Mırmır Avı – 11 Eylül 2016

Bu ava şöyle başlayayım : Hayatım boyunca bu kadar çok mırmırı bir arada görmedim.  Büyük veya küçük olsun bu sene inanılmaz bir mırmır bolluğu var Marmara da. Av tarihini de kayıtlarımda bulunsun diye ekledim.

Normalde mırmır avını geliboluda belli bir kaç bölgede ( ki o da denk gelebilirsek ) ve İstanbul Yenikapı fener altında yapardım. Ancak Fener altına hem çok fazla bilinen bir yer olduğundan hemde araç parkı zor olduğu için gitmiyordum. Tabi orada yakalanan balıkların lezzeti ve büyüklüğü farklı ve başka yerlerde o büyüklükte balıklara denk gelemiyordum. Ta ki bu ava kadar.

Deniz çıldırmış gibiydi ki mırmır avında böyle havalar iyidir. Büyük balıklar kıyılara yaklaşır ve dalganın oluşturduğu karmaşada ortaya çıkan diğer deniz canlılarını kolaylıkla avlar. Bu yüzden mırmır avcıları bu konuya özellikle dikkat etmeliler. Alt kısımda bulunan video da izleyeceğiniz gibi oltanız rüzgar ve dalgadan dans edebilir ama endişe etmeyin. Gelen balığın büyüklüğü ile orantılı olarak vuruş şeklide farklı oluyor.

Gelibolu Mırmır Avı

Kullandığım olta daha önce videosunu da yayınladığım iki köstekli kum üzerine yatırılan bir olta. Normal 3 köstekli oltalar da kullanılabilir ama bu tip bir takımda hem büyük balık yakalama şansınız fazla hem de sık vuruş alabiliyorsunuz. Birde aynı anda iki balık geldi mi işte o zaman avın zevki başka oluyor. Bu oltanın diğer avantajıysa mırmırın beslenme şekliyle uyumlu olması. Çünkü mırmır tıpkı sazanlar gibi çoğu zaman suyun dip kısmını yani kumu eşeleyerek beslenmeye çalışır. Bu sebeptendirki mırmır gibi balıkları kumluklarda ararız.

Kullanılan yem ise çoğunlukla kumluk alanlardaki çamurluk bölgelerde bulunan çamur kurdu. Solucana benzeyen bu kurt balığın vuruş sıklığına göre bütün veya yarım kullanılabilir. İstanbul avlarında kaya kurdu kullanırdık. Genel resme baktığımda bu balığın kurt ve benzeri yemlere daha fazla meyilli olduğunu söyleyebilirim. Tabi teke veya sülünezle de yakalanabilir ama kurt çeşitleri kadar verimli değil. Bu avda sonuç itibariyle yeterli büyüklüğe ulaşmış olan 9 adet balığı alıkoyduk. Mevki Gelibolu Hamzakoy bölgesidir.

Bu avda size hem avla ilgili bilgiler vermeye hem de mırmır avının nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştım. Umuyorum faydalı olmuştur. İnşallah videoyu beğenerek izlersiniz. İyi seyirler.

Rastgele!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir