′li 10 ar cm’lik köstekler 15 cm aralıklarla bağlanıp ucuna ekmek parçaları sıkılmadan takılır. Yakaladığınız kefallere siz bile şaşıracaksınız, saygılarımla.

 24. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler Engin ancak kıbrıs takımını kullanmaya alışmış bir balıkçı yukarıda bahsettiğiniz sorunları yaşamayacağı gibi büyük balıklarıda rahatlıkla yakalayabilir. Konuyla ilgili av detaylarını zaten sitemde yazıyorum, kısa bir gezintiyle bulmanız mümkün. Bu yüzden bu açıklamayı yapma gereği duydum.

  Yani av unsurunu etkileyen yer, tecrübe ve olta gibi konuları görmezden gelerek tavsiyede bulunmamanız diğer bilgi almak isteyen ziyaretçiler için faydalı olacaktır.

 25. Serdar Yazmış:

  Bütün açıklamalarınızı okudum,teknelerin altında bir sürü kefal var,ince misina ve orta boy iğne ile Ekmek içi-Sardalya-Sübye-Sülünez denedim ama bir türlü alamıyorum,Yardımcı olabilirseniz sevinirim,Çünkü balıklar sanırım bana gülüyor hepsi gözümün önünde cirit atıp dolaşıyor ama ben yakalayamıyorum :)) Teşekkürler

 26. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Serdar

  Bahsettiğin kadar çok kefal varsa en güzeli kıbrıs oltası ve ekmek kullanmak . O hengamede mutlaka yalayabilirsin diye düşünüyorum. Ancak ekmeği süngere sarma, ekmeği dürüm yapıp iğneleri ekmeğe sarki suyun biraz altında gezebilsin.

 27. Erşan Yazmış:

  Yaklaşık yirmi yıldır kıbrıs ile kefal, sarpa avlıyorum.Oltalarımı kendim yapıyorum mantar hiç kullanmıyorum,çünkü balıklar mantardan ürküyorlar. Ben direk olarak bedene 9 adet beyaz orta boy iğne bağlıyorum ve 0,30-0,35 misina kullanıyorum kayalık ve derinlik az olan vede az çırpıntılı su idealdir. İzmirde yaşıyorum, fikirlerinizi paylaşmak isterim. İyi avlar.

 28. Celal Yazmış:

  Selam arkadaşlar. Müsade varsa bende fikir vermek istiyorum. 35 yıldır kefal oltacısıyım . İst k.çekmece gölü adeta kefal cenetidir. Burda 4 çeşit kefal yaşar : Rus kefali, has kefal, Sarıkulak, İlarya. 5. aydan başlar 9. ayda oltaya asla gelmez . Neyse uzatmadan bütün yorumları okudum. Bazıları bence yanlış, birde benden bilgi alın.

  Kefal balığı avında, ürkek ve kurnaz olan bu balık ikiye ayrılır. İri kefal çok kurnazdır boyu 25-30-35cm küçük kefaller acemidir sadece ürkek olur. Yakalama tekniklerine geçelim. Kesinlikle misina 0,18mm olmalı. Asso, yozuri ve viking benim favori misinam. İğneler kesinlikle beyaz çarpaz olmalı. Büyüklüğe göre iğne ayarlanır.

  Şamandıra ve top kullanmayın suya basınç yaptığından balık emme asnasında huylanır. Sonuç asla alamazsınız. Kalem şamandra tavsiye ediyorum. 3m kamış artı avlanmadan önce iyice yemleyiniz. Ekmek, kokmuş tavuk ciğeri, işkembe.vs kullanabilirsiniz. Kefale benim favori yemim kurt artı kuşbaşı etı inceltip atıyorum. Artı çekirdeksiz üzüm, dut, palamut beyni çok sevdiği yem. Benim kendi icadım şeytan takımı yapıyorum ve iri balık alıyorum. Sudan asla kafasını çıkarmayın, teşekkürler.

 29. Mesut Yazmış:

  Merhaba arkadaşlar. Ben güllük körfezi karşısında olan kıyıkışlacıkta avlıyorum kefali ama en güzel yöntem bence şamandıralı ve tek iğneli olan takım. Kıbrısta güzel sonuç veriyor ama cok dolaştıgı için pek tercih etmiyorum. Yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler.

 30. İbrahim Yazmış:

  Selamlar,
  Ben başlayalı 3 ay oluyor, daha önce deniz avı yapmamıştım ama şu son 15 güne kadar güzel kefal balığı avladım olta ile. Yaptığım sadece 8-9 kanca takmak yada 3 lü kancalardan beş adet takıp 50 lik kurşunla sallayıp çekmek.Ha bu arada yemli hiç denemedim, inanmayacaksınız ama 2 ay günlük ortalama 40-50 adet kefal aldım. Yemli kullananlarada tavsiyem ekmek yada balık içidir. Teşekkürler.

 31. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba İbrahim.

  Öncelikle bereketli avlar dilerim. Anladığım kadarıyla çarpma kullanarak av yapıyorsun. Bu av türü pek çok kişi tarafından tasvip edilmesede aşırıya kaçılmadığı sürece kullanılabileceği görüşünü taşıyorum ancak sen limitlerin biraz üzerinde geziyorsun gördüğüm kadarıyla :) Sana tavsiyem sonraki senelerde de balık yakalamak istiyorsan ( ağcılık ve diğer yasak avlanma şekilleri dışında ) vicdanının izin verdiği sayıda balık tutmaya gayret göster.

  Sonraki avlarında başarılar dilerim.

 32. Kefalcı İbo Yazmış:

  Sevgili arkadaşlar mesajlarınızın çoğunu okudum.ben yalovadan kefalcı ibo. Uzun süredir kefal tutuyorum. Sadece şunu belirterek başlayayım belirtildiği gibi kefal balıklar içerisinde en akıllı olanıdır. Bu yüzden fazla balık olduğunda herkes tutabilir. Balığın az olduğu ilkbahar ve sonbaharda tutmak zordur. Çünkü yeme hemen atlamaz. Yemin yanından hızlı geçerek ve kuyruk atarak düşürmeye çalışır.

  Ben kendi metodum olan ince misine,küçük şamandıra,kesinlikle japon 10 no.fudo iğne.ve 6 m.lineffe düz karbon kamış kullanıyorum. Amatör balıkcı sitesinden raporlarımı ilkbahardan itibaren takip edebilirsiniz. Son olarak yem olarak yeni çıkmış ekmek içi kullanmanız gerekir. Bayat ekmek suda dağılacağı için randıman vermez.

  Kesinlikle ekmek içini kopardığınızda sıkmadan takmanız gerekir. Çünkü kefal balığı elinizin kokusunu alabileceği için ekmeği mıncıklamamız gerekir. Ekmeği sıkmadan taktığımız için her atışta yeni yem takmak gerekir. Bu yüzden tek iğneli olta ile kefal tutmak biraz zordur ve insanı yorar. Hepinize rastgele.

 33. Berkant Yazmış:

  Ben çanakkaleden mehmet kangırlı köyü belirli bir bölgede kefal yoğun ancak kıbrısla yakalamak zor. Bir cocuğun yapabileceği bir tavsiyeniz varsa lütfen yardımcı olun.

 34. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Berkant
  Balık bolluğunda kullanabileceğin en güzel yöntem kıbrıs oltası. Ama uğraşmak istemiyorum diyorsan yemli oltada deneyebilirsin.

 35. Umut Yazmış:

  Öncelikle tüm avcı arkadaşlara rastgele diyorum. Kefal avı avcıya mükemmel zevk veren bi balıktır. Bana göre köstekli takım ve yem olarak kurt daha iyi geliyor. Hatta geçenlerde iskeleden el oltası yaptım. Çok iri kefaller vardı. 3 köstekli takım 0,8 iğne 0,25 misina ile şansa çok iri kefal yakaladım. Ancak 2,5 dakka direnebildim ce alamadım suyun üzerine. Kepçem yoktu. Avcı arkadaşlara tavsiyem bulunduğunuz avlakta iri kefaller varsa 1,5 ve üzeri kiloda 0,6 norveç iğne 0,35 köstek 0.40 beden kullanın. Tekrar rastgele.

 36. Serdal Yazmış:

  Selam arkadaşlar Adana’dan Serdal ben.

  Kefal yakalamak o kadarda zor değil. Yeri ve zamanı var kefal yakalamanın. Ben her hafta sonu giderim ve rızkımı alırım. Bil hassa arkadaşlarım arasında lakabım rusçu çünki çok rahat yakalıyorum ben. İğnemi 8 lik kullanıyorum + iğne çok önemli. İğne parlak olacak + iğneyi italyan dediğimiz yani azda olsa meyil verin eyin çapraz olsun.

  Ben pense ile eyiyorum. 100 gr ağırlık kullanıyorum. Ekmeği agırlığa sarıp iğneyi üstüne sarıyorum ve iğnelerin düz durmasını sağlıyorum. Bırak kendisi yakalınsın, sadece balığı yormak ve çekmek gerekiyor. O da çok sabırlı olacaksınız.

  Rahat ve soğuk kanlı 48 cm lik kefalı çekmek yarım saatimi almıştı. Misinam 020 lik rasgele arkadaşlar

 37. Legi Yazmış:

  Ben giresunluyum. Biz burda kefale bok balığı deriz. Boş atsan dolu cekersin, o kadarda avanaktır. Kurtlu çökelek ile ekmek hamurunu yoğurup atarsanız ve tüm kefali çekersiniz. Tabi bu tutmak isteyene.

  Lezzetli bir balık olduğunu hiç düşünmüyorum. Tadı saman gibidir. Yaparsanız en azından sebzeli yapın. Hiç değilse sebze yemiş olursunuz.

 38. Celal Çetin Yazmış:

  Selam herkese. Takımdan bahsetmek istiyorum ben. En kaliteli misina assso double strenght 0,18. Kefalde ideal 08 no iğne bayaz ufak kalem şamandra şeffaf. Yem kurt. Oval şamandra asla kullanmayın çünkü balık emdiğinde suya basınç yapıyor ve balık huylanıyor. Kalem şamandıra ideal.

  Artı kurşunu ne kadar hafif takarsanız okadar iyi olur. Avlak yeri 2 saat önceden muhakkak yemleme yapınız. Örnek vereyim; soğan çuvalına 5 ekmek, akşamdan kaynamış buğday, kuzu küspesi. 2 kg yemlemeden balık çok alamazsınız. Son olarak misina çok önemli. Birkaç kalite misina yazıyorum : siglon, asso, viking.

 39. Onur Yazmış:

  Yaklaşık 5-6 senedir kefalle uğraşıyorum. Hemen hemen her yöntemi denedim. Eğer min 5-6 metrelik kamışınız var ise ki o kamışlar ayrıdır makara yoktur onlarda 3 beyaz kefal iğnesi ucuna ciğer takılması şartıyla 10 numara balık alınır. Onun dışında kıbrıs takımı diye tabir edilen oltayı kullanmadım. Bir kutu beyaz 8 numara iğne alın ben onu kullanıyorum. 18 lik bedene araları çok sıkı olacak şekilde 15 iğne bağlayın ve 3 parmak genişliğinde ekmek kabuğuna sarıp sonra o ekmeği hafiften ıslatın (hafif ağırlık yapsın) ve 10 metre ileri atın bekleyin. Fazla sürmeyecek :)

 40. Salim Ufuk Yazmış:

  Ben izmirde av yapıyorum. Biz burda 3 mt kamış, şamandıra ve 9 no iğne ile hamur sarıp av yapıyoruz. 0,18 misina çok olumlu sonuç veriyor.

 41. Alican Demirezen Yazmış:

  Valla killikte çok var ama 1 tane tuttuk. En iyisi zıpkın.

 42. Hasan Yazmış:

  Ya ben Ankaralıyım ama bu İzmit e gittim gideli bir balık merakı sardı ama açıkçası istavrit pek sarmıyor. Daha elle tutulur balıklar için nerelere ve ne avına gidebilirim ?

 43. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Değerli amatör balıkçı arkadaşım Hasan.

  İzmit civarı balık için biraz fakirdir. Ancak Yalova veya Bursa tarafına geçersen bildiğim kadarıyla minekop yakalama şansın var. Ama sen yinede birebir avcılarla bu konuyu görüş.

 44. kemal Yazmış:

  Arkadaşlar en güzel KEFAL yemlerinden biri kendi yaptıgınız un ile ve kokmuş peynirdir. Bunları beraber yoğurarak hamur haline gitirin ve bir gün bekletin. İğneye girecek şekilde küçük kurtcuk haline getirerek takın ve sonuç 100% olumlu olacak.

 45. Temraz Yazmış:

  Kefal yakalamak icin ilk önce 4 metrelik bir olta ve ona 5 numarali misine kullanmaliyiz. Misinenin basina bir gezer kursun takilmmasi gerekir kursunun agirligi 40-50 gram olmasi gerekir bundan sonra fir döndü misina baglanir.

  Firdöndüden sonra bir top baglanir. Topta 40-50 gram olmasi lazim. Topuda bagladiktan sonra tekrar 5 numarali igneyi ayriyetten 60 cm misinaya köstek olarak baglanir. Baglanan ignelerin bir parmak kalindiginda mesafe olmasi sartiyla 10 tane igne baglanir ve bu islemi yaptiktan sonra o igneyide topa takilir.

  Topa takildiktan sonra arka tarafina 3 parmak genisliginde ekmegi keserek misineyi icine koyarsiniz. O igneleri ekmegin üzerine siki bir sekilde sararsiniz denedim oldu. Güzel ve zevkli.

 46. Yağmur Deniz Yazmış:

  Ben Antalya Lara’da sarma ile yüzeyden iri kefaller avlıyorum, 9 numara iğne alıp sarmamı kendim hazırlıyorum (14 lü). Genelde her gidişimde 2 tane alıyorum. Bayanlarında bu işi iyi yapabileceğini kanıtladığımı düşünüyorum :)

 47. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Yağmur Hanım,

  En azından benim çevremde tanıdığım bir çok bayan balıkçı arkadaşımız var ve çokta başarılılar. Sizlerinde bu hobiye meraklı olduğunuzu görmek sevindirici. Başarılı avlar dilerim.

 48. Veysel Yazmış:

  Yağmur hanım merhaba. Lara da kefal nerede tutuyorsunuz ? Mardan otel yanımı yoksa 7-8 nolu plaj tarafındamı ? Buradan haber verirseniz sevinirim.

 49. Mehmet Yazmış:

  Valla ben 10-10 yapıyorum, toplam 20 kanca ekmeğe sarıyorum. 200-300 gram balık geliyor her atışımda.

 50. Cemal Yazmış:

  Kefal avlamanın en koay you 0.18 misina 0,5 gram samandıra ve 2 adet sinek iğne ve 6 metrelik kargı yani kamış. Biz antalyada bu olaya çırpma deriz. Çok basit ve balık avlamanın en zevkli yolu.

 51. Ayhan Yazmış:

  Antalyada nerde balık tutabilirim arkadaşlar ? Böyle elim boş dönmeyeceğim bir yer yazarmısınız ?

 52. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Ayhan

  Benim bildiğim Antalyanın pek çok yerinde şu anda balık tutmak mümkün. Ama aksiyonu bol olan bir yer istiyorsan ( at-çek ) Adrasanı mutlaka dene. Bunun dışında fikri olan varsa zaten paylaşacaktır.

 53. Ali Yazmış:

  Merhaba. Antalyada bes senedir kundu ve Sarısu gibi yerlerde kefal avlıyorum ama sizden bi desteğe ihtiyacim var. Kefal için altı metre kargı kullanıyorum ve samandıra, şamandıranın iğnesi kac numara olmalı ve samandıra nın en etkili olanı kaçlıktır ? Beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

 54. Güngör Yazmış:

  Ekmek hamurunu koyun yünü ile yoğurun ikide birde ekmek takmaz siniz

 55. Kadir Yazmış:

  Merhaba arkadaşlar. Ben Mersin limanında inşallah bundan sonra zevkli zaman geçirmek için balık tutmaya karar verdim. 10 gün sonra felan başlar dediler kefal. Sizden istediğim orda avlanmak için olta almaya gittiğimde vereceğim özellikleri yazarsanız ona göre alayım.

 56. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Kadir

  Başlangıç olarak ekmek sarması yapabileceğin bir kıbrıs oltası işini görür. Ekmekle yapacağın denemelerden sonuç alamazsan bu durumda şamandıralı 3 köstekli 7-9 no iğneden yapılmış yemli olta dene. Kefal için yemleme önemlidir. İyi bir yer bulursan ekmekle yemleyip tek iğneye yem takarak kullanacağın oltayla çok güzel balıklar yakalaman bile mümkün.

 57. Onur Yazmış:

  Küçükçekmece gölünde şimdi kefal zamanı,havyarı bırakmak için denizden giren kefaller şu an için has kefal diye tabir edilen paçoz da denir çok büyük kefaller.çoğu yorumda kıbrısa büyük kefalin yakalanamayacağı izlenimi verilmiş fakat ben daha dün iki kiloya yakın almakla beraber burada işe daha hakim balıkçı arkadaşların çok daha büyük yakaladığına şahit oldum bir haftadır.tam nokta vermem gerekirse meraklı ve yakın olan dostlara küçükçekmece gölünün karakolu geçtikten sonra soğuksu semtine yakın olan göl kenarının yakınındaki büyük bayrağın olduğu burun,inanın bana gözlerinize inanamayacaksınız…herkese rast gelsin

 58. Ufuk Yazmış:

  Beyler bol şanslar. Daha öceki yorumlara dayanarak mustad 1523d 9 numara kanca kullanıyordum. Bir ara kefal için sasame markasını duydum ama bir sürü çeşidi var. Bir kaç serisini alıp denedim fakat sonuç alamdım. Bana kefal için (kamışta kullanmalık) güncel iş yapan iğne önerebilirmisiniz ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 59. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Rastgele Ufuk. Eğer şamandıralı veya yemli olta için iğne arıyorsan mutlaka Fudonun Iseama serisini dene.

 60. Ufuk Yazmış:

  Öneriniz için teşekkürler. internetten bakındım ama bir sürü çeşit gördüm. hocam bahsettiğiniz ineyle ilgili link atabilirmisiniz. Yada önerdiğiniz iğnenin varsa kod numarası ve en çok kullandıgınız numara aralığını söyleyebilirmisiniz.

 61. Ufuk Yazmış:

  Biraz daha araştırma yaptım.

  fudo delta ıseama,
  fudo 170 ıseama,
  fudo 300 ıseama

  gibi çeşitlerini gördüm. Bu serilerden hangisini kullanmalıyım. ve renk olarak hangisini almalıyım.

 62. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Ufuk

  Burayı tıklayarak bahsettiğim iğneyi görebilirsin. Ancak 10-11-12 numaralardan büyüğünü kullanmanı tavsiye etmem.

 63. Ufuk Yazmış:

  Cok tesekkurler hocam. Önerdiginiz igneyi ilk firsatta deneyip yorumumu paylasirim. Yalniz kafama birsey takildi. Ekmek ile avlanirken siyah igne baligi urkutmezmi?

 64. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Selamlar Ufuk,

  Ben kurt vb yemler kullandığını düşünmüştüm. İşin içerisine ekmek giriyorsa burada bulunan iğne gibi bir iğne gerekiyor sana.

 65. Ufuk Yazmış:

  Her şey için sağolun hocam. İki üç haftadır farklı modellerde ve numaralarda iğneleri (ekmekle) deniyorum. En son sasame f-795 7numara iğneden güzel randuman aldım. hocam bu kanca sizin belirttiğiniz iğneye benziyor. Gariptirki bir önceki hafta aynı iğnenin 8 ve 9 numarasını kullandıgımda pek faydasını görememiştim. Anladımki balıgın boyuna göre numara şecimi cok önemli.

 66. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Selamlar Ufuk

  Konu kefal yakalamaksa o zaman bu benim özel ilgi alanıma girer. Kefal için mümkün mertebe küçük iğne kullanmak gerekiyor ama piyasada bulunan klasik sinek iğnelerin kullanımı pek mantıklı değil. Hem ince hem küçük hem keskin hem de sağlam olmalı. Bilirsin herkes kefal gibi atlamak gibi saçma bi argo ifade kullanır ama alakası yoktur aslında.

  Kefal yakalaması en zor ve en zevkli balıklardan bir tanesi. O yüzden iğne ile ilgili olan takıntını çok iyi anlayabiliyorum ve iğne üzerine bu kadar muhabbet etmek çok doğru. Avlarında başarılar dilerim ve başarılı avlarını burada diğer ziyaretçi arkadaşlarla paylaşmanı isterim.

Yorum Yaz

Entries RSS Comments RSS - 2013Giriş