Tatlı Su Levreği Yakalamak

Tatlı su levreği ülkemizde Testere adıyla bilinen ve Turnadan sonra en çok yırtıcı olan türdür.Aynı zamanda predator olduğu için hem sahte yemlerle hemde doğal yemlerle yakalanabilir.Yılın her ayında Tatlı su levreği yakalayabilirsiniz ancak bunda avcılığı arttıracak en önemli konu yem seçimidir.Avcı bir balıktır ve özellikle avlayabileceği balıkların ( genellikle yavru balıklar ) olduğu yerlerde bol miktarda bulunur.

tatlı_su_levregi-1

Tatlı su levreğini özellikle Marmara bölgesinde pek çok alanda avlamanız mümkün.Örneğin Tekirdağ Yeniçiftlik, Terkos gölü ve Büyükçekmece gölü gibi.Ancak olta atmayı düşündüğünüz her bölgede yakalayamacağınızda aşikar.Bu yüzden yer seçimi kısmını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.İstanbul ili içerisinde en verimli av zamanı sonbahar aylarıdır.Kilo ve üzeri büyüklüğe erişebilir.

Yem Seçimi :

Tatlı su levreğini hem sahte balıkla hemde canlı balıkla ve hatta solucanla dahi yakalayabilirsiniz.Büyük boyda olanların genel hedefi daha çok canlı balık ve sahte yemler olacağından önceliğinizi bu av şekline vermenizi öneriyorum.Tatlı su levreği aktif bir balıktır ve gruplar halinde gezerler.Genellikle günün belli zamanlarında av amaçlı dolaştıkları için bir sürüye denk gelirseniz hayatınızın avını yapmanız olasıdır.Tabi 1 karıştan küçük boyları bırakmanız daha sonraki zamanlarda aynı yerde av yapmanız için geçerli bir neden olacaktır.

Sahte balık seçimi piyasada tatlı su levreği için kullanabileceğiniz pek fazla seçenek olmadığı için kısıtlıdır.Fakat resimde göreceğiniz mini shad gibi 3-5 cm arası sahte balıklar iyi bir seçim olabilir.Ben avlanırken genellikle bu boy ve renk tercih ediyorum ve sizlerede bunu tavsiye ediyorum.Diğer sahte yem alternatifi ise mepps kaşıkların özellikle fosfor yeşili kaplaması olan thunder bug veya benzeri olabilir.

tatlı_su_levregi-2

Bu balığı avlarken özellikle canlı balık kullandığınızda verimsiz geçebilecek bir avı verimli hale getirebilirsiniz.Her ne kadar canlı yem temin etmek zor olsada sinek iğne ve ufak ekmek parçaları kullanarak küçük yem balıkları yakalamanız mümkün.İlk yakalayacağınız balığı yine resimde göreceğiniz ve hazırlayacağınız bir şamandıralı takıma 3 lü küçük boy iğneye bağladıktan sonra yem balığı avlamaya devam edebilirsiniz.Solucan ile avda ise şamandıraya bağlanacak yem 6-7 numara tek iğne kulalnılmalıdır. 

Yer Seçimi :

Tatlı su levreği için çok iyi gözlem yapmak gerekir.Küçük balık sürülerinin bulunduğu alanlar genellikle sürülerinde bulunduğu alanlardır.Bu yüzden balığı derinlerde aramanıza gerek yoktur.Fakat bu işin püf noktası taşlık alanlardır.Şayet levreğin bulunduğunu bildiğiniz bir göldeyseniz o zaman bakmanız gereken ilk yer dibi veya kenarı taş dökümü olan yerlerdir.

tatlı_su_levregi-4

Buna en güzel örnek Büyükçemece gölünün sonundaki köprünün ayakları ve Terkos gölünün su dağıtım kanalının başladığı noktalardır.Bu tip bölgelerde yavru balık görmesiniz dahi muhtemelen kaya balığı potansiyelini görmezden gelmeyin.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Sahte balık ile ilgili bilgiyi yukarıda vermiştik, yani esas konumuz canlı yem ile nasıl av yapacağınız.Canlı yeminizi dip oltası ilede kullanabilirsiniz ancak ben tavsiye etmiyorum.Onun yerine orta boya şamandıraya 0,20 mm misina ve solucan için 6-7 numara kahverengi iğne, canlı balık için ise yine 6-7 numara 3 lü iğneyi bağlayarak takımınızı hazırlayabilirsiniz. Solucan iğneye sadece halkasından takılmalıdır.

tatlı_su_levregi-3

Canlı yavru balık ise sırt yüzgecinden oltaya takılır ve balığı şoka sokmayacak şekilde yavaşça ileri bırakılır.Küçük şamandıra kullanırsanız balık oltayı gezdirecektir.Bu yüzden küçük şamandıra kullanmaktan kaçının.

İpuçları :

* Canlı balık ile avlanırken turna olasılığı göz ardı etmeyin.
* Tatlı su levreğinin sırt yüzgeçleri silah gibidir ve tehdit anında yelken gibi açılır.Bu yüzden sudan çıkarttıktan sonra dikkatlice kavrayın.
* Canlı balığı arada dinlendirin.
* Sahte balıklar için renk seçimini genel olarak fosforlu renklerden yana kullanın.

Tatlı Su Levreği Yakalamak” üzerine 10 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Hasan

  Rapala seçimi suyun derinliğine göre değişir. Eğer sığlıkta avlanacaksan küçük su üstü sahtelerde iş görür. Meps dışında kullanılabilecek diğer sahteyse küçük silikonlar ama pek verimli olmuyor. Eğer imkanın varsa solucanla yemli oltada kullanmanı tavsiye ederim.

 2. Hasan

  Hiç levrek avlamadım. Bulunduğum bölgede yok. Kuzenimin daveti üzerine gidicem ama o da pek anlamıyor. Ben genelde kaşık kullanıyorum. At çek için tavsiye ettiğiniz rapala su altı mi olacak. Meps dışında Kaşıklar da uygun olur mu. Teşekkürler

 3. ahmet

  Kayseride barajda avlaniyorum.trofe levrek tutmak artik tek gayem oldu.en son 4;750gr levregi cikardim.her ne kadar cekerken zevk vermesede trofesini tutmak gayet guzel.

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Haydar,

  Söylediklerinde çok haklısın. Normalde bu tip bir mesajı paylaşmam ama senin gibi bende yanılmış olabileceğime daha sonra yazmış olduğu ” yetecek kadar ” cümlesinden yola çıkarak karar verdim. Zaten artık Alibeyköy diye bir yerde kalmadı ya neyse.

 5. Haydar Duman

  Gürsel Coşkun beye sormak isterim 98 balığın hepsini alımı koymuş. Hepsini yemiş mi ? Çok merak içerindeyim. 98 yazdığına göre balık tutma sayısı ile iyi balıkçı olmanın eş anlama geldiğini çıkartıyorum. Ya da balığın çok olduğunu ima ediyor, Umarım yanılıyorumdur.

 6. Amatör Balıkçı Yazar

  Ben sahte olarak en çok içerisinde fosfor yeşili ve portakal rengi olupta siyah çizgilere sahip küçük kaşık ve sahteleri tercih ediyorum. Bulabiliyorsanız bu tip küçük kaşık ve sahteleri deneyin.

 7. Recep Bulir

  Bizde levrek çok. Canlı yavruya çok geliyor. Hiç sahte yem kullanmadım. En çok hangi sahte yeme vuruyor bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 8. Gürsel Coşkun

  Arkadaşlar 7 eylül 2011 de alibeyköy barajına birkaçyıldan beri ilk defa gittim inanın tam 98 tane boyutları uyğun levrek yakaladım ben bile şaşırdım.Kullandığım yem çok güzel gübre solucanıydı. Şimdi iki üç günde bir gidiyorum yetecek kadar tutup geliyorum. 20eylül günü yine orada olacam barajın kapaklarına yakın taşlık ve sığı yerde.

 9. Ahmet

  Tatlı su levreği dediğiniz balığın diğer ismi köstereç olarak biliyoruz. Ben genelde sır oltası ile köstereç balığı avı yaparım.

 10. korkmazyer

  ben bikere gittim ve ağ attım 2 tane geldi turna kimse olta ile tutamadı sadece oltaile oğlum 1 tane lewrek tuttu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir