Turna YakalamakTurna :

Yurdumuzda mevcut bir çok göl ve derede yaşayan turna balığı yapısında ki kabadayılık itibari ile yırtıcı bir balıktır.Su içinde ve dışında yutabileceği her türlü canlıya saldırma ve avlama güdüsüne sahiptir.Menüsünde kendisinin yarısı büyüklüğünde ki su canlılarından tutunda su kuşları dahi vardır.Turna dişli bir balıktır ancak avını parçalayarak yemez.

turna5

Bulunduğu suya göre yüzgeç renkleri farklı olabilir.Çamurlu dip yüzeyinde yaşayan turnaların yüzgeçleri portakal renklidir.Benim bildiğim kadarıyla yurdumuzda 3 tür turna mevcuttur.Çok fazla mücadele etmiyor gibi görünen turna balığı aslında doğru olta seçimi ile sizlere çok zevkli vakit geçirtebilir.Ayrıca yapılan av ister karadan ister kıyıdan olsun turna balığını yakalamak azda olsa ustalık ister.

turna4

Turna balığı pek çok bölgede yaklaşık olarak aynı mevsim zamanlarında av vermeye başlar.Bu zaman dilimi av yasağı bitiminden 1 ay kadar sonrasıdır.

 

Yem Seçimi :

Turna hem yapay hem de canlı yem ile çok rahat avlanılabilir.Ancak en çok kullanılan teknik sahte balıklar ile yapılandır.Canlı balık bırakması ise daha çok kıyıdan uygulanan bir tekniktir.Ayrıca ölü yem ile de avı yapılabilir.Sahte yemlerin bir çok çeşidi olsa da benim tavsiyem DRUM markası ile satılan aşağıda ki resimde bulunan sahte balıktır.Ayrıca derinliğe göre kaşıkta kullanabilir ve av şansınızı arttırabilirsiniz.

turna2

Bunun dışında yöre ve mevsime göre değişen  silikon sahtelerde avcılık için idealdir.Bunların içersinden de özellikle turna veya kayabalığı görünümlü olanları tercih edebilirsiniz.Renk konusu biraz karışık olduğu için gittiğiniz göl ya da dereye yakın bir balık malzemesi satıcısına hangi tür malzeme ile balığın daha verimli olacağı konusunda fikir almanızı tavsiye ederim.

Yer Seçimi :

Yer seçimi yaparken turnanın davranışlarından bir kısmını bilmek gerekir.Turna güneşin yüksek olduğu saatlerde gölgede bekler.Ancak bu arada önüne gelen fırsatları da kaçırmayacaktır.Zaten bilinenin aksine turna avını normalde predatör balıkların yaptığı gibi takip ederek avlamaz.Avlayacağı canlıyı uzak mesafeden gözüne kestirir ve silah nişanlarcasına pozisyonunu alır.Gerisi sadece avının menzil mesafesi içerisine girmesi ile alakalıdır.

Ayrıca turna bulunduğu alanın çok uzaklarına doğru yolculuk yapmaz.Bilinen gerçek turnaların günde en fazla 250 metre yol kat ettiğini göstermektedir.Av popülasyonunun güçlü olduğu bir gölet ya da gölde av şansınız çok olacağını unutmayın.Fakat ne yazık ki ülkemizde ki bilinçsiz avlanma iç suları da içinden çıkılamaz bir hale sokmuştur.

İster tekneden ister kıyıdan olsun, turnanın bulanabileceği iki çok önemli bölge vardır :

1 – Sazlık alanlar
2 – Taşlık alanlar

Bu alanların özellikle seçilmesinin sebebi henüz yavru olan av balıklarının bu bölgelerde toplanıyor olmasıdır.Ayrıca akşam saatlerinde avlanırken balıkların zıplama seslerini duyarsanız bu turnanın ziyafete başladığı anlamına gelmektedir.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Turnayı canlı yem ile tutmak istiyorsanız klasik 0,30 misina ile hazırlanmış şamandıralı bir takımın ucuna 2-3 numara 3lü bir iğne takmanız yeterlidir.Takacağınız yem balığının canlı olması çok önemlidir.Bu balığın sadece sırt yüzgecinden geçireceğiniz iğne sayesinde hem balığın yaşamasını sağlamış olacaksınız hem de yem balığınız rahatça yüzebilecek.Ölü yem ( Uskumru eti ) ülkemizde pek uygulanmadığı için ve kışın kullanıldığı için anlatma gereği duymuyorum.

turna1

Sahtelerin kullanımında ise yem seçimi konusunu dikkate almanızda fayda var.Ama bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.Balığın kondüsyonu o anki hava durumu ile çok orantılıdır.Örneğin soğuk ve yağışlı bir hava balığın dibe çekilmesine neden olacaktır.Yağmur olmasa dahi ortada bir serinlik mevcutsa kullanacağınız sahte balığın 1,5 kulaç önüne ufak bir kurşun takmalısınız.

turna3

İpucu :

* Tekneden ya da kıyıda kullanacağınız oltanın uzunluğu 3 metreyi geçmiyorsa ve buna uygun bir makaranız varsa bu durumda turna avı gerçekten zevklidir.
* 5 kg turna balığı bile kalın misinalar sayesinde hiç zorlanmadan çekilebilir.Ancak işin zevk kısmı bu anda kaybolacağından büyük balık yakalamak dışında bir anlam taşımayacaktır.
* Turna avını ayağına bekler, o yüzden her an tetikte ve dikkatli şekilde oltanızı kullanmalısınız.
* Turnanın kesici dişleri yoktur, hatta dişleri için parçalayıcı bile denemez.İlla ki bir yakıştırma yapmak gerekiyorsa tuzağı andırdığını düşünebilirsiniz.O sebepten turnanın misina kestiği düşüncesi hatalıdır.Turna Yakalamak” üzerine 15 düşünce

 1. Ahmet

  Turna yakalama tekniği çok güzel bir teknik sizler ile paylaşayım. Balık pazarına gidin ve balıkların içini isteyin ve gideceğiniz baraj yada göle bir bayan parizyen çorabın içine koyun. Biraz bekleyin, turna balığın en çok sevdiği bir yemdir bu. Yarım saat sonra dubalı veya kaşık atın. Yani at çek. Ben denedim ve çok güzel turna balığı yakaladım. Tüm balıkçı dostlarıma rast gele bol şanslar diliyorum arkadaşlar.

 2. Erkan

  Turna mühtiş bir balık yakalamak zor. Ben çanakkalede atikhisar barajında bügün 23 04 2013 salı günü yine turna yakaladım 6.5 kg cıvarı. Fakat fotoyu da koymak ısterdım. Yem olarak burada lüferde kullandığımız KARPUZ dediğimiz sahte ve Albastarın 2 numara kaşığını kullanıyorum ve süper iş yapıyor. Herkeze saygı ve sevgilerimle. Rastgele

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  Sevgili Mehmet

  Şu örnekten yola çıkarak bunu izah edelim. Lüfer dişli bir balıktır ve avlanırken bu dişleri balığın büyüklüğüne göre yakalayıp yutmak için değilde kopartmak / bölmek için kullanır. Burada bulunan resmi incelersen ne demek istediğini anlayabilirsin.

  Oysa turna yakaladığı avı yutmak zorundadır ( resim için tıkla ) ve bunun için çenesini kapan gibi kullanır. Yakaladığı avı dişleri sayesinde tuzağın içerisinde tutar. Hatta yutarken gırtlağında bulunan dişe benzer çıkıntılar sayesinde avını yutkunurken kaybetme riskinide ortadan kaldırmış olur. Eğer turnanın kesici dişleri olsaydı avını yakalamak için zahmete girmez ( resim için tıkla ) direkt olarak ikiye bölerek bu konuyu halledebilirdi.

  Benim orada işaret etmek istediğim nokta turna havalara zıplasa ve yeminiz balığın ağzına tamamen girmiş olsa bile olta kontrolünü sağladığınız takdirde balığın misinayı kesemeyeceğidir. Bunu yapmadığınız takdirde turnanın solungaç kapağı bile misinanızı kesebilir. Oysa lüfer gibi bir balıkta buna izin verin bakalım neler oluyor.

  Rastgele

 4. Mehmet

  Herşey iyi hoşta turnanın kesici dişleri yok demek çok yanlış olur.

 5. Ergin Özarslan

  Herkese merhabalar. Ben turna balığı avını 13 yıldır yapmaktayım. En son yakaldıgım turna 103cm di ve kilosu ise 6kg 300 geldi.Turna işi bölgesel olarak degişir ve bu benim düşüncemdir.

  Şimdi bizim bölge karadeniz ve Samsun / Çarşamba. Bu bölgede süper turnalar yakaladım. Olta ile bir günde 30 kiloya kadar çıktım. Sazlık bölgede avlanma şekli büyük göletler zordur. Sazlıkkta ot olan bölge tercih edilirken gölet de derin çalışmak zorundasın. Ben ip misine kullanmaktayım. Çelik halat yerine kendidim kalın bir misinadan yaptım. Böylelikle birçok sıkıntı başlamadan bitmiş oluyor. İp misina berkley 024 olta olarakta favorim Savegear 3 parçalıdır. Sazlıkta avlanmanızı tavsiye ederim.

 6. Fatih

  Arkadaşlar bana 62-63-65 cm büyüklüktekiler nasip oldu ama bunun yanı sıra bir çok küçük balık yakaladım. Hatta 45 cm olanını bile saldım. Yakalaması çok eğlenceli bir balık olmasının yanısıra yakaladıktan sonra gerçekten dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Canlıyken ağzına kesinlikle elinizi sokmayın. Bu arada o balığa ip misina bile dayanmıyor. Tavsiyem braid ip misina olsun. Havada rüzgarlı olmalı. Su durgunsa spiderwire en iyisi. Braid 0.21 mm beyaz sakin suda, ırmaktaysa spiderwire braid 0.14 modeli pahalı ama hakkını veriyor.

  Balık çok uyanık. Kalın misina ile ancak çok aç olanları tutarsınız. Birde 4 veya 5 numara aglia mepps kırmızı noktalı suyun yaklaşık üst seviyesinin altında 80 cm civarında atçekte çok verimli olur. Ama 4 numarayı alçak sularda tavsiye ederim.

 7. Amatör Balıkçı Yazar

  Sevgili Emre

  Nerede ve ne şekilde ( kıyıdan veya tekneden ) avlanacağın konusunda bir fikrim yok. Ama kıyıdan yapacağın avda hava kapalıysa jig kurşunu iliştirilmiş sütbeyaz rengi silikon kaşık veya toby kaşık, açık havada gri silikon veya yine toby kaşık kullanabilirsin.

  Avını tekneyle yapacaksan fire tiger cinsi suyun derinliğine göre seçeceğin sahte yemler, yine suyun derinliğine göre kurşun ekleyerek kullanabileceğin armut veya toby kaşık, tekneden atçek yaparkende yine yukarda bahsettiğim silikon türleri işini görebilir. Şimdilik bu kadar detaylı yazabiliyorum.

 8. Emre

  Ben bu pazar gitmeyi düşünüyorum ve önerilerizi bekliyorum. Hangi tür genelde biz beyaz plastik balık kullanıyoruz peki ? Hava kapalı olursa kurşun ağırmı olsun hafif mi ?

 9. Amatör Balıkçı Yazar

  Avlarınız bereketli ve daim olsun ancak avlanma limitlerine mutlaka uyun. Özellikle her geçen sene daha fazla azalma eğilimi gösteren Terkos balık popülasyonuna bu şekilde darbe vurmaya devam ettiğimiz sürece sonraki senelerde balık yakalama şansımızı azaltacağımızı unutmayın.

 10. Ersin

  Arkadaşlar Turna mevsimi Terkos gölünde fena başladı. Ama en güzel avlanma kayık arkasından gezdirme ile oluyor. Geçen hafta 18 adet yakaladık ve 1.5kg olmayaları hep saldık. Gerçekten cok zevkli, yerkende mutlaka fleto yapın.

 11. Amatör Balıkçı Yazar

  Selçuk,

  Şu anda turnanın yavaş yavaş başladığı zamanlar. Hangi ilde olduğunu bilmiyorum ama sezonda açıldığına göre ufak ufak kıpırdanmaya başlamak lazım. Bir aksilik olmazsa ben gelecek hafta sonu Terkosta olacağım.

 12. Hakan

  Teşekkürler turna için gayet yeterli bilgiler olmuş.. hernekadar biz yakalayamasakta 🙂 Ayrıca blogunuz oldukça güzel olmuş, yeni bulduğum bir site oldu ama içerik olrak oldukça iyi tebrikler.

 13. Selçuk

  ben bu balığın avcılığına başlayalı 3 yıl oldu bu doğrultuda pek fazla bir bilgim yok. ama edindiğim tecrübeler doğrultusunda yapmış olduğunuz yorumların büyük bir bölünü doğru ve katılıyorum….
  benim öğrenmek istediğim bu balığın popülasyonu en yüksek olduğu dönemler hangileridir. ben sadece sonbahar dönemlerinde yapmış olduğum avcılıklardan çok güzel sonuçlar aldım ama başka zamanlarda nasıl sonuçlara ulaşabilirim. BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir