Yayın Balığı Nasıl Yakalanır

Göllerin ve akarsuların acımasız avcılardan bir tanesi olan yayın balığı ülkemiz sularında pek çok türünü barındırır. Karakteristik özelliği olarak koyu kahverengiye yakın rengi, uzun ve diğer balıklardan farklı olarak çatal şeklinde olmayan kuyruk yüzgeci ve uzun bıyıklarıyla tanınabilir. İri gözleriyle suyun içerisinde çevresini gözlemlerken bıyıklarıyla da etrafındaki titreşimleri algılayarak usta bir avcı donanımyla sularda terör estirir.

Kışa girilirken kendini yumuşak kovuklara ve çamur içine saklayarak enerjisini korur ama bu kış uykusuna yattığı anlamına gelmez. Sadece sıcak günlerdeki kadar aktif değildir. Bu gibi zamanlarda yöresel avcıların yayın balığını elle yakaladıklarına şahit olabilirsiniz.

Yayın Balığı

Öyle oburdurki suyun altında ve üstünde haraket eden herşeye saldırabilir. Küçüklükten itibaren başlayan predatörlük serüveni yaşı ve ebatları ilerledikçe doymak bilmeyen ve yiyecek seçmeyen bir hal alır. Yavru zamanlarında kurbağa ve küçük balıklarla beslenen yayın balığı büyükdükçe menüsüne su kuşları ve diğer canlıları da dahil eder. Yurtdışında kedi balığı olarak isimlendirilmiş ve akvaryumlarda bulunan catfish türüde aynı ailenin bir üyesidir.

Bu kadar saldırgan olmasının yanında gerçek anlamda bölücü veya kesici ya da kapan şeklinde dişlere sahip değildir. Avını bir kerede yutarak avlanır ve büyük ağız yapısına sahip olmasının en büyük avantajıda budur. Hantal vücut yapısının aksine iskelet yapısı sayesinde suyun içinde çok atik ve çeviktir. Su üstündeki avlardaysa gövde renginin sağladığı doğal kamuflaj sayesinde alttan yaklaşarak göz açıp kapayıncaya kadar saldırısını tamamlar.

Eti çok lezzetli ve zahmetsizdir. Derisi yüzülerek ve parçalar halinde pişirmeye hazır hale getirilir. Kurallara uygun büyüklükteki bir yayın balığının temizliği bir kuzununkinden farklı değildir.

Nerede Bulunur ?

Yayın avlandığı zamanlarda çok hiperaktif olduğu için karnını biran önce doyurabileceği bölgeleri seçer. Örneğin kurbağaları hedef seçtiğinde sazlıklara yakın gezerken balık avlayacağı zamanlarda sürü halinde gezen balıklar için pusuya yatarak bekleyebilir. Bu yüzden avlanmak için yer seçerken özellikle bu tür yerlerin bulunduğu dere için durgun alanlar, göller içinse hafif sığlık bölgeler seçilmelidir. Yayın balığı tabiri caizse avını taştan çıkartacak kadar zekidir ve yiyecek seçme gibi alışkanlığı yoktur. Ancak her balıkta olduğu gibi onuda cezbeden kokular, sesler ve görüntüler vardır.

 Yayın Balığı Avı

Çamurlu bölgelerde avlayacağı balık popülasyonu ve çamurdan elde edeceği diğer yiyecekler bol olacağından zorunlu haller dışında taşlık bölgelerde gezmez. Derelerdeyse kendini akışın durgun olduğu kenar bölgelerde sabitleyerek avlanmaya çalışır.

Nasıl Yakalanır ?

Yerel avcıların kimi zaman elle kimi zamansa el oltasıyla yakaladıkları yayın için amatör balıkçılara tavsiye olarak olaya biraz daha sportif açıdan bakmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle dip oltası kullanarak yakalanan yayın balığını şamandıralı olta kullanarakta yakalayabilirsiniz. Ancak balığın büyüklüğünü kestirmek zor olacağı için olta takımlarınızı buna göre hazırlamanız gerekir. Belgesel veya av kanallarında da görüldüğü üzere yayın gece / gündüz demeden günün her saatinde yakalanabilir. Fakat adettenmidir bilinmez ülkemizde çoğu zaman gece avcılığı yapılabilmektedir. Eğer sahte yemlerle av yapmayı düşünüyorsanız bu durumda tercihiniz zaten gündüz olmak zorunda. Yem seçimi bölümünde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca yayın balığı sesede çok duyarlıdır. Bunun için su yakına attığınız oltaların çevresinde suya kürek veya benzeri bir cisimle vurarak ( tok ses elde etmek amaçlı ) balığın ilgisini çekebilirsiniz. Son olarak yayın oltayı alıp götürdüğünde bu işi biraz sertçe yapar. Bu yüzden balığın oltanıza zarar vermesini engellemek için bir kaç saniye yol almasına izin verin. Daha sonra misinanızın dayanıklılığına göre tasmalayın ve kalama marifetiyle balığa yol verip sararak onu yorun.

Olta Seçimi

Büyüklüğü ne olursa olsun yayın için kalın misina ve kahverengi büyük iğne kombinasyonu kullanılmalıdır. İster şamandıralı olta ister dip oltası kullanın, mutlaka ve mutlaka keskin ve sağlam misinayla oltanızı hazırlayın. Yayının ağız yapısı sert olduğu için piyasada ucuz yollu satılan iğnelere itibar etmemenizi tavsiye ederim. Ayrıca kendinize güvenmiyorsanız köstek şeklinde olta kullanmamaya gayret edin ve tek iğneli oltalar hazırlamaya çalışın. Örneğin 4/0 kahverengi kısa pala iğne ve 0,60 misinayla hazırlayacağınız bir dip oltası veya şamandıralı olta sizin için başlangıç olarak yeterlidir.

Şamandıralı oltayıda bu kombinasyonla hazırlayabilirsiniz. Ama şamandıra konusunda cimrilik etmeyin ve mümkün olan en büyük ( yumruk büyüklüğünde ) şamandırayı kullanmaya çalışın. Olta kamışınız 3-3,5 metre uzunluğunda ve dayanıklılık açısından kendini kanıtlamış,  makarnızda yine kamışınızla orantılı büyüklüğe sahip olmalıdır.

Yem Seçimi

Yazının başında da söylediğim gibi yayın oburdur. Belki inanması güç gelebilir ama pıhtılaşmış bir kan içerisinde tutulmuş olan süngerle bile bu balığı avlayabilirsiniz. Fakat temelde beslenme alışkanlıklarını bilmeniz gerekir. Örneğin daha çok börtü böcek ve kurbağa gibi çeşitliliğe sahip olan bir yerde canlı veya ölü balık kullanarak av yapmak kadar hatalı bir davranış yoktur. Aynı şekilde sahte balıkla yapılacak avda da sahte balığın görüntüsü çevreye ve hava şartlarına göre uyumlu olmak zorundadır.

Yemli olta kullanacaksanız önceliğiniz kokulu veya kanlı yemler olmalıdır. Sıralamak gerekirse : Sülük, iri solucan, tavuk taşlığı veya ciğeri, ölü balık, canlı balık

Sahte yemle avlanırkense mümkün mertebe kurbağa vb. taklitleri veya parlak kaşıklar kullanmaya özen gösterin.

Bilinen Yayın Avlakları

Bilinçsiz avcılık malesef ülkeminin en büyük sorunlarından birisi olduğu gibi bunun da yayın popülasyonu üzerinde inanılmaz bir baskısı bulunmaktadır. Her ne kadar ağcılık yöntemiyle çok fazla avlanamasa da bunun dışında uygulanan yöntemler ve çok fazla üreme şansı olmaması bizi bu noktaya getirmiştir. Ancak eğer İstanbulda yaşıyorsanız ve başlangıç olarak bir noktayı hedef seçmişseniz size Büyükçekmece veya sazlıbosna gölünü tavsiye edebilirim. Buralar benim bizzat tecrübe ettiğim yerlerdir ve son zamanlardaki denetimlerden ötürü bir nebzede olsa koruma adına ümidim var.

Bu iki örnek avlaktan Büyükçekmece için gece, sazlıbosna için gündüz avlarını deneyin.

Dikkat edilmesi gerekenler :

 • Yayının kadife dişleri vardır ancak bu size zarar vermeyeceği anlamına gelmez.
 • Balığı sudan çıkarmak için kepçe kullanamazsınız. Bu yüzden yanınızda eldiven bulundurun ve balığı ağzından tutarak eldiven yardımıyla sudan çıkarın.
 • Yayın balığının büyüklüğü ne olursa olsun gövdesinden tutmaya çalışmayın. Balığın vücudu kaygan olduğu için tutmanız zaten zor olur ama daha önemlisi çok güçlü bir kuyruğa sahip olan yayın balığı sizi kuyruğuyla tokatlayabilir.
 • Lütfen 100 cm altındaki balıkları suya iade edin.
 • Yemi kullanırken cimrilik yapmayın. Örneğin sülükte bir iğneden en az 5 adet sülük takılı olmalıdır.
 • Bulunduğunuz yeri balık parçaları veya balık organlarıyla yemlerseniz verim alma şansınız yükselir. Yayın balığı kokuya aşırı derecede tepki verir.

 

Yayın Balığı Nasıl Yakalanır” üzerine 13 düşünce

 1. Omer

  En guzel yayin yemi kara suluk kullanilcak olta mazeme idal olan 125 kursun ana misine 90 veya 100 luk kancaya takilcak misine 50 lik kullanican igne 2/ 0 igne 70 cm samandira boyu ve prdondu sulugu ortasindan canli gecir imkann oldukca uzak at ve hafif dalgayi sever ve siginti yeri sever akar su gelen yerleri tercih edin barajlarda su gelen yerlerde cok derinlerde nadir olur yaylim bolgeler pislik oln yerler ras gele

 2. Amatör Balıkçı Yazar

  Büyük sazan için belli aralıklarla aynı yere ve aynı noktaya gidip balığın alışık olduğu yemlerle ( haşlanmış mısır gibi ) yemleme yapın. Balık bir süre sonra o bölgeye alıştığında istediğiniz büyüklükte sazan avlama şansınızı arttırırsınız.

 3. hbildirir

  Ali raci keşke bizim ülkemizde de böyle lezzetli balıklar için savaş açılabilecek duruma gelebilsek. Maalesef çok bilinçsizce avlanıyoruz. Kendimi de dahil ederek bu ve benzer sitelerde etik avcılık söylemlerinde bulunanların bile illa ki yasal sınırları en az bir kere çiğnediğini düşünüyorum. Ama artık popülasyon azaldıkça insanlarımızın bilinçlendiğine şahit olduğum zamanlar oldu. Gelecekten ümitliyim.

 4. Mehmet

  Sa abi bn sivastan yaziom kızıl ırmaktan dutuyoz karavuz barajından ama küçük abi kelebek onu da birakiyoz abi büyük yayın büyük sazan tutmamız için ne önerirsiniz yem olarak

 5. ali raci

  Bilgiler icin cok tesekkürler.. Almanyada yayin baligina savas acilmistir yakalamasi sayi olarak sinirsizdir.. kendisi haric tüm balik türlerini yok ettiginden yayin baligi ile mucadele edilir..

 6. Ugur

  Arkadaslar yayin avi yapmak istiyorsaniz bence en iyi avlak kizilirmaktir corum ve iskilip taraflarina gidebilirsiniz yem olarakta kokmuş tavuk cigerini öneririm

 7. Bayram

  Yayın balığı yemi için danaburnu tavsiyemdir. Fakat bulmasıda zordur. Solucan, canlı balık, kurbağa ve tavuk ciğerinden daha etkilidir.

  Bilginize…

 8. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Mahmut

  Yayın için ne kullanıyorsun ? Günün hangi saatlerinde avlamaya çalışıyorsun ? Yayın daha çok geceleri av veren bir balık.

 9. Mahmut

  Ben denizlide oturuyorum. 3.65 kg lık sarı sazan yakaladım ama bir türlü yayın gelmiyor.

 10. Amatör Balıkçı Yazar

  Aleykümselam Deniz. Daha önce Büyükçekmecede yayın avı yapmıştım ve genelde tavuk ciğeri ile solucan kullanıyordum. Sana tavsiyem özellikle büyük boy solucanlardan kullanman ama her iğneye en az 3 tane olacak şekilde.

 11. Deniz YEL

  S.A Yaklaşık 1 hafta önce büyükcekmece golünde 120 cm yayın aldım ama ilk ve sondu sanırım. Arkasından 1 haftadır gidiyorum hicbirşey yok . Canlı balığa gelmişti gene canlı balıkmı atmam gerekiyor yoksa önerecek birşeyiniz warmı ?

 12. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Berker.

  Öncelikle rastgele. Yaptığın avlar ile ilgili resimlerin varsa bizimle paylaşabilirsin.

 13. Berker

  Ben edirnede oturan 13 yaşında bir çocuğum. Daha edirneye yeni taşımmama rağmen iyi deneyimler elde ettim. Edirnede oturuyorsanız yayın avlamak için tunca nehri iyi vir avlaktır. Genelde balık akşam ezanı gibi yapar edirnede. Ben şahsen hiç bıyıklı yayın görmedim aksine şişman geniş ve sazana benzeyen bir gövdesi var ve yem olarak küspe, ciğer, sahte kirpi, sahte fare veya konserve mısır öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir