Lüfer Yakalamak

bluefish

Lüfer :

Lüfer karasularımızda yaşayan yakalanması en zor ve en zevkli balıklardan bir tanesidir.Yöreye göre farklı zamanlarda yakalansa da genel olarak sonbahar zamanlarında başlayan av mevsim değişikliklerine göre kış sonuna kadar sürebilir.Ülkemizde sonbahardan itibaren başlayan göç sayesinde önce Karadeniz ardından da boğaz sularında avının yapılması ile hem tekne hem de kıyı balıkçıları için güzel ve heyecanlı bir deneyim yaşatır.Bölgelere göre bilinen bazı zaman dilimleri şu şekilde sıralanabilir :

Silivri – Selimpaşa yöresi : Ağustos ortalarından itibaren ( Yerli Balık )
Boğaz Kıyıları : Ağustos sonundan itibaren
Marmara ve Çanakkale çevresi : Eylül ve Ekim ayları
Ege : Sonbaharın tüm ayları

 bluefish4

Yem Seçimi :

Lüfer küçük sürüler ile avlanan bir balıktır.Hırçın ve kabadayı yapısı sayesinde  pek çok balık türünün menüsünde yeri bulunmaktadır ancak klasik olarak avcılıkta bilinen 3 tür yem vardır.Bunlar :

* İstavrit
* İzmarit
* Zargana

olarak sayılabilir.Ancak bu yemler kıyı ve yöre olarakta farklılık gösterebilir.Örnek olarak boğaz sularında en çok kullanılan yem zarganadır.Ancak zargana olmadığı zamanlarda genellikle istavrit kullanılmaktadır.Ayrıca tekne ile yapılan avlarda canlı yem ayrımı pek yapmayacağından her daim canlı balık trolü en uygunudur.

Yer Seçimi :

Lüferin en güzel yakalandığı saatler akşam saatleri olsa da tekne sahibi bir balıkçı bu balığın göç zamanlarında günün her saatinde yakalayabilir.Kıyı oltacılarının işi bu saatlerde biraz daha şans ile alakalıdır.Fakat kıyı balıkçılığında da lüfer akşam saatlerinde avlanabilir.Bu yüzden sabırlı olmak ve gündüz boş bir zaman yakalayarak canlı yem temin etmek en mantıklısıdır.Lüferin yakalanabileceği belli başlı yerler şunlardır :

– Silivri, Kumburgaz ve çevresinde ki derinliği fazla olan kıyı alanlar
– İstinye, Tarabya
– Karaburun, Yalıköy kayalıkları

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Lüfer çok kurnaz ve akıllı bir balıktır.Onu yakalamak için en az onun kadar uyanık olmalısınız.Kıyıdan yapılan avcılıkta klasik olarak 2 iğneli yani hırsızlı mantarlı olta takımı kullanılır.Bu takımı balık malzemesi satan her yerde bulabilirsiniz.Benim size tavsiyem olta takımlarını kendiniz hazırlamanız olacaktır.Bu takımı hazırlarken düşünmeniz gereken en önemli 2 husus lüferin kurnaz olduğu ve hazırladığınız olta tel dahi olsa bu oltayı bir şekilde deforme edip oltadan kurtulabileceğidir.

İkinci adımda hazırladığınız takıma bağlayacağınız yemin duruşu ve cazibesi çok önemlidir.Pek çok kişi bilse de yine de anlatmakta fayda var ki lüfer oltasında mevcut bulunan mantarın amacı yemi hava da tutmak ve balığın ilgisini çekmektir.Üzerine sarılı folyo da yine ilgi çekmek amaçlıdır.Yeminizi bu düzene taktığınızda ortaya çıkan sonuç iğnelerin yem içerisinde gizlenmiş olması ve iğneler arasında ki misinanın balığın dişleri ile kesemeyeceği şekilde gizlenmesidir.

bluefish2
İpucu :

* Bu balığı yapay yemler ile de yakalayabilirsiniz.Benim en çok tercih ettiğim yapay yem Yo-Zuri Tobimarı Junior F105 modelidir.Yeşil ve Mavi modellerini kullanabilirsiniz.
* Yem takarken 6-7 cm lik balıkları fleto yapmak yerine karnını açıp iğneleri ağız kısmından geçirerek gövde içinden sırtına saplarsanız av veriminiz % 100 artacaktır.
* Boyu 20-25 cm olaran balıklar için siyah 4-6 numara arası iğneler kullanmanız av veriminizi arttırır.
* İğne alırken pahalı marka ve modeller almak yerine CROWN marka ince iğneler kullanmanız hem cebinizi hem de balığınızı üzmez.

bluefish3

Rastgele

Lüfer Yakalamak” üzerine 2 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba

  Tecrübelerime göre lüfer için uygun yerler balığın yemlenme için kıyıya yaklaşabildiği yerler. Ancak burada en önemli detay balığın yemlenme saatleri ve bu genelde akşam hava kararmaya yakın zamanlarla sabah hava aydınlanmaya yakın zamanlar. Onun dışında sahil kesimlerinde balık avı göç zamanlarının en yüksek seviyede olduğu anlarda oluyor. Örneğin yalıköy veya gelibolu sahilleri.

  Lüfer için İstanbul Avrupa yakasındaki en güzel yerler özellikle akşam saatlerinde Tarabya hayrola kafe ile big chef arasındaki yer, İstinye deniz otobüsü iskelesi, özellike şu zamanlarda Yedikule, Florya ve civarıdır. Anadolu yakasıyla pek alakam yok. O yüzden bilgi veremiyorum.

  Uzak atış yaparım diyorsan Sarayburnu ve Arnavutköy ile Anadolu yakasında bir kaç yeri deneyebilirsin.

  Rastegele.

 2. Latif

  Merhaba..istanbul arnavutkoy karaburunda kiyidan hirsizli lufer takimi ile mevsiminde av yapmaya calisiyorum.fakat cok verimli olmuyor.kumsaldan deniyorum.lufer icin kumsal mi daha verimlidir yoksa mendirek olan yerler mi?cevap icin simdiden tesekkurler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir