Mırmır Yakalamak

Nasıl Yakalanır Yorum Yaz

Mırmır :

Görüntü itibari ile çok sevimli bir balıktır.Özellikle kumluk bölgelerde yemlenen mırmırların Türkiye sularında yakalanan yaklaşık olarak 1 kg lık bireyleri mevcuttur.Tekne ile avcılıkta pek çok bölgede tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığında belli zaman aralıklarını takip etmek çok önemlidir.Ancak unutulmamalıdır ki bu balık kıyıya daha çok yumurtlama zamanında yaklaşmaktadır.

mirmir3

Mırmırlar küçük sürüler halinde dolaşır ve yemlenirler.Tekne ile avcılıkta günün her saatinde avlanılabilir ancak kıyı avcılığında daha çok akşam hava kararmaya yakın saatlerde başlayan mırmır avı gece yarısından önce sonlanmaktadır. Benim de avladığım ve çoğunlukla rastladığım bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz :

* Sarayburnunda bulunan kumluk alanlar. ( Sonbahar )
* Gürpınar, Büyükçekmece ve Silivriye kadar kıyı şeridi. ( Sonbahar )
* Sarıyer Rumeli Feneri mevkii. ( Sonbahar )
* Özellikle Saros ve Ege kıyıları. ( Yılın bir çok ayı )

Yem Seçimi :

Kıyı balıkçılığında Mırmır avlarken kullanılan en önemli yem kaya kurdudur.Fakat bu balığın kondisyonu ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.Örneğin dalgalı ve hafif fırtınalı bir denizde suyun dibi haraketli olacağından balık çok fazla seçici olmayabilir.Sıralama yapmak gerekirse :

* Kaya kurdu.
* Çamur kurdu.
* Teke
* Diğerleri
olarak sıralayabiliriz.

mirmir4

Ancak kaya kurdu bu balık için favori bir yemdir ve temin edilmesi de çok kolaydır.Ayrıca toplayacağınız tekeleri de ölü hali ile bu balığı yakalamak için kullanabilirsiniz.Yöreye göre değişkenlik gösterebilen yem seçimi, Ege bölgesinden tavuk eti, karadenizde ise bildiğimiz solucan olarakta karşımıza çıkabilir.Ancak favori yem her zaman için kaya kurdudur.Kaya kurdunu yosunlu taş yüzeylerden spatula ile kendiniz de çıkarabilirsiniz.

Yer Seçimi :

Yazının başında bahsettiğim gibi mırmır kıyılara yaklaştığında genellikle kumluk alanlarda beslenir.Daha önce mırmır yakalandığını bildiğiniz kumluk bir alanda hava da müsait ise ve zamanı da gelmişse bu balığı yakalamamanız tamamen şanssızlığınıza kalmış diyebiliriz.Ancak mırmırın oltaya vuruşu ve çekilmesi balığın büyüklüğü ile orantılı olarak biraz zor olacağından seçeceğiniz bölge avcılık yapmaya müsait olmalıdır.Ayrıca ekipman olarak mutlaka olta ucunu aydınlatacak fosfor ışığı ya da parlak şerit bantlardan götürmeyi unutmayınız.Mırmır oltanıza vurduğuna karşılaşacağınız manzara sizi hayretler içinde bırakacaktır buna emin olun.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Av günü temin ettiğiniz kurtlarınızın suyunu 1-2 sefer değiştirip canlı tutabilirsiniz.Yemlerinizi bir kaç gün önceden temin ettiyseniz onları canlı tutmak için buzdolabınızın sebzelik bölümünü kullanabilirsiniz.Bu durumda kurtların olduğu kabın içerisine bir kaç parça yosun ve sadece kurdun bir kısmı suda kalacak şekilde ekleyeceğiniz deniz suyu bu yemlerin canlı kalmasını sağlayacaktır.

mirmir2

Mırmır oltası tekne avcılığında 4-6 numara arası iğneler ve klasik 3-5 iğneli yemli olta mantığı ile hazırlanır.Kıyıdan ise bu olta takımı ile birlikte benimde favorim olan ve daima kullandığım kuma yatırma oltası kullanılması daha mantıklıdır.Bu oltada kurşun fırdöndüye takılır ve 1,5 kulaç maksimum 0,30 misinaya 2 adet 4 numara sazan iğnesi takılır.Bu iğnelerden bir tanesi bedenin ucuna diğeri ise bedenin 1 karış gerisine köstek olarak bağlanır.Canlı olan kurtlardan bir tanesi cimrilik yapmadan ikiye bölünerek iki ayrı iğneye takılır.Olta suya ulaştığında yemler kuma oturacak ve doğal bir yemlenme alanı oluşacaktır.

mirmir

İpucu :

* Orta büyüklükte ki bir Mırmır oltaya çok sert vurur ancak gelirken fazla nazlanmadan gelir, bu yüzden balığı hemen kıyıya almak için acele etmeyin.
* Ağız yapısından ötürü iğneden çabuk düşmeye meyillidir.Kepçe kullanmanızı tavsiye ederim.
* Oltaya vuran balığı tasmaladığınızda oltayı gergin tutarak 2 saniye kadar bekleyin.Bu durumda havalanan diğer yemi gören sürüdeki bir başka balığı yakalama şansınız doğacaktır.
* Gereğinden fazla ve küçük balık avlamanın gelecek nesiller için tehlike oluşturduğunu sakın unutmayın.“Mırmır Yakalamak” konusunda 49 adet yorum var

 1. Hüseyin Pekün Yazmış:

  Merhaba,

  Ben Kıbrıs’tan Hüseyin Pekün, Mırmır avcılığında Kıbrıs kumluk sahillerde ve Taşucu’nda bulunan yazlıgımız dolayısı ile Taşucu salillerinde Mırmır Balığını piliç gögus eti ile ve piliçin taşlıgı veya cigeri degil!!! yüregini kullanıyorum. İnanılmaz seviyorlar. Böbreği açık denizde iri parçalar halinde sahilde avlarken ise küçük parçalar halinde keserek kullanıyorm. Piliç gögsüne gelince 1 gün önceden küçük parcalar halide kesiyorum ve bol tuzun içerisine koyuyorum. Et suyunu çıkarıp sertlesiyor ve iğneden kolayca düşmüyor. Denemenizi tavsiye ederim.

  Piliç etini Taşucunda cipura için de denedim. aynı yontem çok işe yaradı.

  Saygılarımla

  Hüseyin Pekün

 2. Hüseyin Pekün Yazmış:

  Arkadaşlar yazımda bir yerde pili böbregi yazmışım piliç yüregi olacaktı özür dilerimmm.

 3. Erkan Yazmış:

  Hüseyin bey valla iyi oldu yazdığınız yem alternatifini. Ben yunanistanda kaya kurduyla tutuyorum, yeme çok güzel geliyorlar 15 saat te 40- 70 arası orta boy mırmır alıyorum kıyıdan, fakat kaya kurdu orada çok pahalı 10 tane kurt 5 euro.Yemi yemesinler diye dua ediyorum :), şu tavuk olayını deniyeceğim. emeğinize sağlık.

 4. Savaş Filiz Yazmış:

  Arkadaşlar ben bugün güzelyalı mevkii kumluk alanda mırmır avladım. Tavuk yaptığımız avlanmada işe yaradı. Kaya kurdu kokusu çok berbat geldiği için kullanmıyorum ama tavuk eti de etkili bir yem oluyor. Saygılar

 5. Teoman Ozsen Yazmış:

  Arkadaslar yukardaki bilgiler icin cok tesekkurler. Gecenlerde Mordogan`dan tuttum 5-6 tane boylari 22 ila 27 cm arasinda. Ama hepsinide gece aldim saat 3 ten sonra. Deniz cok deli dalgaliydi. 3 metre makinali kamis kullandim vurdugunu falan hicmi hic anlamadim ruzgardan dolayi. Boru kurdu kullandim.

  Tavuk olayini deniyecem insallah. Seneye nasipse sirf onun icin gidecem Turkiye`ye.
  Hepinize rast gele.

 6. Can Sayan Yazmış:

  Ben Kurşunlu sahilinde bu balıklardan yakaladım. Kayalık yerde mevcuttu heralde yumurtlaycaktı. El oltası ile midye yem kullandım ve orta boy 5 mırmır yakaladım. Elim kesildi ama olsun değdi.

 7. Avşa Adası Yazmış:

  Merhaba,

  Ben avşa adasından yazıyorum. Bugün plajdan canlı yem ile (deniz solucanı) mırmır avı denedik ve yaklaşık 1 saat içerisinde 20 adet el kadar mırmır yakaladık. Bilgi ve taktikler için teşekkürler :)

 8. Pasha Yazmış:

  Arkadaşlar ben istanbul beylikdüzünden yazıyorum. Daha bu sabah yaptığımız istavrit avında ambarlı açıklarında avlanıyoruz (3 saat te sabah 07:00 10:00 arası) yaklaşık 20 kg istavtir aldık. İstavrit açısından bu sene çok güzel maşaallah, 3 adet mırmır aldık hemde beyaz tüylü çapariye geldi bizde şaşırdık görünce. Yani vel hasıl kelam bu balık aç olunca farketmiyor çapariye bile geliyor, saygılar….

 9. Erdoğan Yazmış:

  Arkadaşlar ben kıbrıstan erdoğan mırmırı ben yıllardır küçük yemlik karideslerle avlıyorum.İki ikibucuk saate yarım kovadan aşağıya eve döndüğümü hatırlamıyorum. Karidesle denemenizi tasviye ederim. Mırmır,melana,sorgos hiç farketmiyor bu balıklar karidesin düşmanı. Hepinize bol ve bereketli avlar.

 10. Muhammet Yazmış:

  Kıbrıslı Erdoğan arkadaşa katılıyorum.Bende Kıbrısın hemen karşısında Anamur sahilinde avlıyorum. Karidesin küçüğüne bayılıyor mırmır.Blıkçıda bulduğum zaman 3-4 kg alıyorum karidesi.Kabuğunu soyup bol diri tuz ileçinde bekletiyorum. Sonra peçeteye sarıp avlanmaya hazır hale getiriyorum. Bütün balıkçı arkadaşlara rastgele.

 11. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler Muhammet.

 12. Mavimisima Yazmış:

  Arkadaşlar bende silifke de atayut’ta avlanıyorum yaklaşık 10 km lik kumluk sahili var hemen her bölgesinde çıkıyor özellikle akşam üstü çok iyi avı oluyor gecenin geç saatlerine kadar av veriyor. Karides bence en iyi yemi, kurt , sübye bunlarlada iyi av veriyor herkeze rastgele

 13. Nuri Taş Yazmış:

  Selam, ben Antalyadan yazıyorum. Dün arkadaşımla konyaaltı sahilinde mırmır avlamaya gittik. 4 tane eşek mırmırı diye adladırılanlardan yakaladık. Tavuk göğsüne geliyor balık ve şimdilik tavuk göğsüyle idare ediyorum ama kaya kurdu ve karidesi deneyeceğim. Hepimize rastgele :)

 14. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Nuri

  Avınız için tebrik ederim. Eğer detaylı bir yazı yazıp resimleriyle birlikte info@go2fishing.com adresine atarsanız burada yayınlayabilirim.

  Daha bereketli avlar diliyorum.

 15. İbrahim Yazmış:

  Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır avlanamıyorum. Diyarbakırda görev yapıyorum ama iki yıl oncesine kadar Silifkedeki yazlığımda her sabah ve akşam mırmır avına çıkardım ve en az 50 60 balık alırdım. Kıyıdan mırmır her yeme gelir. Çzellikle izmir boru kurdunu sever. Yazlığımın olduğu yerde derecikler var. Dereciklerdeki kurdu sever, karidese bayılır. Yemek niyetine boru kurdu, tatlı niyetine karides herkese iyi avlar.

 16. Hataylı Yazmış:

  Kaya kurdu nerde bulunur ? Satılır mı ?

 17. Fevzi Yazmış:

  İbrahim kardeş, ben de yazları 1 ay kadar silifkede bulunuyorum ama balık yönünden hep sınıfta kaldım. Kefaldan baska balık alamadım. Mırmırı nerelerde alırdın yazarsan sevinirim. Temmuz ayında nerelerde hangi balık için av yapabilirim silifkede yazarsan sevinirim.

 18. İshak Yazmış:

  Ben Mersin Silifkede yaşıyorum. Zaman zaman balık avına gidiyorum ama fazla usta değişim. Yiyecek olduğum balığı yakalayabiliyorum. Hangi yemleri kullanacağım konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Ben genelde karides kullanıyorum. Önereceğiniz yem varsa bana mail atmanızı bekliyorum.

  Fevzi arkadaş merhaba. Bende silifkede balığa gidiyorum ama çok usta olmadığım halde elim boş dönmüyorum. Siz galiba avlanabilecek yerleri pek bilmiyorsunuz. Mail adresimden bana ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. ishak_koslak@hotmail.com

  Herkese rastgele

 19. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba İshak

  Ben genelde kaya kurdu kullanıyorum ancak bulunduğunuz bölgede mırmırın hangi tür yemlerle beslendiğini tespit edebilirseniz ( Tavuk eti gibi ) sorunuzun cevabınıda bulmuş olursunuz.

 20. M.Fatih EROL Yazmış:

  Arkadaşlar yorumlarınızı okudum. Paylaşımlarınız için teşekkürler. Ben Mersin Bozyazıda bolca mırımır avlarım. Arkadaşlar yem alternatifi sormuşlar. Ben genelde karides kullanırım (kırmızı karides öncelikli). Karidesi soyduktan sonra tuzlarım, daha sonra gazete üzerinde yaklaşık bir saat bekletirim. Oldukça verimli oluyor. Tüm balıkçı arkadaşlara rastgele.

 21. Cenk Yazmış:

  Arkadaşlar, Bursa Eşkelde mırmır azda olsa çıkıyor. Ama bu mevsimde daha henüz başlamadı galiba. Geçen hafta gittim teke ile denedim ama tık yok. Birde Bursadan arkadaşlar mırmır yerleri ve deneyimlerini paylaşırlarmı acaba ?

 22. Veysel Erdogan Yazmış:

  Selam.Antalyada yasıyorum. Genelde hergun gıdıyoruz mırmıra ama nedense 4 aydır mırmır yakalayamıyoruz. Gitmedigimiz yer kalmadı. Kemer, Göynük, Topcam, Sarısu, Larabiç, Kundu, Belek bu yerlerin hepsinde defalarca avlandık ama yok asla yok. Bilen varmı neden oldugunu ? Mırmırın belli zamanları varmı acaba ?

 23. Fevzi Yazmış:

  Arkadaşlar 20 gün taşucunda sabahları sekanın olduğu yerdeki kanalın döküldüğü yerde , aksamları köprüde kefal avlamaya çalıştım. Sadece 1 adet iri bir mavi kefal ve 3-5 sokar haricinde balık alamadım. Oradaki abilerin de sadece günlük 1 tane ancak balık alabildiklerine şahit oldum. Bizim denizlerimizde balık falan kalmamış sanırım :(

 24. Bahadır Yazmış:

  Bursada 21 Temmuz 2012 Cumartesi günü Narlı/Gemlik taraflarında yüzerken mırmıra denk geldim. Oldukça fazla vardı. Gerçi o bölgede sürekli denk geliyorum mırmıra. Narlıdan sonra koyların hemen hepsinde mırmıra denk gelmek mümkün.

  Bu bölgelerde henüz doğa bozulmadığı için balık çeşitliliği oldukça fazla.

  Mudanyada da zaman zaman mırmıra ve çupraya denk geliyoruz. Ama kirlilik arttığı için sayısında ciddi azalma var.

  Özellikle sonbaharda güzelyalı bölgesinde karagöz bolca bulunurdu ancak feribotla birlikte sayısında ciddi azalma var.

  Karacabey boğazda sahil şeridinde yine son baharda kalkan avı oldukça verimlidir. Yine bu bölgede zaman zaman kıyıdan at-çek ile levrek de tutulduğu oluyor.

  Trilyede iskelede balık çeşitliliği oldukça fazla. Mevsimine göre hemen her balık bulunabiliyor.

  Kumla iskelesinde özellikle zargana zamanında verimli av oluyor.

  Şu sıralarda gemlik bölgesinde kayıkla açılarak istavrit tutmak da mümkün. Kıyıdan da avlanabilir ancak kayıkla oldukça verimli av yapıldığı şeklinde haber aldım.

  Kefal avı için de güzelyalı feribot iskelesinden mudanya dahil olmak üzere oldukça güzel bir avlak var. En iyi keval avlarımı özellikle güzelyalıda feribot iskelesinin yakınlarına yaptım.

  Vicdanlı tüm avcılara rastgele…

 25. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Veysel,

  Sizin oraları pek bilmem ama istanbulda mırmır zamanı genellikle yazın bittiği zamanlara denk geliyor. Çanakkaledeyse sonbaharda bildiğim kadarıyla.

 26. Tuncay Ozon Yazmış:

  Yunanistan batı trakya bölgelerinde balık çok. Mırmır, levrek, kefal, ne tür balık isterseniz var yani.

 27. Oğuzhan Kuplay Yazmış:

  Selam arkadaşlar. Ben Mudanya Güzelyalıda mırmır avına çıkıyorum. Gayette verim alıyorum. Arkadaşlardan ricam küçük balıkları salsınlar. Görüyorum ufacık balıkları kovaya atıyorlar. Unutmayalım ki sonradan bu balıkları çok ararız. Avlanma yemim deniz solucanı mükemmel. Saygılar, herkese restgele.

 28. Arif Yazmış:

  Büyükçekmece güzel mırmır yapıyor.

 29. Hakan Yazmış:

  Evet 20/10/2012 tarihin de büyükçekmece de beş adet mırmır aldım gercekten yaklaması ve yemesi çok zevkli. takımınızın standartlara uygun olması özellikle canlı yem kullanmanızı tavsiye ederim (teke,boru kurdu)

 30. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Tebrikler Hakan, rastgele.

 31. Ceyhun Yazmış:

  Anamurda balığa çıkmak istiyorum tekneyle. Yardımcı olabilecek varmı acaba ?

 32. İsmail Yazmış:

  Bursa Mekanlar

  Fıstıklı = mırmır + eşkina + istavrit + iskorpit + lüfer + zargana alınabilir. Yem boru kurdu + canlı

  Narlı = Mevsiminde karagöz yatagıdır. İspari + istavrit + eşkina ve mırmır yapar. Dip çok taşlı oldugundan dolayı şamandıralı olta kullanılıyor. Yem olarak boru kurdu + tavuk + karides + deniz anası

  Kapaklı = Kefal için ideal bir yerdir.Ekmek + kıbrıs.

  Gemlik = istavrit + mezgit + zargana + dip ve çapari kullanırım tavuk + boru kurdu yemdir.

  gemsaz + kumsaz = mırmır + eşkina + iskorpit + zargan + istavrit dip olta kullanılır. Kumluk bölgedir.

  Kurşunlu = mırmır + ispari + istavrit + mezgit alınır. dip + çapari .Boru kurdu ve tavuk yemdiir.

  Güzelyalı = mırmır + ispari + istavrit + mezgit dip kullanılır. boru kurdu + tavuk + karides. kumluk bölgedir.

  Mudanya = kefal + istavrit + mırmır + eşkina + iskorpit + levrek + lüfer + zargana + ispari + mezgit boru kurdu kullanılır. şıpşıp ve teleskopik olta ile avlanılır. dip ve çapari kullanılır.

  Trilye = mırmır + ispari + eşkina + levrek + lüfer + palamut + zargan + mezgit + istavrit bir çok böle taşlıktır. şamandıralı takım kullanırım. boru kurdu + tavuk + teke

  Egerce = mevsiminde kalkan + zargana + kefal

  Karacabey boğaz = eşkina + kefal + mırmır ve mevsiminde güzel kalkan 3 lü dip ile boru kurdu ve karides

 33. Ahmet Yazmış:

  İzmirde mırmırı boru kurduyla avlıyorum. Tereddütsüz balık alırım ve boru kurdu derim başka birşey demem.

 34. Enes Yazmış:

  Arkadaşlar hepinizin yorumlarını detaylıca okudum. Öncelikle size bunun için teşekkür ediyorum. Biz bu mırmır olayına bu sene merak sardık. Mart nisan aylarıydı yanılmıyorsam. İlk çıktığımızda çok acemi olmamıza ragmen 10 tane kadar mırmır aldık boru kurduyla. Sonraki gidişimizde gene aldık sonra bir kestiki 3 ay boyunca kurşunluda 20 şer gün arayla gittik vurmadı bile.

  Olta aynı yem aynı fakat sadece biz değil giden hiç kimse balık alamadı. Bakalım salı günü tekrar gideceğiz, heveslendik. Sizinle detayları paylaşırım. Herkese BURSA KURŞUNLU dan saygılar.

 35. Muhammet Yazmış:

  Toprak solucanı ile mırmır yakalanır mı ?

 36. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Muhammet

  Toprak solucanı ile mırmır yakalabilir.

 37. İzmir Serkan Yazmış:

  Bodrum içmeler bölgesinde, sağlam mırmır aldım bugün. rastgele

 38. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Daha iyileri ve irileri rastgelsin Serkan.

 39. Tuncay Yazmış:

  Selam arkadaşlar İstanbul Avcılardan yazıyorum Mırmır istanbulda kıyıdan hangi ay başlar bilen varmı yada yakalayan ?

 40. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Tuncay

  Mırmır yenikapı taraflarında sonbaharda yapıyor. Ağustos ortasından itibarense büyükçekmeceden silivriye kadar pek çok merada bulabilirsin.

 41. Bursalı Yazmış:

  Guzelyalıda mırmır başlamıştır bilginize. Siemensin arkasındaki kayalık yerden. En verimli olan yer orası. Dışarı yada içe atabilirsiniz ama sabır işi unutmayalım. Tabi 10 gün sonra en verimli olduğu zaman olacak.

 42. Fatih Öztürk Yazmış:

  Bence mırmır çalkantılı suda daha çok verimli oluyor. Durgun suda nazlanıyor. Ne zaman gitsem böyle oldu. Acaba ben mi böyle karşılaştım? Arkadaşların değerli görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.

 43. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Fatih

  Söyediklerinde haklısın. Bende bu yazıda özellikle ona vurgu yapmıştım. Eğer hava biraz bozuksa dalganında oluşturduğu aksiyonla dipte balığın yem olarak seçebileceği pek çok şeyde ayaklanıyor ve balık hiç çekinmeden yemleniyor. Bir nevi meranın doğal yollardan yemlenmesi gibi.

 44. Baran Yazmış:

  Ya ben mırmır yakalamak için ne tür olta takımı kullanmalıyım dip mi yoksa şamandıralımı.

 45. Fatih Yazmış:

  Arkadaşlar, kıyı oltacılığına nereye gitmeliyim bir akıl verseniz ?

 46. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Hangi ildesin Fatih ?

 47. usta-amatör-karışık Yazmış:

  Bursa/Gemlik’te bu zamanlar gün batımına doğru mırmır karagöz ispari kefal eşkina balıklarını mamun-boru kurdu-tavuk-hamsi-sardalya gibi yemlerle aldığım oldu ama en verimli yem özellikle karagöz ve mırmır için mamun’u tek geçerim.

 48. Esin Yazmış:

  Mırmırı sepetle avlamak istiyorum ama içine ne koyacağımı bilemiyorum. Bana yardım ederseniz çok sevinirim. ( İzmirde kumluk yerde )

 49. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Esin

  Seninde ( muhtemelen yüzerken veya dalarken ) gördüğün gibi ufak mırmırlar kıyıya çok yakın yerlerde yemlenebiliyorlar. Ancak bırak sepetle yakalamayı onları oltayla yakalamak bile çok yanlış bir davranış olur. Eğer gördüğün balıklar limit üzerindeyse sana yine olta dışında farklı bir yöntem kullanmanı önermem mümkün değil çünkü bu tabiata karşı gerçek amatör balıkçının saygısızca bir davranışı olurdu.

Yorum Yaz

Entries RSS Comments RSS - 2013Giriş