Mırmır Yakalamak

Mırmır :

Görüntü itibari ile çok sevimli bir balıktır.Özellikle kumluk bölgelerde yemlenen mırmırların Türkiye sularında yakalanan yaklaşık olarak 1 kg lık bireyleri mevcuttur.Tekne ile avcılıkta pek çok bölgede tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığında belli zaman aralıklarını takip etmek çok önemlidir.Ancak unutulmamalıdır ki bu balık kıyıya daha çok yumurtlama zamanında yaklaşmaktadır.

mirmir3

Mırmırlar küçük sürüler halinde dolaşır ve yemlenirler.Tekne ile avcılıkta günün her saatinde avlanılabilir ancak kıyı avcılığında daha çok akşam hava kararmaya yakın saatlerde başlayan mırmır avı gece yarısından önce sonlanmaktadır. Benim de avladığım ve çoğunlukla rastladığım bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz :

* Sarayburnunda bulunan kumluk alanlar. ( Sonbahar )
* Gürpınar, Büyükçekmece ve Silivriye kadar kıyı şeridi. ( Sonbahar )
* Sarıyer Rumeli Feneri mevkii. ( Sonbahar )
* Özellikle Saros ve Ege kıyıları. ( Yılın bir çok ayı )

Yem Seçimi :

Kıyı balıkçılığında Mırmır avlarken kullanılan en önemli yem kaya kurdudur.Fakat bu balığın kondisyonu ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.Örneğin dalgalı ve hafif fırtınalı bir denizde suyun dibi haraketli olacağından balık çok fazla seçici olmayabilir.Sıralama yapmak gerekirse :

* Kaya kurdu.
* Çamur kurdu.
* Teke
* Diğerleri
olarak sıralayabiliriz.

mirmir4

Ancak kaya kurdu bu balık için favori bir yemdir ve temin edilmesi de çok kolaydır.Ayrıca toplayacağınız tekeleri de ölü hali ile bu balığı yakalamak için kullanabilirsiniz.Yöreye göre değişkenlik gösterebilen yem seçimi, Ege bölgesinden tavuk eti, karadenizde ise bildiğimiz solucan olarakta karşımıza çıkabilir.Ancak favori yem her zaman için kaya kurdudur.Kaya kurdunu yosunlu taş yüzeylerden spatula ile kendiniz de çıkarabilirsiniz.

Yer Seçimi :

Yazının başında bahsettiğim gibi mırmır kıyılara yaklaştığında genellikle kumluk alanlarda beslenir.Daha önce mırmır yakalandığını bildiğiniz kumluk bir alanda hava da müsait ise ve zamanı da gelmişse bu balığı yakalamamanız tamamen şanssızlığınıza kalmış diyebiliriz.Ancak mırmırın oltaya vuruşu ve çekilmesi balığın büyüklüğü ile orantılı olarak biraz zor olacağından seçeceğiniz bölge avcılık yapmaya müsait olmalıdır.Ayrıca ekipman olarak mutlaka olta ucunu aydınlatacak fosfor ışığı ya da parlak şerit bantlardan götürmeyi unutmayınız.Mırmır oltanıza vurduğuna karşılaşacağınız manzara sizi hayretler içinde bırakacaktır buna emin olun.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Av günü temin ettiğiniz kurtlarınızın suyunu 1-2 sefer değiştirip canlı tutabilirsiniz.Yemlerinizi bir kaç gün önceden temin ettiyseniz onları canlı tutmak için buzdolabınızın sebzelik bölümünü kullanabilirsiniz.Bu durumda kurtların olduğu kabın içerisine bir kaç parça yosun ve sadece kurdun bir kısmı suda kalacak şekilde ekleyeceğiniz deniz suyu bu yemlerin canlı kalmasını sağlayacaktır.

mirmir2

Mırmır oltası tekne avcılığında 4-6 numara arası iğneler ve klasik 3-5 iğneli yemli olta mantığı ile hazırlanır.Kıyıdan ise bu olta takımı ile birlikte benimde favorim olan ve daima kullandığım kuma yatırma oltası kullanılması daha mantıklıdır.Bu oltada kurşun fırdöndüye takılır ve 1,5 kulaç maksimum 0,30 misinaya 2 adet 4 numara sazan iğnesi takılır.Bu iğnelerden bir tanesi bedenin ucuna diğeri ise bedenin 1 karış gerisine köstek olarak bağlanır.Canlı olan kurtlardan bir tanesi cimrilik yapmadan ikiye bölünerek iki ayrı iğneye takılır.Olta suya ulaştığında yemler kuma oturacak ve doğal bir yemlenme alanı oluşacaktır.

mirmir

İpucu :

* Orta büyüklükte ki bir Mırmır oltaya çok sert vurur ancak gelirken fazla nazlanmadan gelir, bu yüzden balığı hemen kıyıya almak için acele etmeyin.
* Ağız yapısından ötürü iğneden çabuk düşmeye meyillidir.Kepçe kullanmanızı tavsiye ederim.
* Oltaya vuran balığı tasmaladığınızda oltayı gergin tutarak 2 saniye kadar bekleyin.Bu durumda havalanan diğer yemi gören sürüdeki bir başka balığı yakalama şansınız doğacaktır.
* Gereğinden fazla ve küçük balık avlamanın gelecek nesiller için tehlike oluşturduğunu sakın unutmayın.

Mırmır Yakalamak” üzerine 54 düşünce

 1. Kadir

  Midye içi kurtularak artı küçük en küçük midyeler kabuklu olarak küçük yengeç, deneyin derim selamlar

 2. servet

  Arkadaşlar balık küçükse salın büyüsün gelsin. Mırmıra taze boru kurdu kullanın. Eklemek istediğim birşey daha var. İstavriti kurutmuş bu trolcular, az çıkıyor. Akşam 7,30 gibi açık yeşil beyaz simli ve az kırmızısı olan çaparil kullanın. Tavsiye ederim herkese rastgele.

 3. İlhan

  Bursa-gemsaz da sahilden tuttuğum mırmır balığını hiçbir yerde tutamadım. 1 kilo vardı 2 tane çektim. Boru kurdu kullandım, 5 numara iğneye parlak folyo sarın. Gelmemesi için kısmetsiz olmak lazım

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Cüneyt

  Öncelikle rastgele. Teke yerine kurt veya sülünez kullanmanı tavsiye ederim. Özellikle kurt çok verimli oluyor.

 5. Cüneyt

  Arkadaşlar ben tekirdağda avlanıyorum ama deniz dalgalı olmayınca vurmuyor ve teke yemini kullanıyorum ama çok çabuk alıyor. Daha sağlam bir yem onerirmisiniz ?

 6. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Esin

  Seninde ( muhtemelen yüzerken veya dalarken ) gördüğün gibi ufak mırmırlar kıyıya çok yakın yerlerde yemlenebiliyorlar. Ancak bırak sepetle yakalamayı onları oltayla yakalamak bile çok yanlış bir davranış olur. Eğer gördüğün balıklar limit üzerindeyse sana yine olta dışında farklı bir yöntem kullanmanı önermem mümkün değil çünkü bu tabiata karşı gerçek amatör balıkçının saygısızca bir davranışı olurdu.

 7. Esin

  Mırmırı sepetle avlamak istiyorum ama içine ne koyacağımı bilemiyorum. Bana yardım ederseniz çok sevinirim. ( İzmirde kumluk yerde )

 8. usta-amatör-karışık

  Bursa/Gemlik’te bu zamanlar gün batımına doğru mırmır karagöz ispari kefal eşkina balıklarını mamun-boru kurdu-tavuk-hamsi-sardalya gibi yemlerle aldığım oldu ama en verimli yem özellikle karagöz ve mırmır için mamun’u tek geçerim.

 9. Fatih

  Arkadaşlar, kıyı oltacılığına nereye gitmeliyim bir akıl verseniz ?

 10. Baran

  Ya ben mırmır yakalamak için ne tür olta takımı kullanmalıyım dip mi yoksa şamandıralımı.

 11. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Fatih

  Söyediklerinde haklısın. Bende bu yazıda özellikle ona vurgu yapmıştım. Eğer hava biraz bozuksa dalganında oluşturduğu aksiyonla dipte balığın yem olarak seçebileceği pek çok şeyde ayaklanıyor ve balık hiç çekinmeden yemleniyor. Bir nevi meranın doğal yollardan yemlenmesi gibi.

 12. Fatih Öztürk

  Bence mırmır çalkantılı suda daha çok verimli oluyor. Durgun suda nazlanıyor. Ne zaman gitsem böyle oldu. Acaba ben mi böyle karşılaştım? Arkadaşların değerli görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler.

 13. Bursalı

  Guzelyalıda mırmır başlamıştır bilginize. Siemensin arkasındaki kayalık yerden. En verimli olan yer orası. Dışarı yada içe atabilirsiniz ama sabır işi unutmayalım. Tabi 10 gün sonra en verimli olduğu zaman olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir