Sazan Yakalamak

Nasıl Yakalanır Yorum Yaz

SAZAN BALIĞI (Cyprinus Carpio) sazangiller (Cypirinidae) familyasına adını veren tatlı su balığıdır.Genellikle göl ve yavaş akan derelerde bulunur.Uzun gövdeli solucan,böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır.1,5 metre boyunda , 35kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 40-50 yıla kadar varabilir.Türkiye göl ve akarsularında bilinen bir çok çeşidi bulunsada en makbul olanı Aynalı ve Kara Sazan diyede tabir edilen klasik türdür.

sazan-1

Amatör balıkçıların en çok düştükleri hatalardan bir tanesi Sazan türleri ile ilgilidir.Örneğin israil sazanı olarakta bilinen tür aslında makbul olmayan, aksine barındığı sularda diğer türlerin popülasyonuna zarar veren bir çeşittir ve kesinlikle zaman ve limit sınırı bulunmamaktadır.

israil sazanı

Sazan bence Turna ile birlikte tatlı suyun eti en lezzetli balıklarıdır.Ekonomik değerininde olması yüzünden yapılan bilinçsiz ağ ve olta avcılığı artık bu balığında neslinin yok olmasına neden olmaktadır.Bu sebepten ötürüdür ki amatör balıkçılar eskisi kadar verimli avlar yaşayamıyorlar.

Yem Seçimi :

Sazan avında oltayı yemleyip suya göndermeden bir süre önce olta atılacak bölge mutlaka yemlenmelidir.Bu yemleme için mısır ve çeşitli tahıllar kullanabilirsiniz.Bu konuyu biraz daha detaylandıralım :

Mısır ve tahıllar: Kuru mısır, kırık buğday, darı, keten tohumu. Mısır ve diğer tahılları büyük ve derin bi kapta nemlendirerek birbirine karıştırıp 2-3 gün bekletip avlanılacak bölgeye belirlenen kerterize (noktaya) bot veya kamış yardımı ile atılır.
 
Aromalı hamur: Beyaz un, mısır unu, soya unu, yumurta, vanilya ve meyve esansları kullanılarak elde edilir ve yemleme olarak kullanıldığı gibi iğneye de takılarak kullanılır.

Oltaya takılacak yemler balığın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.Bu konu hem daha önce avlanmış oltacılarla hemde balığın beslenme alanını destekleyen unsurlarla alakalıdır.Şayet bir bölge doğal yoldan tahıl ile yemlenmiş ise bu durumda solucan türü yemler ile sazan yakalamak biraz zor olacaktır.Bu sebepten ötürü av yapacağınız alan ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor.Ancak bazı yemler vardır ki içerisinde barındırdığı tat ve kokular sayesinde balığı daha çabuk cezbedebilir.Bunların en önemlisi olan ve ülkemizde de yavaş yavaş gelişmekte olan Boili, modern sazan avcılığının vazgeçilmez yemidir. Çeşitli boy , renk ve aromalı olarak bulunur ve hem yemlemede kullanılır hemde iğneye takılır.Boilinin  yüzen ve batan olmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

Diğer önemli yemlerden olan küspenin ise mısır küspesi ve gündöndü küspesi olarak iki çeşidi vardır. Genelde mısır küspesi kullanılır.Solucan gibi canlı yemler ise akış alanı dar olan akarsu veya sazlık bölgelerde şamandıralı olta ile kullanırsa verimli olabilir.

Yer Seçimi :

Sazan avcılığında göllerde ve barajlarda avlanılırken arazinin yapısına göre fazla derin olmayan burun ve koy ağızları seçilir. Akarsularda ise akıntının daha sakin olduğu
noktalar seçilir.Ancak balığın klasik olarak yemlendiği bilinen bir kaç bölge vardır ve bu alanlar öncelikli olarak denenmelidir.Şayet alana hakimseniz bildiğiniz bölgeye oltanızı atmanız mantıklı fakat yabancı bir avlakta bakmanız gereken ilk ağaç kökleri ve sazlıklardır.

İstanbulda çok az bölge kalmıştır ve bilinen başlıca yerler Değirmenköy göleti, Büyükçekmecede çok kısıtlı bir alan, Tayakadın göleti ve Akpınar çevresinde bulunan göletlerdir.Anadolu ve Ege bölgemizde de pek çok gölde bulunduğu bilinir ancak bilinçsiz avlanma ne yazık ki her yerde kendini göstermiştir.

Bununla birlikte sazanın kuytu ve sakin alanları sevdiğini düşünürsek dalları suya yakın olan ağaçlarında av için verimli bölgeler olduğunu söyleyebiliriz.Ayrıca bu ağaçların tohumları sazan için beslenme kaynağı anlamına geldiği için mekan olarak biraz daha avantajlı bölgeler olduğunu düşünebilirsiniz.Fakat bilmeniz gereken en önemli konu balığın veriminin daha çok mekandaki sessizlik olduğudur.Tatlı su balıklarının bir çoğu gibi sazanda gürültüden hoşlanmaz.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Küspeli takım idamlık dediğimiz düğümle bağlanır ve oltada 4 ila 6 adet iğne bulunur. İğnelere avlanılan bölgeye göre mısır, solucan, meyve kurusu yada boş bırakılarak kullanılır.İğne ise 3-4-5 numara ( balığın büyüklüğüne göre ) kahverengi tatlı su iğnelerinden seçilmelidir.Misina kalınlığı mümkün olduğunca ince olmalı ve sağlamlığına güvenilen bir markadan seçilmelidir.

sazan-2

Yukarıda bahsi geçen yemleme hamurlarını kullanmak için ise kimi zaman yaylı takımlar kullanabilirsiniz.Hamur yay görünmeyecek şekilde sıkılır ve iğneler bölgeye göre mısır, solucan veya  herhangi birşey takmadan kullanılır.İğne ve misina konusu küspeli takımdaki gibidir.

Boilinin ise çeşitli boyları olduğu için boilinin büyüklüğüne göre değişik boylarda iğne kullanabilirsiniz fakat boili ile avcılıkta her olta için tek iğne kullanılır.Yüzen boili de özel iğneler bağlanır.

Sazan için kullanılacak kamış 3,5-4 metre uzunluğunda ve orta sertlikte olursa hem avcıyı yormaz, hemde balığın oltadaki aksiyonunun avcıya yaşatacağı heyecanı arttırır.Geçmişte zil, çıngırak gibi balık vuruşunu belli eden araçlar kullanılırken artık sportif avcıların bir çoğu bu işi alarmlı kamış sehpaları ile yapmaktadur.Bu sehpalar ayrıca kamış ve makaralarınızın ömrününde uzamasını sağlar.Son olarak yanınızda mutlaka kepçe bulundurmalısınız.

İpucu :

* Bulunduğunuz bölgede sessizlik kuralına uyun ve ateş yakmayın.
* Olta atıldıktan sonra makaranızın kalamasını boş bırakın.Bu sazanın yemi ağzına aldıktan sonra huylanmadan bir kaç metre kadar uzaklaşmasını sağlar.Aksi halde ürkecek ve  çok çabuk bir şekilde yemi kusacaktır.
* Kullanacağınız misina kalınlığının 0,30 mm yi geçmemesine özen gösterin.Bu şekilde avcı bir takıma sahip olursunuz ve balığa şans verirsiniz.
* Gideceğiniz göl yada akarsu hakkında ön araştırma yapmanız her zaman menfaatinizedir.

Yazıda Latif arkadaşımın tecrübelerinden de faydalandığımı belirtmek isterim.“Sazan Yakalamak” konusunda 72 adet yorum var

 1. Görkem Yazmış:

  Ben 13 yaşındayım balık tutmaya bir çok kez gittim. Ben küspenin oltayamı yoksa başka şeyemi takılıcağını bilmiyorum ve nasıl takılıcağınıda ?

 2. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Görkem

  Küspe için kullanabileceğin olta takımı malzeme satıcılarında var ancak küspeyle avcılık artık yasak. Bunun yerine tek iğneli dip oltasına mısır veya balığın o bölgede sevdiği herhangi bir yemi kullanabilirsin. Bunu yapmadan önce olta atacağın bölgeyi kullanacağın yemle yemlemeyi unutma.

 3. Ertan Yazmış:

  Görkem kardeşim, 06 numara kancanın arkasına 5*5 lik küspeyi iple bagla at atabildiğin kadar uzağa. Misanayı sağlam bi yere ,bağla balık oltayla beraber senide almasın sulara

 4. Anıl Yazmış:

  Nehirlerde ne tür yem kullanmalıyız ?

 5. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Anıl,

  Nehirlerde solucandan tavuk ciğerine kadar pek çok çeşit yem kullanılabilir. Ancak önemli olan balığın beslenme şeklini bilerek buna göre yem seçmektir. Siz hangi balığı nerede yakalamak istiyorsanız bunu paylaşın. Ziyaretçilerimiz ve ben gereken doğru cevapları size sunacağız.

 6. Oğuzhan Yazmış:

  Merhaba, ben 15 yaşındayım ve balık tutmayı seviyorum. Iğdırda yaşadığım için sadece tali sularda tutabiliyorum. Tali sularda sığ ve çamurlu sular. Suda yayın ve sazan balıkları var iğneye solucan takmaya iğreniyorum açıkçası :/ Bana iğneye takmak için hangi yemi önerirsiniz ?

 7. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Sevgili Oğuzhan kardeş.

  Yayın tutmak için solucan dışında kokuşmuş tavuk ciğeri, sülük ve hatta kana batırılıp pıhtılaştırılmış bulaşık süngerine kadar pek çok yem kullanabilirsin. Sazan içinse yapman gereken çok basit. Kullanmak istediğin yem türüne göre ( mısır ve tatlandırılmış hamuru tavsiye ederim ) haftada 1-2 kez av yapacağın yeri yemle. Örneğin kimsenin olta atmadığını bildiğin bir yere kaynatılmış ve şekerle tatlandırılmış mısırı çapı 40-50 metreyi geçmeyecek şekilde serpiştir. Kimsenin olta atmadığı yer senin rahatsız edilmeyeceğin yerdir. Bu işlemi 1 ay boyunca devam ettirdikten sonra her gittiğinde ayrıca yemlemek şartıyla avlarına başlayabilirsin.

  Bu aralar zaten yasak sezon olduğu için çalışmalara hemen başlarsan av sezonunda çok güzel sonuçlar elde edersin diye düşünüyorum. Sazan türü balıklar yemlenme sayesinde belli bir yem ve bölgeye alıştırılabilirler. Bulunduğunuz bölgede mısır yetiştirilmediğini tahmin ediyorum ama imkanın varsa mutlaka mısır dene. İmkanın yoksa yine vanilya ve şekerle tatlandırılmış hamuru kullan. Hamurları misket büyüklüğüne ovalayarak yemlemeyi unutma. Yemlemeyi neyle yapıyorsan oltanada onu takacaksın. Hamursa hamur, mısırsada mısır. Olta atmaya gittiğinde aynı yemden elinde yemleyecek kadar bulunmalı ki balığı cezbedesin. Gittiğin yeri önce yemle, oltanı at ve belli aralıklarla oltayı bıraktığın yeri azar azar yemlemeye devam et.

  Rastgele.

 8. Muhammet Yazmış:

  Ben 13 yaşındaym en az 5 kg balık tuttum yarın yani pazar günüde kurtboğazına gideceğim :D

 9. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Sevgili Muhammet Kardeş,

  Bu tarihler Sazan avının yasak zamanı. Bu yüzden Kurtboğazında avı serbest olan turnaya olta atman daha iyi olur.

 10. Cem Yazmış:

  Anıl ben sakaryada yaşıyorum sakarya nehrinde solucan çok iyi iş yapıyor.Özellikle yayın balığında 7-8 kiloya kadar balıklar bu yemi seviyor.Daha büyükleri için ben balığı tercih ediliyor.

 11. Ertuğrul Yazmış:

  Dün başıma bir olay geldi , büyük bir sazan yakalandım . 17 Kg yanlız sormak istediğim birşey var . Bu balık yarım saat öncesinde bir olta takımımı koparmıştı ve kaçırmıştım .Aynı şekilde oltamında hala takılı olduğu halde bu balık 2 nci bir oltaya geldi benim bildiğim bu sazan balığı huysuzlandığı yere daha gelmez gibi şeyler peki bu neden geldi bunu merak ettim gerçi balığı geri saldım :) Resmini çekip orasıda ayrı konu …

 12. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Ertuğrul

  Aynı balık olduğuna eminmisin peki ? Yani o olduğuna emin olmak için sebebin nedir ? Aslında aynısı olsa bile balık türleri bu tür durumlarda seninde bahsettiğin gibi huysuzluk ve korkudan ötürü tekrar dönmezler. Ama benim gördüğüm kadarıyla ortalığın sakinleştiğine inandıklar bir süre geçtiğinde tekrar dönerler. Örneğin ben tatlı su kefali yakalarken bir kaç balıktan sonra olduğum yeri terkeder daha ilerilere doğru giderim. Fakat en fazla 1 saat sonra aynı yere döner ve avlanmaya devam ederim. Denizde de durum aşağı yukarı aynı. Kaya kenarı veya otluklar gibi sabit durabilecekleri alanlarda dolaşan sürüden aldığım bir kaç levrekten ( denk gelirse tabi ) sonra o anki aksiyondan ötürü sürünün telaşlanacağını bildiğim için ilerilere gider ama daha sonra aynı bölgeye dönüp olta atmaya devam ederim.

 13. Emre Yazmış:

  Ben sazan avlıyorum ama daha büyük sazan avlamak için ne yapmalıyım bilmiyorum. Bilgilendirebilirmisiniz

 14. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Emre

  Daha büyük sazan için öncelikle avlandığın yerde büyük sazan olup olmadığını bilmen lazım. Sonrasındaysa balığı kendi yemlerinle ( boili, mısır veya kendi yaptığın aromalı hamur parçaları ) sık aralıklarla aynı bölge olmak şartıyla yemleyerek yine aynı yemlerle yakalamayı dene. Bunları olması gereken klasik davranışlardır sazan avlamak için. Bu sayede daha farklı sonuçlar almaya başlayacağına inanıyorum.

 15. Bayram Yazmış:

  Ben de sazan avına meraklı biriyim. Bizim barajda büyük balık bulunduguna eminim. Benim tuttugum balık 2 kiloyu gecmiyor. Büyük balık niye gelmiyor ? Büyüğüm ve büyük yem isterim hesabımı acaba ?

 16. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Bayram

  Evet bazen büyük yem büyük balık demektir ancak sazan için geçerli olabilecek bir varsayım değil. Büyük sazan avlamanın en kolay yolu biraz daha profosyonel düşünmekten ve kullandığın ekipmanı buna göre ayarlamaktan geçiyor. Daha öncede yazmıştım, avlandığın ortamı belli aralıklarla uzak mesafeler olacak şekilde örneğin mısırla yemle. Daha sonra aynı yemi kullanarak avlanmaya çalış. Büyük balığı derede avlanmıyorsan ve yumurtlama zamanı değilse yakınlarda bulman zaten biraz zor.

 17. Mustafa Yazmış:

  merhaba herkese rast gelsin diyorum once ben cok nadir baliga cikabiliyorum is guc malum fakat menderes te akinti cok guclu yemleme yapmamiz mumkun mu? ve ayni gun yakalama ihtimalimiz var mi? veya bir gun sonra cevap bilginiz icin sagolun

 18. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mustafa

  Akınıntın çok olduğu yerlerde yemleme yapmak birşey ifade etmiyor ama illaki durgun yerler vardır ve oraları kullanabilirsiniz bence.

 19. Muhammet Yazmış:

  Bende sazan avlamak istiyorum ama hangi tür olta kullanmak gerekir.

 20. Ali Yazmış:

  Merhaba ben firatta avlaniyorum adiyaman sinirinda,burada neredeyse kimse olta ile av yapmiyor ya buyuk aglarla yapiyorlar agi olmayanlarda televole dedikleri 1 metrelik kucuk aglerla av yapiyorlar bu yuzdende oltayla acik alanlarda sansimiz pek olmuyor bende kendime kucuk golet buldum nehrin ilk basladigi yerde burada yakaladigim en buyuk sazan yarim kiloydu trofe icin aciklarami gitmem gerekiyor. Bide simdiye kadar azda olsa tutuyordum soguk havalarda bile simdi hava sicak ama son iki gidisimdede samandram oynamadi bile aksama kadar bunun sebebi ne ola bilir. Selamlar rastgele.

 21. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Ali

  Trofe için açıklara gitmek yerine sürekli avlandığın alanı yemlemen yeterli. Bunu daha önce başka bir ziyaretçi için yazmıştım. Balığın vurmaması konusuna gelince, bende yeşilırmakta normalde geçen sene bu zamanlar yakaladığım halde bu sefer 3 gidişimde de bir kez bile vuruş alamadım. Sanıyorum mevsim değişiklikleri veya suyun ısısıyla birlikte balığın davranışlarından kaynaklanıyor. Daha büyük balıklar rastgelir inşallah.

 22. Emre Yazmış:

  Merhaba. Ben balık tutmaya yeni başladım ama balık tutmada kullandığım oltanın yasal olmadığını ve balıklara çok zarar verdiğini öğrendim. Bundan dolayı olta almak istiyorum fiyatı çok pahalı olmayacak bir kamışlı olta tavsiye edebilirmisiniz ? Avlanmayı Nevşehir Kızılırmakta yapıyorum ve ırmak üzerinde baraj var. Barajdan önce su fazla barajdan sonra su az sığ yerde avlanıyorum genellikle. Ve son olarak avlanmak için herhangi bir belge almama gerek varmı ? Teşekkürler.

 23. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Emre

  Sanıyorum tırıvırı denen şeyi kullanıyordun ve evet yasal değil. Olta çeşitleri çok fazla ve yapılacak işe göre değişiyor. Örneğin kızılırmakta at-çek yapabilirsin ama yemli oltayla bunu yapman biraz zor. Ancak başlangıç olarak 2,70 uzunluğunda küçük makaralı bir at çek oltasıyla 3,5 metre uzunluğunda ve orta boy makaralı bir başka yemli oltası işini görür. 0544 422 49 67 nolu telefondan Sercan’a ulaşırsan sana daha detaylı bilgi verir ve yardımcı olur. Telefonlarını bu siteden aldığını söylersen sana indirimde yapacaklardır.

  Son olarak avlanmanın belgeye dayalı olduğu bölgeler dışında şimdilik herhangi bir belge sahibi olman gerekmiyor.

 24. Muhammet Yazmış:

  Abi ben pazar günü ömerli barajına gidecem. Yem olarak bana ne önerirsin ? Yardımcı olursan sevinirim. Sazan vanilya kokusuna hiç ama hiç dayanamıyormuş bu dogrumudur ?

 25. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Muhammet

  Vanilya konusu bir çok kitapta yazar ama ben birkez olsun boili ile yemlenen ortamlar dışında sazanın şu tatlı kokulara ve vanilyalara ilgi gösterdiğini ( kendimde denedim ) göremedim. Çünkü işin püf noktası balığın gideceğin yerdeki besin alışkanlıklarını bilmek.

  Bu çerçevede düşünürsen bu durumda ömerli için biraz istihbarat yapman yeterli. Benim bildiğim kadarıyla daha çok haşlanmış mısır kullanılıyor. Bunun dışında belki bir tane olta üzerinde boili kullanabilirsin. Ayrıca mısırı bol haşlayıp olta atmadan önce bölgeyi yemlemeyi unutma. Bölgeden kastım oltanın ulaşacağı yerleri.

 26. Muhammet Yazmış:

  Abi vermiş oldugun bilgiler için çok teşekkür ederim saygılar sunuyorum.

 27. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Bende sana başarılı ve bol balıklı avlar diliyorum. Eğer balık olursa resimleyip banada gönderirsen sevinirim. Balık türü önemli değil sadece gününüzle ilgili birşeyler paylaşsanızda olur.

 28. Ali Yazmış:

  Herkese hayirli olsun sazan sezonu acildi bence. İki adet trofe aldim biride oltami kopardi. Abi verdigin bilgi icin sagol bence yemleme cok onemli bide dogru yer secimi ve sessizlik ne zaman oltanin basindan ayrilsam geldigimde samandrami deli gibi sallanirken buluyorum yer secimide onemli acik alanda almiyor. Kutu koselerde agac diplerinde daha rahat yemleniyor balik. Abi merak ettigim bisey var avlanacaginiz yemle yemleme yapmak gerekiyor diyorlar ben solucanla avlaniyorum kucuklerini secip yemleme yapiyorum baska bi yolu varmi solucanla avlanmanin ? Saygilar rastgele.

 29. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Ali kardeş. Eğer solucan kullanıyorsan o zaman tavşan yemi veya haşlanmış makarna gibi yumuşak ama kolay dağılan yemleri kullanabilirsin. Böyle durumlarda yedek plan olarak yemden ziyade koku avantajını kullanmak kalıyor geriye :)

 30. Recep Yazmış:

  Merhaba ben ilk defa balık tutmaya gidicem istanbulda oturuyorum. oturduğum yere yakın sazlıbosna, b.çekmece ve arnavut köy tarafı var nereyi tavsiye edersiniz? Ne tür balık tutucağımıda bilmiyorum ilk defa gidiceğim için acemi olarak siz ne tür balık tavsiye edersiniz.

 31. Ali Yazmış:

  Verdigin bilgi icin cok tesekkur ederim saygilar herkese rastgele:)

 32. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Recep. Malesef saydığın göllerden sazlıbosna ve büyükçekmece malesef büyük oranda kurumuş durumda. Alibeyköy ve çevreside haberlerde takip ediyorsan az çok malumundur zaten. Bir ihtimal belki Arnavutköy tarafında çakıl veya tayakadın göletlerinde durum daha iyidir. Orada da kızılkanat kadife ve yayın bulabilirsin ama av yasağı zamanlarına dikkat lütfen.

 33. İslam Yazmış:

  Bizim bölgede çok derin ve çok büyük balık yoktur. En büyük sazanlar 3-4 kg. Tek kanca kullanarak avlanıyoruz. Yem olarak tavuk eti tekcih ediliyor. Bazen ciğer sizce doğrumu nasıl avlanmalıyız ? Birde derede sazan yakalama tekniklerini yazarmısınız ?

 34. Muhammet Yazmış:

  Sizce bu havalarda saz olurmu cıkarmı hocam görüşünüz nedir ?

 35. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Bulunduğunuz bölgeyi bilmiyorum ama içinde bulunduğumuz aylarda balığın uyanıp yumurtlama zamanları olduğu için bence onlara dokunmasak daha iyi olurdu.

 36. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba İslam

  Göl derinliği önemli değil. Balıklarda zamanla daha da irileşirler. Onları yemlemede hangi yeme alıştırırsanız o yemi kullanarak yakalaman şansınızda artar. Sazan gibi balıklar bu gibi uygulamalara meyillidir. Ama size tavsiyem ayçekirdeği veya mısır kullanarak yemleme yaparak aynı yemleri denemeniz. Derede de sazan yakalamak için en mantıklı yol suyun 1 metre veya daha üzeri olduğu ve ağaç köklerinin kenara çok yakın olduğu veya içinde olduğu yerleri denemeniz.

 37. Mustafa Yazmış:

  Barajlarda nasıl bir yem kullanılmalı yardımcı olurmusunuz.

 38. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mustafa

  Barajlarda derinlik durumuna göre solucan, hamur, mısır ve boili gibi birden fazla alternatifiniz var.

 39. Barış Yazmış:

  Merhabalar ben bursa gemlik te oturuyorum genellikle iznik gölüne gidiyoruz balığa ama 3 senedir her hafta sonu gidiyorum ne 1 tane yarım kğ gecen sazan yakalayabildim nede yarım kğ gecen yayın yakalayabildim.sazan için mısır,solucan yayın için solucan,sülük,çiger kullanmadığım yem kalmadı ayrıca yemlemede yapıyorum ama sonuç değişmiyor. bolca israil sazanı yakalıyorum herhangi bir tavsiyeniz varmı? teşekkürler.

 40. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Barış

  İsrail sazanı olan yerde malesef verilecek tavsiye kalmıyor. Yapabileceğin en mantıklı şey yukarıda diğer ziyaretçilere de anlatmaya çalıştığım gibi belli bir yeri sabit bir yemle yemleyerek boili yem ve düzenek ile avlanmak. Onun dışında işin gerçekten zor gibi. Rastgele.

 41. Mesut Yazmış:

  Ben Manisa’dan yazıyorum. Bizim burada Gördes barajı var ve hangi ayda gidersen git boş dönmezsin. Lakin çıkan balıkların hemen hemen boyutları aynı. Yarım kiloyu geçmiyecek şekilde fakat bir kaç kişiden öğrendiğime göre 6 kiloluk balıklar çıkmış. Abi biz neden yakalıyamıyoruz bu balıkları ?

 42. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mesut

  Avlandığınız yer ve kullandığınız avlanma şekli hakkında bilgi verirsen belki yardımı dokunacak yorum yapabilirim.

 43. Resul Yazmış:

  Göllerde ne tür yem kullanmalıyız ? Barajlarda falan ? Kamışlık alan çok.

 44. Petruz Yazmış:

  Abi yay için hangi yem karışımını önerirsin ve balık tutuğum yeri yemleme hakında bana biligi verir misin ? Neyle yemliye bilirim ?

 45. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Resul

  Ben genelde boili veya mısır kullanıyorum. Sazlık alanlardaysa solucan ve hamur favorimdir.

 46. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Petruz,

  Yaylı yemlemede küspeyle karışık kurt veya solucan kullanabilirsin ama işi daha profosyonel hale getirmek istiyorsan azıcık tavuk etini güneş altında bırakıp sinek larvası elde ederek yapacağın küspe karışımını kullanırsan daha güzel sonuç alırsın diye düşünüyorum. Tatlı su balıklarının bir çoğu böcek veya solucan gibi yumuşak yemlere hayır demiyor. Dolayısıyla boili veya hamur türevi yemler kullanmak yerine yukarıda bahsettiğim tekniği denemeni tavsiye ederim.

 47. Hakan Yazmış:

  Abi balık tutacagımız yeri neyle yemleyebiliririz ? Ben hamur veya mısır kulanıyorum balık tutmakta ona gore bana bişey oner.

 48. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Haşlanmış mısır kullanabilirsin.

 49. Recep Bulir Yazmış:

  Ben 8 kg misirla aldim birtanesini kacirdim cok ugrastim fakat cikarmam mumkun olmadi bolide renk olarak tavsiyeniz varmi birde buyuk sazan gümüs baligi yavruyada cok vuruyor

 50. Hakan Yazmış:

  Selam. Ben samsundan yazıyorum. Baraja gideceğiz, nasıl bir yem önerirsin ve başka önerecegin bilgi paylaşımında bulunursan çok sevinirim.

 51. Mustafa Yazmış:

  Abim öncelikle selamın aleyküm herkese rastgele. Bende bazı arkadaşlar gibi bu balık sevdasına yeni başladım yaklaşık. 1 aydır turna avlamaya gidiyorum. Canlı yem ve at çek ile avlandım. canlı yeme 2 defa vurdu ve 35- 45 cm geldi at çekle henüz sonuca varamadım.

  Ankara mülk gölüne gitmekdeyim ve ( yaklaşık 50 cm ve üzeri olan sazanların) su yüzünde atlamasını hoplamasını gördükçe açıkcası sazana olan iştahım arttı ve turna tutma hevesim kaçtı. Sazan için yaylıya boili veya bol vanilyalı hamur, haşlanmış mısır ve avlanılacak yere civciv yemi buğday vs.tahıl ürünlerini serpiştirmemi tavsiye ettiler. Bu konuda doğru mu yoksa yanlış ismi yaparım aydınlatırsan sewinirim. Saygılar

 52. Sazan Avcısı Yazmış:

  Ben sazan yayını aldım, kancanın yanında boncuk var. Ona yem takayımmı yoksa takmayımmı ?

 53. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Sizin bölgede genellikle küspeyle yemleyip mısırı yem olarak kullanıyorlar. Bunu denemeni tavsiye ederim.

 54. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mustafa Kardeş

  Sanıyorum gördüğün balıklar sazan değilde kefal / kasna. Bu balığı doğru sahteleri kullanarak at-çek yöntemiyle yakalayabilirsin. Sitemiz içerisinde kefalle ilgili bolca yazı ve av günlüğü bulabilirsin. Birde sazan için yazdıkların arasında yay meselesi dikkatimi çekti. Eğer yayı bir çeşit yemleme aracı olarak kullanacaksan sorun yok ama iğnelerle donatılmış şekilde kullanacak olursan yasak olduğunu hatırlatmak isterim.

 55. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Mehmet

  Sazan avında bahsettiğin şekilde oltalar kullanmak yakın zamandan beri yasak. Bunun yerine gitmek istediğin yeri belirtirsen ben ve diğer ziyaretçi dostlarımız sana yardımcı olmaya çalışalım.

 56. Ramazan Yazmış:

  Arkadaşlar ben 15 yaşındayım ve çok bilgiliyim. 2 adet vanilya, 2 adet yumurta, yarım kilo un, yarım kilo civciv yemi, balığı tutacagınız gölden 4 avuç büyüklügünde su, hamurun kulak memesi kıvamına gelmesi gerekiyor. Gelmezse malzeme ekleyin. Ek olarak çökelek peynirini güneşte 5 saat bekletin. 5 litrelik su şişesine koyun ve şişeye delikler açın. İpe baglayarak su ya atın. Balıkları yakına çeker :D

 57. Selçuk Yazmış:

  Öncelikle herkese selamlar.
  Ben Trakyalıyım ve genellikle bu bölgede avlanıyorum.yorumları okudumda balık olan yerden balık çıkar arkadaşlar bilmeniz gereken sadece o alandaki balıgın yemlenme sitilidir.Burda aynı barajda farklı noktalarda değişik yemlerle 1-6 kg arası sazanlar alabiliyoruz.Barajın yerine göre solcanla az ilersinde mısırla tutuyoruz.Fakat herkesin yani tüm hobicilerin derdi ağcılar-izinsiz avlanmak ve neredeyse bizlerde bir gün balık kalmıcak korkusu yaşamaktayız.

  Ve son olarak en nefret ettiğim israil sazanının tüm TÜRKİYE’ye dağılması ve dağıldımı tam bir istilacı durumunda olması sazan avlananların bence en kötü düşmanı diyebilirim(Kendi açımdan).Bu balığın hiçbir özelliği olamamasından heryeri kılçık ve tadı yok yılda yanlış hatırlamıyorsam yada bilmiyorsa 3 4 kez yumurta döküyormuşlar 700 Bin tane normal sazan yılda bir 300 bin civarıymıs.Bir kusurumuzda ve tedirgin olduğumuz konuda bu israil sazanıdır. (Yorumlara açığım ve hatta güzel tartışma konusu olabilir bizlere ) Rasgele Teşekkürler….

 58. Altay Yazmış:

  Benim oturduğu koyde büyük sazan dolu yemliyorum parmak kadar balık çıkıyor ne yapmalı.

 59. Özkan Yazmış:

  Selam. Sazan avında dip oltamı kullanmalıyız yoksa mantarlı mı kullanmalıyız. Eğer mantarlı ise mantar ile stoper arası ortalama kaç cm olmalıdır. teşekkür ederim

 60. Caner Yazmış:

  Merhaba, sazan avında yemleme yapmak zorundamıyız ?

 61. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Caner

  Tabiki yemleme yapmak zorunda değiliz ancak av şansını kat be kat arttırmak için bazı balık türlerinde yemli av yaparken yemleme yapmak çok iyi sonuçlar verir.

 62. Tuğrul Yazmış:

  Selam ben 17 yaşındayım. Samsun çarşambalıyım. Suat uğrulu barajına çok yakınım. Sazan yakalamak için gidiyoruz ama her seferinde taran balığıyla dönüyoruz. Ne yapmalıyım ?

 63. Furkan Yazmış:

  Abi bende daha yeni balık tutmaya başladım. Sazan avlıyorum ve gölette tutuyorum. Hangi saatler arası gelir balik ?

 64. Engin Yazmış:

  Selam herkese. Ben Ankara’dan Kırıkkale kızılırmaga balığa gideceğim. Acaba hangi balıkları nasıl yakalarım ? Tahmin ettiğiniz gibi amatörüm ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 65. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Tuğrul kardeş, taran balığı dediğin herhalde çapak. Kullandığın yem nedir ? Nasıl olta kullanıyorsun ?

 66. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Furkan kardeş, sazan için en güzel zaman aslında gece vakti – sabah gün ağırmaya yakın zamanlar. Ama balık durumu iyiyse avlandığın yerde gündüzde avlayabilirsin.

 67. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Engin. Benim bildiğim, solucan ve dip oltasıyla sakin olan yerlerinde sazan yakalayabilirsin. Daha önceleri yayın balığı yakalandığınıda görmüştüm. Birde bıyıklı balık çeşitleri var. Eğer sakin bir yer bulurda yanında yem götürürsen inşallah çok güzel avlar yapabilirsin diye düşünüyorum.

 68. Veli Yazmış:

  18 yaşındayım ve hemen hemen 10-11 yaşımdan beri balık tutuyorum.Artık benim için vazgeçilmez bir hobi oldu. Konyada yaşıyorum.Bulunduğum bölge itibari ile sazan ve sudak en sık yakaladığım balıklar.Sudak konusunda kendimi yeterli bulsam da sazan konusunda yetersiz olduğumu düşünüyorum. Her Balık tutmaya gittiğimde 15-20 sazan yakalayabiliyorum ama bunların genelde 2-3 ü hariç 1 kg’ı geçmiyor ki bu yüzden pek bir memnun olmuyorum.Sizden ricam Büyük(+3,4 kg.) sazan yakalayabilmem için bana verebilecek tavsiyeleriniz var mı?

 69. İsa Yazmış:

  Merhaba arkadaşlar. Sazan tutmak istiyorsanız bana gelin. Sazan çok tutacak kimse yok. +77234740253

 70. Mücahit Yazmış:

  S.a herkese. Tekirdag Çerkezköyde oturuyorum. Sazan ve turna yayın çıkıyor ama barajın her yeri ag dolu. Kaşık ve sahte balık at çek yapıyorum hep ama sahte balığım küçük diyemi gelmiyor da kaşıga geliyor ?

 71. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Merhaba Veli.

  Sana tavsiyem büyük balığı derinlerde ve daha sakin yerlerde araman. Ne tür olta kullandığını bilmiyorum fakat çok köstekli veya küspeli oltalardan vazgeç ve seçeceğin bir alanı belli aralıklarla ( yakınsa 2-3 günde 1 kez, değilse haftada 1 kez ) boili veya mısır türü bir yemle yemle ve o bölgeyi kendine yer edin. Mısırı çok tavsiye etmiyorum çünkü bu tür bir yem ava saygılı avcılar yanında bir çok saygısız balık avcısınında ekmeğine yağ sürer.

  Yemleme yaparken elini korkak alıştırma. Sapan veya pet şişe gibi oltana takıp fırlatabileceğin bir aparat kullan. Son olarak boili yapımını öğren ve evde kendin yapmaya çalış. İnternette pek çok kaynak bulabilirsin.

 72. Amatör Balıkçı Yazmış:

  Aleykümselam Mücahit,

  Ağ bolluğu olan bir yerde avlanabiliyorsan eğer bence çok şansılısın. Soruna gelince, balık avcılığında sahte konusu biraz tecrübeye dayalı bir konu. Turna gibi yırtıcı balıkların bulundukları bölgedeki davranışlarını iyice anlamak gerekiyor. Ayrıca avladığı balıkların türü nedir, suyun derinliği ne kadardır vb. hususlarda bilgi sahibi olmak lazım.

  Sana tavsiyem abur cubur sahtelerle çantanı doldurmak yerine toby ve armut tipi kaşıklarla başlayarak sırtı yeşil alt kısmı portakal rengi olan 13 cm ye kadar olan sahtelerden edinmen. Tabi suyun derinliğine göre sahteleri seçmelisin.

Yorum Yaz

Entries RSS Comments RSS - 2013Giriş