Kefal Yakalamak

Kefal :

Sanılanın aksine çok kurnaz ve ürkek bir balık olan kefal yine sanılanın aksine lezzetli bir ete sahiptir.Özellikle kanal ağızlarında yaşadıkları söylensede yaşam alanı çok geniştir.Kefal için önemli olan besin kaynaklarıdır ve sürüler devamlı bu çerçevede gezerler.Yaşı ilerledikçe predatör olmaya başlayan kefalin ağzında diş bulunmaz.Menüsünde bir çok yiyecek çeşidi olduğu için dikkatli ve işini bilen avcı için yakalaması zevkli bir balıktır.

kefal1

Beslenme alanları aylara ve diğer canlıların popülasyonuna göre değişebilir.Örneğin sonbaharın başlangıcında, Sarayburunu çevresinde lüfer ve palamut gibi balıkların sıkıştırdıkları istavritlerin altında gezen kefaller bu sürülere saldırdığı görülmüştür.Çok büyük sürüler halinde gezdiği zamanlar genelde yumurtlama zamanlarıdır.Bunun dışında küçük guruplar halinde ve sinsice su yüzeyine yakın şekilde gezer ve yemlenirler.

Yem Seçimi :

Kefali avlamak için bir çok yem çeşidi kullanılabilir.Hiç ummadığınız zamanda çapariyle bile yakalayabileceğiniz kefalin işte budur denebilecek bir yemi yoktur.Ama klasik olarak kullanılan başlıca yemler kurt, tavuk eti, ekmek ve balık içidir.Ekmek ile yapılan avcılık sarma tabir edilen çok iğneli olta ile yapılsa bile yakalanacak balıklar genelde kalem tabir edilen büyüklükte olur.İlk parafgrafta bahsettiğim gibi düşündüğüz kadar ” kefal ” olmayan bir balıktır.

kefal4

Yer Seçimi :

Kefalin güzel tarafı çoğu zaman olta atmak için yanaşacağınız bir kıyı noktasında kendisini yüzeye yakın görebilecek olmaktır.Kefal olduğunu düşündüğünüz bir bölgeye gittiğinizde suya atacağınız bir ekmek parçası eğer kefal varsa hemen ilgisini çekeceği kesindir.Eğer yer seçimini görmeden yapmak zorundaysanız bu durumda en mantıklı yerler dere ağızları, liman içleri ve balık hali arkasıdır.Yemin bol olduğu yerde kefalde illa ki bulunacaktır.Örneğin İstanbul Yenikapı halinin yan tarafı kefal cennetidir denebilir.Ancak kefali avlamak için seçeceğiniz alan rahat olursa ve birde kefal varsa avınız çok zevkli geçecektir.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Yemlere göre farklı türde olta hazırlamak zorunda olduğunuz bu balıkta en çok kullanılan olta çok iğneli sarma oltadır.Bu oltaya ekmek takılarak kefallerin ekmeği didiklemesi ve rastgele bir tanesinin yakalanması beklenir.Fakat balığın olduğu yerde esas zevk köstekli oltayla yaşanabilir.Öncelikle klasik oltayı açıklayalım.Klasik 2-3 iğneli yaklaşık 2 karış kösteğe 50 gram kurşun takılır ve balığın gezdiği yüzeye göre ayarlanıp kurt ile yemlenerek suya bırakılır.Misine mümkün olduğu kadar ince tutulmalı ( 0,15/0,25 gibi ) ve iğneler 8 numarayı geçmemelidir.Bu olta çeşidinde çoğu zaman oltanın akıbetini öğrenmek için şamandıra da kullanılabilir.

kefal2

kefal3

Benim favorim ise ince misinaya bağlanmış 5 gram kıstırma kurşun, uygun şeklide ince uzun şamadıra ve 9 numara siyah iğneli takımdır.Her kefal avında kullandığım bu olta için düzenek çok basittir.Önce bir çuval içine bayat ekmek doldurulur ve üstüne taş konularak suyun 1,5-2 metre derinliğine ip yardımı ile asılır.Kefaller toplanmaya başladığında oltaya çok ufak bir parça tavuk eti takılır.Olta yavaşça suya indirilir ve beklenir.Bu yöntemi el oltası yaparakta deneyebilirsiniz.

kefal5

İpucu :

* Kefal pis bir balık gibi  düşünülsede aslında değildir.Yakaladığınız kefalin kokusundan kurtularak temizlemek istiyorsanız büyüklüğü ne olursa olsun önce derisini yüzün, sonra sirkeye yatırın.2 saat sonra hiç bir sorun kalmadığını göreceksiniz.
* Kefal hem yeme yaklaşımı hem de tepkilerinden anlaşılacağı üzere çok kurnaz bir balıktır.Yeme yaklaşan balık yemi sindirene kadar beklemelisiniz.
* Kefalin en zevkli yakalanma şekli ince misina ile olandır.Çünkü kefal yakalandığında kolay kolay vazgeçmez.
* Kefalin torpido gibi olan vücudu yüzünden uzunluğu ile ağırlığı doğru orantılı değildir.

Kefal Yakalamak” üzerine 80 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mehmet

  Bahsettiğim takım köprüde kullanabileceğin bir takım değil ama vapurların olduğu yerde kullanabilirsin. Köprüde daha büyük şamandıralı ve ağır kurşunlu takım kullanıyorlar genelde.

 2. Mehmet

  Bütün yazılarınızı okudum bende galata köprüsünde kefal tutmak istiyorum acaba söylediğiniz takım kurşun ve iğneler orası içinde geçerlimi ve kurşunu en alta mı yoksa fırdöndüden sonraya mı bağlıyıcaz ve dibe atacaksak kalem mantarı nereye takmalıyız kusura bakmayın yeni ve acebi bir balıkçıyım şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

 3. Murat

  merhaba arkadaslar ben su urunleri fak ogrencisiyim bakirkoy – z.burnu sahilindeki amator balikcilik halkinda calisma yapyorum ve anket yapmam gerek lutfen yardimci olacak varmi ?

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Küçükçekmecede derenin denizle bağlandığı yerde güzel kefal yapar. Ama Avcılar Ambarlıda eski köşk önünde yakalama şansın daha fazla.

 5. Barış

  Arkadaş lar küçükçekmece Avcılar Büyükçekmece civarında nerelerde daha iyi kefal avı yapa bilirim cevap larınızı bekliyorum

 6. gökay

  merhaba arkadaşlar mersinde kefal avlayacağım yer neresidir acaba muta yakın

 7. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Halil. İzmarit, ispari ve benzer dip balıklarında köstek boyunun kısa olması avantaj oluyor. Kefaldeyse ince misina kullandığın takdirde bu durum avantaja dönüşüyor.

 8. Halil Duran

  Uc igneli semandira ile avlaniyorum. Kol uzunlugu kisa olmasi avantajmi ?

 9. ufuk

  Beyler ufak bir degisiklik var. Kurşunla 1. Köstek arasi 45cm. Güncel olarak tekrarlamak gerekirse. Kefal dip takımı = misina: asso ultra 0.18mm / iğne sasame f-795 7numara / kurşun kesinlikle 10gr / yem:ekmekten olabildiğince ince kurt yapıyoruz. Takımın yapılışı: kurşunla 1. köstek arası tam 45cm / 1. köstekle 2. köstek arası 13cm / ve köstek boyları 3cm. Bol sans.

 10. Ufuk

  Ben amatör ruhun profesyonel balıkcısı olmak istiyorum. Yıllardır balık tutuyorum diyen adama herhangi bir balık üzerine kanca yada misina sorduğumda . Bakıyorum hoşuma gideni alıyorum cevabını alıyorum 😀

  Kefal dip takımı = misina: asso ultra 0.18mm / iğne sasame f-795 7numara / kurşun kesinlikle 10gr / yem:ekmekten olabildiğince ince kurt yapıyoruz. Takımın yapılışı: kurşunla 1. köstek arası tam 35cm / 1. köstekle 2. köstek arası 13cm / ve köstek boyları 3cm.

  Takımı dibe cöktükten sonra . misinada kurşunun gerginliğini hissetdiyor ve misinaya 4cm kada boşluk veriyoruz. Ara ara hem yemi hareketlendirmek için bu 4cm lik mesafemizi kontrol ediyoruz. Balık yeme geldiğinde misina isstediği kadar zıplasın hiç önemli değil. Taki misinada zerrelerle tarif edilebilecek o gerginligi hissettiğimizde zımbayı vuruyoruz.

  Balık yakalama oranına gelecek olursak: 10 vuruşun 9 unu alıyorum. Hatta bu oran çok dikkatli olduğumda 10/10 a bile çıkıyor. Bol şans.

 11. Celal

  Kefal balığını 40 yıldır avlarım. Asla top şamandra kullanmayın. Kalem şamandıra ince misina ağzına vede büyüklüğüne göre iğne palalı olmalı iğne. En iyi yem kurtdur 0 18 asso misina artı top şamandra suya basınç yaptığından kalem ince hasssas şamandra kullanırım.

  Avlanacağınız yeri 3 saat önceden yemleyin. Örneğin ben bayat ekmek peynir suyu tavuk ciğeri kokutmuş olacak. Artı koyun küspesi. Bunları soğan çuvalına koyup atıyorum avlanacağım bölgeye. Atçek yaparsınız, bol şanslar.

 12. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mehmet

  Bir kaç gün içinde bununla ilgili bir video hazırlayacağım. Senide bilgilendiririm. Avlarında rastgele.

 13. Mehmet

  Merhaba,

  Yorumlari okudum gercekten cok bilgilendirici. Ben balik avlamaya yeni basladim daha once bulundugum yerde sadece sazan oldugu icin dip olta kullanirdik. Şimdi yalovaya tasindik. Kefal tutmak istiyorum elimde, 1.6 m 2.1 m 2.6 m ve 4.5 teleskopik carbon oltalar var cesitli misinalar ama kutularini attigim icin ne marka kac numara bilmiyorum ve 3 numaradan 12 numaraya kancalar mevcut.

  Kalem samandiralar da mevcut yanliz ben samandiralarin nasil takilacagini bilmiyorum. Burada bi balikci arkadasin sistemi ile kefal tuttum ama balikciya bana da ogret demek pek mantikli gelmedi. Sizden ricam iyi bir sistemin nasil baglandigini resim ile gosterebilirmisiniz. Ve yalovadan baliga yanliz gitmek istemeyen olursa eslik edebilirim.

 14. Amatör Balıkçı Yazar

  Selamlar Ufuk

  Konu kefal yakalamaksa o zaman bu benim özel ilgi alanıma girer. Kefal için mümkün mertebe küçük iğne kullanmak gerekiyor ama piyasada bulunan klasik sinek iğnelerin kullanımı pek mantıklı değil. Hem ince hem küçük hem keskin hem de sağlam olmalı. Bilirsin herkes kefal gibi atlamak gibi saçma bi argo ifade kullanır ama alakası yoktur aslında.

  Kefal yakalaması en zor ve en zevkli balıklardan bir tanesi. O yüzden iğne ile ilgili olan takıntını çok iyi anlayabiliyorum ve iğne üzerine bu kadar muhabbet etmek çok doğru. Avlarında başarılar dilerim ve başarılı avlarını burada diğer ziyaretçi arkadaşlarla paylaşmanı isterim.

 15. Ufuk

  Her şey için sağolun hocam. İki üç haftadır farklı modellerde ve numaralarda iğneleri (ekmekle) deniyorum. En son sasame f-795 7numara iğneden güzel randuman aldım. hocam bu kanca sizin belirttiğiniz iğneye benziyor. Gariptirki bir önceki hafta aynı iğnenin 8 ve 9 numarasını kullandıgımda pek faydasını görememiştim. Anladımki balıgın boyuna göre numara şecimi cok önemli.

 16. Amatör Balıkçı Yazar

  Selamlar Ufuk,

  Ben kurt vb yemler kullandığını düşünmüştüm. İşin içerisine ekmek giriyorsa burada bulunan iğne gibi bir iğne gerekiyor sana.

 17. Ufuk

  Cok tesekkurler hocam. Önerdiginiz igneyi ilk firsatta deneyip yorumumu paylasirim. Yalniz kafama birsey takildi. Ekmek ile avlanirken siyah igne baligi urkutmezmi?

 18. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Ufuk

  Burayı tıklayarak bahsettiğim iğneyi görebilirsin. Ancak 10-11-12 numaralardan büyüğünü kullanmanı tavsiye etmem.

 19. Ufuk

  Biraz daha araştırma yaptım.

  fudo delta ıseama,
  fudo 170 ıseama,
  fudo 300 ıseama

  gibi çeşitlerini gördüm. Bu serilerden hangisini kullanmalıyım. ve renk olarak hangisini almalıyım.

 20. Ufuk

  Öneriniz için teşekkürler. internetten bakındım ama bir sürü çeşit gördüm. hocam bahsettiğiniz ineyle ilgili link atabilirmisiniz. Yada önerdiğiniz iğnenin varsa kod numarası ve en çok kullandıgınız numara aralığını söyleyebilirmisiniz.

 21. Amatör Balıkçı Yazar

  Rastgele Ufuk. Eğer şamandıralı veya yemli olta için iğne arıyorsan mutlaka Fudonun Iseama serisini dene.

 22. Ufuk

  Beyler bol şanslar. Daha öceki yorumlara dayanarak mustad 1523d 9 numara kanca kullanıyordum. Bir ara kefal için sasame markasını duydum ama bir sürü çeşidi var. Bir kaç serisini alıp denedim fakat sonuç alamdım. Bana kefal için (kamışta kullanmalık) güncel iş yapan iğne önerebilirmisiniz ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 23. Onur

  Küçükçekmece gölünde şimdi kefal zamanı,havyarı bırakmak için denizden giren kefaller şu an için has kefal diye tabir edilen paçoz da denir çok büyük kefaller.çoğu yorumda kıbrısa büyük kefalin yakalanamayacağı izlenimi verilmiş fakat ben daha dün iki kiloya yakın almakla beraber burada işe daha hakim balıkçı arkadaşların çok daha büyük yakaladığına şahit oldum bir haftadır.tam nokta vermem gerekirse meraklı ve yakın olan dostlara küçükçekmece gölünün karakolu geçtikten sonra soğuksu semtine yakın olan göl kenarının yakınındaki büyük bayrağın olduğu burun,inanın bana gözlerinize inanamayacaksınız…herkese rast gelsin

 24. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Kadir

  Başlangıç olarak ekmek sarması yapabileceğin bir kıbrıs oltası işini görür. Ekmekle yapacağın denemelerden sonuç alamazsan bu durumda şamandıralı 3 köstekli 7-9 no iğneden yapılmış yemli olta dene. Kefal için yemleme önemlidir. İyi bir yer bulursan ekmekle yemleyip tek iğneye yem takarak kullanacağın oltayla çok güzel balıklar yakalaman bile mümkün.

 25. Kadir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Mersin limanında inşallah bundan sonra zevkli zaman geçirmek için balık tutmaya karar verdim. 10 gün sonra felan başlar dediler kefal. Sizden istediğim orda avlanmak için olta almaya gittiğimde vereceğim özellikleri yazarsanız ona göre alayım.

 26. Ali

  Merhaba. Antalyada bes senedir kundu ve Sarısu gibi yerlerde kefal avlıyorum ama sizden bi desteğe ihtiyacim var. Kefal için altı metre kargı kullanıyorum ve samandıra, şamandıranın iğnesi kac numara olmalı ve samandıra nın en etkili olanı kaçlıktır ? Beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

 27. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Ayhan

  Benim bildiğim Antalyanın pek çok yerinde şu anda balık tutmak mümkün. Ama aksiyonu bol olan bir yer istiyorsan ( at-çek ) Adrasanı mutlaka dene. Bunun dışında fikri olan varsa zaten paylaşacaktır.

 28. Ayhan

  Antalyada nerde balık tutabilirim arkadaşlar ? Böyle elim boş dönmeyeceğim bir yer yazarmısınız ?

 29. Cemal

  Kefal avlamanın en koay you 0.18 misina 0,5 gram samandıra ve 2 adet sinek iğne ve 6 metrelik kargı yani kamış. Biz antalyada bu olaya çırpma deriz. Çok basit ve balık avlamanın en zevkli yolu.

 30. Mehmet

  Valla ben 10-10 yapıyorum, toplam 20 kanca ekmeğe sarıyorum. 200-300 gram balık geliyor her atışımda.

 31. Veysel

  Yağmur hanım merhaba. Lara da kefal nerede tutuyorsunuz ? Mardan otel yanımı yoksa 7-8 nolu plaj tarafındamı ? Buradan haber verirseniz sevinirim.

 32. Amatör Balıkçı Yazar

  Yağmur Hanım,

  En azından benim çevremde tanıdığım bir çok bayan balıkçı arkadaşımız var ve çokta başarılılar. Sizlerinde bu hobiye meraklı olduğunuzu görmek sevindirici. Başarılı avlar dilerim.

 33. Yağmur Deniz

  Ben Antalya Lara’da sarma ile yüzeyden iri kefaller avlıyorum, 9 numara iğne alıp sarmamı kendim hazırlıyorum (14 lü). Genelde her gidişimde 2 tane alıyorum. Bayanlarında bu işi iyi yapabileceğini kanıtladığımı düşünüyorum 🙂

 34. Temraz

  Kefal yakalamak icin ilk önce 4 metrelik bir olta ve ona 5 numarali misine kullanmaliyiz. Misinenin basina bir gezer kursun takilmmasi gerekir kursunun agirligi 40-50 gram olmasi gerekir bundan sonra fir döndü misina baglanir.

  Firdöndüden sonra bir top baglanir. Topta 40-50 gram olmasi lazim. Topuda bagladiktan sonra tekrar 5 numarali igneyi ayriyetten 60 cm misinaya köstek olarak baglanir. Baglanan ignelerin bir parmak kalindiginda mesafe olmasi sartiyla 10 tane igne baglanir ve bu islemi yaptiktan sonra o igneyide topa takilir.

  Topa takildiktan sonra arka tarafina 3 parmak genisliginde ekmegi keserek misineyi icine koyarsiniz. O igneleri ekmegin üzerine siki bir sekilde sararsiniz denedim oldu. Güzel ve zevkli.

 35. kemal

  Arkadaşlar en güzel KEFAL yemlerinden biri kendi yaptıgınız un ile ve kokmuş peynirdir. Bunları beraber yoğurarak hamur haline gitirin ve bir gün bekletin. İğneye girecek şekilde küçük kurtcuk haline getirerek takın ve sonuç 100% olumlu olacak.

 36. Amatör Balıkçı Yazar

  Değerli amatör balıkçı arkadaşım Hasan.

  İzmit civarı balık için biraz fakirdir. Ancak Yalova veya Bursa tarafına geçersen bildiğim kadarıyla minekop yakalama şansın var. Ama sen yinede birebir avcılarla bu konuyu görüş.

 37. Hasan

  Ya ben Ankaralıyım ama bu İzmit e gittim gideli bir balık merakı sardı ama açıkçası istavrit pek sarmıyor. Daha elle tutulur balıklar için nerelere ve ne avına gidebilirim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir