Sazan Yakalamak

SAZAN BALIĞI (Cyprinus Carpio) sazangiller (Cypirinidae) familyasına adını veren tatlı su balığıdır.Genellikle göl ve yavaş akan derelerde bulunur.Uzun gövdeli solucan,böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır.1,5 metre boyunda , 35kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 40-50 yıla kadar varabilir.Türkiye göl ve akarsularında bilinen bir çok çeşidi bulunsada en makbul olanı Aynalı ve Kara Sazan diyede tabir edilen klasik türdür.

sazan-1

Amatör balıkçıların en çok düştükleri hatalardan bir tanesi Sazan türleri ile ilgilidir.Örneğin israil sazanı olarakta bilinen tür aslında makbul olmayan, aksine barındığı sularda diğer türlerin popülasyonuna zarar veren bir çeşittir ve kesinlikle zaman ve limit sınırı bulunmamaktadır.

israil sazanı

Sazan bence Turna ile birlikte tatlı suyun eti en lezzetli balıklarıdır.Ekonomik değerininde olması yüzünden yapılan bilinçsiz ağ ve olta avcılığı artık bu balığında neslinin yok olmasına neden olmaktadır.Bu sebepten ötürüdür ki amatör balıkçılar eskisi kadar verimli avlar yaşayamıyorlar.

Yem Seçimi :

Sazan avında oltayı yemleyip suya göndermeden bir süre önce olta atılacak bölge mutlaka yemlenmelidir.Bu yemleme için mısır ve çeşitli tahıllar kullanabilirsiniz.Bu konuyu biraz daha detaylandıralım :

Mısır ve tahıllar: Kuru mısır, kırık buğday, darı, keten tohumu. Mısır ve diğer tahılları büyük ve derin bi kapta nemlendirerek birbirine karıştırıp 2-3 gün bekletip avlanılacak bölgeye belirlenen kerterize (noktaya) bot veya kamış yardımı ile atılır.
 
Aromalı hamur: Beyaz un, mısır unu, soya unu, yumurta, vanilya ve meyve esansları kullanılarak elde edilir ve yemleme olarak kullanıldığı gibi iğneye de takılarak kullanılır.

Oltaya takılacak yemler balığın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.Bu konu hem daha önce avlanmış oltacılarla hemde balığın beslenme alanını destekleyen unsurlarla alakalıdır.Şayet bir bölge doğal yoldan tahıl ile yemlenmiş ise bu durumda solucan türü yemler ile sazan yakalamak biraz zor olacaktır.Bu sebepten ötürü av yapacağınız alan ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor.Ancak bazı yemler vardır ki içerisinde barındırdığı tat ve kokular sayesinde balığı daha çabuk cezbedebilir.Bunların en önemlisi olan ve ülkemizde de yavaş yavaş gelişmekte olan Boili, modern sazan avcılığının vazgeçilmez yemidir. Çeşitli boy , renk ve aromalı olarak bulunur ve hem yemlemede kullanılır hemde iğneye takılır.Boilinin  yüzen ve batan olmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

Diğer önemli yemlerden olan küspenin ise mısır küspesi ve gündöndü küspesi olarak iki çeşidi vardır. Genelde mısır küspesi kullanılır.Solucan gibi canlı yemler ise akış alanı dar olan akarsu veya sazlık bölgelerde şamandıralı olta ile kullanırsa verimli olabilir.

Yer Seçimi :

Sazan avcılığında göllerde ve barajlarda avlanılırken arazinin yapısına göre fazla derin olmayan burun ve koy ağızları seçilir. Akarsularda ise akıntının daha sakin olduğu
noktalar seçilir.Ancak balığın klasik olarak yemlendiği bilinen bir kaç bölge vardır ve bu alanlar öncelikli olarak denenmelidir.Şayet alana hakimseniz bildiğiniz bölgeye oltanızı atmanız mantıklı fakat yabancı bir avlakta bakmanız gereken ilk ağaç kökleri ve sazlıklardır.

İstanbulda çok az bölge kalmıştır ve bilinen başlıca yerler Değirmenköy göleti, Büyükçekmecede çok kısıtlı bir alan, Tayakadın göleti ve Akpınar çevresinde bulunan göletlerdir.Anadolu ve Ege bölgemizde de pek çok gölde bulunduğu bilinir ancak bilinçsiz avlanma ne yazık ki her yerde kendini göstermiştir.

Bununla birlikte sazanın kuytu ve sakin alanları sevdiğini düşünürsek dalları suya yakın olan ağaçlarında av için verimli bölgeler olduğunu söyleyebiliriz.Ayrıca bu ağaçların tohumları sazan için beslenme kaynağı anlamına geldiği için mekan olarak biraz daha avantajlı bölgeler olduğunu düşünebilirsiniz.Fakat bilmeniz gereken en önemli konu balığın veriminin daha çok mekandaki sessizlik olduğudur.Tatlı su balıklarının bir çoğu gibi sazanda gürültüden hoşlanmaz.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Küspeli takım idamlık dediğimiz düğümle bağlanır ve oltada 4 ila 6 adet iğne bulunur. İğnelere avlanılan bölgeye göre mısır, solucan, meyve kurusu yada boş bırakılarak kullanılır.İğne ise 3-4-5 numara ( balığın büyüklüğüne göre ) kahverengi tatlı su iğnelerinden seçilmelidir.Misina kalınlığı mümkün olduğunca ince olmalı ve sağlamlığına güvenilen bir markadan seçilmelidir.

sazan-2

Yukarıda bahsi geçen yemleme hamurlarını kullanmak için ise kimi zaman yaylı takımlar kullanabilirsiniz.Hamur yay görünmeyecek şekilde sıkılır ve iğneler bölgeye göre mısır, solucan veya  herhangi birşey takmadan kullanılır.İğne ve misina konusu küspeli takımdaki gibidir.

Boilinin ise çeşitli boyları olduğu için boilinin büyüklüğüne göre değişik boylarda iğne kullanabilirsiniz fakat boili ile avcılıkta her olta için tek iğne kullanılır.Yüzen boili de özel iğneler bağlanır.

Sazan için kullanılacak kamış 3,5-4 metre uzunluğunda ve orta sertlikte olursa hem avcıyı yormaz, hemde balığın oltadaki aksiyonunun avcıya yaşatacağı heyecanı arttırır.Geçmişte zil, çıngırak gibi balık vuruşunu belli eden araçlar kullanılırken artık sportif avcıların bir çoğu bu işi alarmlı kamış sehpaları ile yapmaktadur.Bu sehpalar ayrıca kamış ve makaralarınızın ömrününde uzamasını sağlar.Son olarak yanınızda mutlaka kepçe bulundurmalısınız.

İpucu :

* Bulunduğunuz bölgede sessizlik kuralına uyun ve ateş yakmayın.
* Olta atıldıktan sonra makaranızın kalamasını boş bırakın.Bu sazanın yemi ağzına aldıktan sonra huylanmadan bir kaç metre kadar uzaklaşmasını sağlar.Aksi halde ürkecek ve  çok çabuk bir şekilde yemi kusacaktır.
* Kullanacağınız misina kalınlığının 0,30 mm yi geçmemesine özen gösterin.Bu şekilde avcı bir takıma sahip olursunuz ve balığa şans verirsiniz.
* Gideceğiniz göl yada akarsu hakkında ön araştırma yapmanız her zaman menfaatinizedir.

Yazıda Latif arkadaşımın tecrübelerinden de faydalandığımı belirtmek isterim.

Sazan Yakalamak” üzerine 79 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Anlattıklarına bakılırsa durum vahim. Ben böyle durumlarda farklı yerlere yönelmeyi tercih ediyorum. Hatta bunun yarısı kadar bir durumla karşılaşsam bile yapıyorum bunu. Bu absürt durum karşısında size verecek başka tavsiyem yok maalesef…

 2. Muhammet

  Bundan bi 10-15 yıl öncesine kadar çok güzel balık tutulan yerde artık balık çıkmıyor. Barajda kuytu koy ağızlarında sazan , açıklarda levrek , baraj setine yakın kayalık yerlerde ise alabalık çıkıyor. Ama çok az . Bulunduğumuz yerde ısrail sazanı yok denilecek kadar az . Barajı kiralayan kişiler ağ çekerek 8-9 kg’a kadar aynalı sazan , 15 kg’a kadar senatör çekiyorlar . Diğer olta balıkçıları da aynı dertten muzdarip . Balık tutulamıyor . Sadece canlı yem olarak gümüş balığı kullanan olta balıkçıları tutabiliyor . Küspeli yem için ise şunu söyleyebilirim ki burada ne av yasağı dinleniyor , ne de küspeli olta yasağı . Tırıvırı kullanan balıkçı bile çok fazla . Dsi bölge müdürü de amatör balıkçı baraj sahasına giremesın diye barajın kenarına toprak yığdı ve dikenli tel çekti . Böyle bir yerde av yapmaya çalışıyoruz . Daha ne yapalım ? ! ?

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  Mustafa kardeş,

  Sazan tatlı ve kokulu şeyleri sever, doğru bir mantık ancak avlanacağın yerde yemlenirken aldığı gıdaları daha çok sever çünkü zaten alışmış oluyor bu yemlere. Gideceğin yerde balığın beslenme olasılığı olabilecek şeyleri ( tohum, böcek veya hamur ) tespit edersen daha iyi olur.

  Ayrıca hamuru yumuşak haliyle kullanmak yemlerken mantıklı ama yem olarak oltaya binbir güçlükle takılacağı ve ayrıca küçük balıkları kendine çekerek yemleme vazifesi göreceğinden hamuru yaşken kullanmanı tavsiye etmem. Hamuru yuvarlak formda güneşte kurumaya bırakman daha iyi bence.

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Muhammed Kardeşim

  Öncelikle bir hatanızdan bahsetmem gerek. 23 tane olta 2 amatör balıkçı için çok çok fazla. Amatör balıkçının kullanması gereken olta sayısı mevcut kanun itibariyle 5 tanedir ve iğne sayısı her birinde 3 taneyi geçemez.Ayrıca küspeli olta takımını kullanmakta yasaklanmıştır.

  Soruna gelecek olursa, bahsettiğin yerde daha önce senin beklentin doğrultusunda avlanmış kimseler var mı ? Orada bulunan balık türleri hakkında kesin bilgiye sahipmisin ? Bazen sazan diye gittiğimiz yerlerde malesef çoğu zaman israil sazanı veya benzerleri ile karşılaşma olasılığımız çok yüksek çünkü burası Türkiye.

 5. Mustafa

  Selamınaleyküm abi. Ben 15 20 kiloluk sazanların olduğu kum ocağı göleti biliyorum ve bana verilen bir hamur tarifi var. İçeriği nişasta, civciv yemi, yumurta sarısı ve şeker. Bunları karıştırıp hamur halinde kullanmalıymışsım. Böyle bir yem olur mu ?

 6. Muhammet

  Merhaba . 18 yaşındayım .Konya ereğlide yaşıyorum . Babamla en az 20 defa gittiğimiz Ivriz Barajından her defasında eli boş döndük . Babam artık gitmek istemiyor . Daha önceleri Ilgın’daki Çavuşçu golünde çok güzel ve bol balık tutmuştuk . Ama ivriz barajında tutamıyoruz . Halbuki milet senatör dahil hertürlü büyük balığı tutuyor . 23 tane dip oltasi attığımız ve ikindi vakti gidip sabahladığımız halde tutamıyoruz . Kullandığımız teknik mi yanlıştır acaba ki ? Küspeli Dip oltasına hamur takıyoruz ama hiç bi sonuç alamıyoruz . Yemleme yapmak gibi bi imkanımız da yok . 100 metre açığa atıyoruz oltaları.. Yardımcı olun lütfen .

 7. Husein

  Merhaba ben 13 yasindayim en buyuk saranim 4 kilo ama buyuk icin atiyorum hep kucuk geliyor balik cok daha buyukleri da var ama anlayamiyorum neye atiyim ki buyuk saran gelsin.

 8. Amatör Balıkçı Yazar

  Aleykümselam Mücahit,

  Ağ bolluğu olan bir yerde avlanabiliyorsan eğer bence çok şansılısın. Soruna gelince, balık avcılığında sahte konusu biraz tecrübeye dayalı bir konu. Turna gibi yırtıcı balıkların bulundukları bölgedeki davranışlarını iyice anlamak gerekiyor. Ayrıca avladığı balıkların türü nedir, suyun derinliği ne kadardır vb. hususlarda bilgi sahibi olmak lazım.

  Sana tavsiyem abur cubur sahtelerle çantanı doldurmak yerine toby ve armut tipi kaşıklarla başlayarak sırtı yeşil alt kısmı portakal rengi olan 13 cm ye kadar olan sahtelerden edinmen. Tabi suyun derinliğine göre sahteleri seçmelisin.

 9. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Veli.

  Sana tavsiyem büyük balığı derinlerde ve daha sakin yerlerde araman. Ne tür olta kullandığını bilmiyorum fakat çok köstekli veya küspeli oltalardan vazgeç ve seçeceğin bir alanı belli aralıklarla ( yakınsa 2-3 günde 1 kez, değilse haftada 1 kez ) boili veya mısır türü bir yemle yemle ve o bölgeyi kendine yer edin. Mısırı çok tavsiye etmiyorum çünkü bu tür bir yem ava saygılı avcılar yanında bir çok saygısız balık avcısınında ekmeğine yağ sürer.

  Yemleme yaparken elini korkak alıştırma. Sapan veya pet şişe gibi oltana takıp fırlatabileceğin bir aparat kullan. Son olarak boili yapımını öğren ve evde kendin yapmaya çalış. İnternette pek çok kaynak bulabilirsin.

 10. Mücahit

  S.a herkese. Tekirdag Çerkezköyde oturuyorum. Sazan ve turna yayın çıkıyor ama barajın her yeri ag dolu. Kaşık ve sahte balık at çek yapıyorum hep ama sahte balığım küçük diyemi gelmiyor da kaşıga geliyor ?

 11. İsa

  Merhaba arkadaşlar. Sazan tutmak istiyorsanız bana gelin. Sazan çok tutacak kimse yok. +77234740253

 12. Veli

  18 yaşındayım ve hemen hemen 10-11 yaşımdan beri balık tutuyorum.Artık benim için vazgeçilmez bir hobi oldu. Konyada yaşıyorum.Bulunduğum bölge itibari ile sazan ve sudak en sık yakaladığım balıklar.Sudak konusunda kendimi yeterli bulsam da sazan konusunda yetersiz olduğumu düşünüyorum. Her Balık tutmaya gittiğimde 15-20 sazan yakalayabiliyorum ama bunların genelde 2-3 ü hariç 1 kg’ı geçmiyor ki bu yüzden pek bir memnun olmuyorum.Sizden ricam Büyük(+3,4 kg.) sazan yakalayabilmem için bana verebilecek tavsiyeleriniz var mı?

 13. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Engin. Benim bildiğim, solucan ve dip oltasıyla sakin olan yerlerinde sazan yakalayabilirsin. Daha önceleri yayın balığı yakalandığınıda görmüştüm. Birde bıyıklı balık çeşitleri var. Eğer sakin bir yer bulurda yanında yem götürürsen inşallah çok güzel avlar yapabilirsin diye düşünüyorum.

 14. Amatör Balıkçı Yazar

  Furkan kardeş, sazan için en güzel zaman aslında gece vakti – sabah gün ağırmaya yakın zamanlar. Ama balık durumu iyiyse avlandığın yerde gündüzde avlayabilirsin.

 15. Amatör Balıkçı Yazar

  Tuğrul kardeş, taran balığı dediğin herhalde çapak. Kullandığın yem nedir ? Nasıl olta kullanıyorsun ?

 16. Engin

  Selam herkese. Ben Ankara’dan Kırıkkale kızılırmaga balığa gideceğim. Acaba hangi balıkları nasıl yakalarım ? Tahmin ettiğiniz gibi amatörüm ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 17. Furkan

  Abi bende daha yeni balık tutmaya başladım. Sazan avlıyorum ve gölette tutuyorum. Hangi saatler arası gelir balik ?

 18. Tuğrul

  Selam ben 17 yaşındayım. Samsun çarşambalıyım. Suat uğrulu barajına çok yakınım. Sazan yakalamak için gidiyoruz ama her seferinde taran balığıyla dönüyoruz. Ne yapmalıyım ?

 19. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Caner

  Tabiki yemleme yapmak zorunda değiliz ancak av şansını kat be kat arttırmak için bazı balık türlerinde yemli av yaparken yemleme yapmak çok iyi sonuçlar verir.

 20. Özkan

  Selam. Sazan avında dip oltamı kullanmalıyız yoksa mantarlı mı kullanmalıyız. Eğer mantarlı ise mantar ile stoper arası ortalama kaç cm olmalıdır. teşekkür ederim

 21. Altay

  Benim oturduğu koyde büyük sazan dolu yemliyorum parmak kadar balık çıkıyor ne yapmalı.

 22. Selçuk

  Öncelikle herkese selamlar.
  Ben Trakyalıyım ve genellikle bu bölgede avlanıyorum.yorumları okudumda balık olan yerden balık çıkar arkadaşlar bilmeniz gereken sadece o alandaki balıgın yemlenme sitilidir.Burda aynı barajda farklı noktalarda değişik yemlerle 1-6 kg arası sazanlar alabiliyoruz.Barajın yerine göre solcanla az ilersinde mısırla tutuyoruz.Fakat herkesin yani tüm hobicilerin derdi ağcılar-izinsiz avlanmak ve neredeyse bizlerde bir gün balık kalmıcak korkusu yaşamaktayız.

  Ve son olarak en nefret ettiğim israil sazanının tüm TÜRKİYE’ye dağılması ve dağıldımı tam bir istilacı durumunda olması sazan avlananların bence en kötü düşmanı diyebilirim(Kendi açımdan).Bu balığın hiçbir özelliği olamamasından heryeri kılçık ve tadı yok yılda yanlış hatırlamıyorsam yada bilmiyorsa 3 4 kez yumurta döküyormuşlar 700 Bin tane normal sazan yılda bir 300 bin civarıymıs.Bir kusurumuzda ve tedirgin olduğumuz konuda bu israil sazanıdır. (Yorumlara açığım ve hatta güzel tartışma konusu olabilir bizlere ) Rasgele Teşekkürler….

 23. Ramazan

  Arkadaşlar ben 15 yaşındayım ve çok bilgiliyim. 2 adet vanilya, 2 adet yumurta, yarım kilo un, yarım kilo civciv yemi, balığı tutacagınız gölden 4 avuç büyüklügünde su, hamurun kulak memesi kıvamına gelmesi gerekiyor. Gelmezse malzeme ekleyin. Ek olarak çökelek peynirini güneşte 5 saat bekletin. 5 litrelik su şişesine koyun ve şişeye delikler açın. İpe baglayarak su ya atın. Balıkları yakına çeker 😀

 24. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mehmet

  Sazan avında bahsettiğin şekilde oltalar kullanmak yakın zamandan beri yasak. Bunun yerine gitmek istediğin yeri belirtirsen ben ve diğer ziyaretçi dostlarımız sana yardımcı olmaya çalışalım.

 25. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mustafa Kardeş

  Sanıyorum gördüğün balıklar sazan değilde kefal / kasna. Bu balığı doğru sahteleri kullanarak at-çek yöntemiyle yakalayabilirsin. Sitemiz içerisinde kefalle ilgili bolca yazı ve av günlüğü bulabilirsin. Birde sazan için yazdıkların arasında yay meselesi dikkatimi çekti. Eğer yayı bir çeşit yemleme aracı olarak kullanacaksan sorun yok ama iğnelerle donatılmış şekilde kullanacak olursan yasak olduğunu hatırlatmak isterim.

 26. Amatör Balıkçı Yazar

  Sizin bölgede genellikle küspeyle yemleyip mısırı yem olarak kullanıyorlar. Bunu denemeni tavsiye ederim.

 27. Sazan Avcısı

  Ben sazan yayını aldım, kancanın yanında boncuk var. Ona yem takayımmı yoksa takmayımmı ?

 28. Mustafa

  Abim öncelikle selamın aleyküm herkese rastgele. Bende bazı arkadaşlar gibi bu balık sevdasına yeni başladım yaklaşık. 1 aydır turna avlamaya gidiyorum. Canlı yem ve at çek ile avlandım. canlı yeme 2 defa vurdu ve 35- 45 cm geldi at çekle henüz sonuca varamadım.

  Ankara mülk gölüne gitmekdeyim ve ( yaklaşık 50 cm ve üzeri olan sazanların) su yüzünde atlamasını hoplamasını gördükçe açıkcası sazana olan iştahım arttı ve turna tutma hevesim kaçtı. Sazan için yaylıya boili veya bol vanilyalı hamur, haşlanmış mısır ve avlanılacak yere civciv yemi buğday vs.tahıl ürünlerini serpiştirmemi tavsiye ettiler. Bu konuda doğru mu yoksa yanlış ismi yaparım aydınlatırsan sewinirim. Saygılar

 29. Hakan

  Selam. Ben samsundan yazıyorum. Baraja gideceğiz, nasıl bir yem önerirsin ve başka önerecegin bilgi paylaşımında bulunursan çok sevinirim.

 30. Recep Bulir

  Ben 8 kg misirla aldim birtanesini kacirdim cok ugrastim fakat cikarmam mumkun olmadi bolide renk olarak tavsiyeniz varmi birde buyuk sazan gümüs baligi yavruyada cok vuruyor

 31. Hakan

  Abi balık tutacagımız yeri neyle yemleyebiliririz ? Ben hamur veya mısır kulanıyorum balık tutmakta ona gore bana bişey oner.

 32. Amatör Balıkçı Yazar

  Petruz,

  Yaylı yemlemede küspeyle karışık kurt veya solucan kullanabilirsin ama işi daha profosyonel hale getirmek istiyorsan azıcık tavuk etini güneş altında bırakıp sinek larvası elde ederek yapacağın küspe karışımını kullanırsan daha güzel sonuç alırsın diye düşünüyorum. Tatlı su balıklarının bir çoğu böcek veya solucan gibi yumuşak yemlere hayır demiyor. Dolayısıyla boili veya hamur türevi yemler kullanmak yerine yukarıda bahsettiğim tekniği denemeni tavsiye ederim.

 33. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Resul

  Ben genelde boili veya mısır kullanıyorum. Sazlık alanlardaysa solucan ve hamur favorimdir.

 34. Petruz

  Abi yay için hangi yem karışımını önerirsin ve balık tutuğum yeri yemleme hakında bana biligi verir misin ? Neyle yemliye bilirim ?

 35. Resul

  Göllerde ne tür yem kullanmalıyız ? Barajlarda falan ? Kamışlık alan çok.

 36. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mesut

  Avlandığınız yer ve kullandığınız avlanma şekli hakkında bilgi verirsen belki yardımı dokunacak yorum yapabilirim.

 37. Mesut

  Ben Manisa’dan yazıyorum. Bizim burada Gördes barajı var ve hangi ayda gidersen git boş dönmezsin. Lakin çıkan balıkların hemen hemen boyutları aynı. Yarım kiloyu geçmiyecek şekilde fakat bir kaç kişiden öğrendiğime göre 6 kiloluk balıklar çıkmış. Abi biz neden yakalıyamıyoruz bu balıkları ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir