Zargana YakalamakZargana :

Denizlerimizde mevcut olan en değerli yem balıklarından bir tanesidir.Sinarit, Levrek, Lüfer, Akya, Orkinos gibi balıkların en çok tercih ettikleri balıklardandır.Boyu metreyi aşabilen zargana predator bir balıktır.Yakalanması çok emek harcanması gereken bir balıktır fakat oltaya yakalanan zarganayı çekmek ayrı bir zevktir.

zargana2

Yurdumuzun tüm kıyılarında ve özellikle liman içi ve çevrelerinde sürüler halinde bulunan zarganaların özellikle avlanmak için uygun olan zamanı sonbahar aylarıdır.Bu zaman diliminde Karadeniz ve Marmara denizi içinde zevkli ve verimli avlar yapabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır.Ege kıyılarında ise durum biraz daha farklıdır.

İstanbul içersinden Kumkapı ve çevresi ile Tarabya koyu kıyılarında bu balığı yakalayabilirsiniz.Ayrıca sonbahar aylarında lüfer avcılarının gece yarısı kepçe ile zargana topladıklarına da şahit olabilirsiniz.

Zargananın oltaya gelirken ki haraketi çok ilginçtir.Tekneden ipek çekilirken direk üzerine atlayan zargana için kıyı oltacılığında yaptığı haraket farklıdır.Sahte at-çek oltacılıkta işiniz daha çok şansa kalabilir ama yemli oltada bütün olay tecrübeyle alakalıdır.Yemli olta yeminde düşmesini önleyecek bir uslup ile atılır ve çok yavaş bir şekilde çekilir.Pek çok balıkçı bu çekim sırasında arada beklemeler yapmaktadır ancak bu çok istisnai durumlar dışında fayda vermez.Zargana yemi gördüğü anda eğer ilgisini çekmişse ona doğru hızla haraket eder.Bu sebeptendir ki oltanızın arkasını devamlı takip etmelisiniz.Balık yeme atak yaptığında hemen misina gerginlikten kurtarılmalı ve balığın yemi alıp gitmesine fırsat verilmelidir.Balık topu haraket ettirdiğinde ise otayı çalıp balığı yakalayabilirsiniz.

Yem Seçimi :

Zargana yakalamak için hem sahte yem hem de balık eti kullanabilirsiniz.Sahte yemlerin başında balık malzemecilerinde satılmakta olan ipek gelmektedir.Ama ipek daha çok teknede verim sağlayacağından kıyı alanlarda avcılık için en güzel seçim balık eti olacaktır.Daha dayanıklı olduğu için istavrit eti kullanabilirsiniz.İnanması zor olsa da zargana avını yapmak için size 1 adet istavrit yetecektir.

zargana3

Diğer sahte yemlerin başında ise çok ufak kaşıklar ve 5-6 cm uzunluğunda ki beyaz simli silikonlar gelmektedir.

Yer Seçimi :

Zargana avlamadan havanın durumunu kontrol etmek çok önemlidir.Zargana avında denizin çoğunlukla yorgan tabiri edilen sakinlikte olması gerekir.Amaç at-çek yaparak yakalamaya çalışacağınız balığın su üstünden gelen yemi görebilmesidir.Tabi bu her durum için geçerli olmayabilir fakat sağlıklı bir sonuç için bu tür bir öneriyi dikkate almalısınız.bununla birlikte gideceğiniz yerin liman içi ve çevresi olması da sizin için bir avantajdır.Zargana avı için gereken donanımlar çok fazla olmamakla birlikte yanınızda kepçe götürmenizde yararlı olacaktır.

Olta ve Yemin Hazırlanması :

Zargana için kullanılacak sahte yem ile  balık eti yem takımı aynıdır.Takımın su üstünden gelmesi gerektiği düşünülürse kamışınızın klipsine takacağınız bir zargana topu ve 2 kulaç misina bu takım için yeterlidir.Geriye yem seçimi kaldığında ise yapılacak uygulama biraz farklıdır.Sahte yem kullanacaksanız bu durumda tek bir iğne ile silikonunuzu bedene bağlayabilirsiniz.Kaşık ise kendisi 3 iğneli olduğu için ayrıca iğneye ihtiyacınız olmayacaktır.Kıyıdan zargana yakalamak için ipek kullanacaksanız ipeğe de iğne takmanıza gerek yoktur.İpek rengi sarı olursa av daha verimli olur.

zargana4

Yem için hazırlanacak takım ise 1 cm ara ile bağlanmış 3 ardışık iğne ile tamamlanır.Bu takıma bağlanacak yem ise daha mukavemetli olduğu için istavritten seçilirse uzun ömürlü olacaktır.İstavrti önce tek taraflı fleto yapılır, sonra kuyruk kısmından itibaren yukarı doğu 5 mm kalınlıkta kesilir.Bu çıkacak parçanın uzunluğu en az 7 cm olmalıdır, bu yüzden yem olarak kullanacağınız balığın büyüklüğünü iyi seçemelisiniz.Daha küçük olursa yemin suda aksiyonu bozulacaktır.

zargana1

Çıkardığınız şerit yemi bedene bağladığınız ilk iğneden başlayarak oltanıza takın.Yemi ilk taktığınız iğnede bir tur attırın ve bir tur helezon olmasını sağlayın.Bu sayede yeminiz suda dönecek ve balığın ilgisini çekerek onu kendisine çağıracaktır.

İpucu :

* Bir tane zargana yakalamışsanız artık bir çok yeminiz var demektir.Zargananın kendisini de şerit olarak kesip yem yapabilirsiniz.
* Zargana elde zor duran bir balıktır, o yüzden balığı oltadan çıkarmak için mendil ya da bez kullanmanızı tavsiye ederim.
* Gümüş balığı yavrularının olduğu yerde zargananın olmaması imkansız gibidir.Ancak yakalamak için gümüş yavrularından temin etmek en akıllıcak haraket olacaktır.Zargana Yakalamak” üzerine 5 düşünce

 1. Beykozlu

  Evet haklısınız ama balık bir süreliğine kesti ve bayramın 2. günü öyle bir balık geçmeye başladıki en amatör hiç bilmeyen balıkçılar bile 5li 10lu istavrit çekmeye başladı. Malesef bayram nedeyiyle gidemediğime üzülüyorum 🙁

 2. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Beykozlu,

  Avrupa yakasında olsaydınız birlikte avlanma ve konuyla ilgili bilgi paylaşma şansımız olurdu. Söylediğiniz gibi bu ara ufakta olsa çinekop akını var ve mümkün mertebe faydalanmanızı tavsiye ederim.

 3. Beykozlu

  Teşekkürler bilgilendirdiğin için ama zarganayı fazla beğenmedim. Bu aralar çinekop ve sarıkanat çok var. İşi yavaş yavaş öğreniyorum fazlasına bende karşıyım.

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Beykozlu

  Bulunduğun yerde o kadar çok zargana varmış ki sen çapari yaparken farkında olmadan onlara çarptırıyormuşsun. Muhtemelen konu bundan ibaret 🙂 Çarpmayla balık avına ( Bu iş için 3 lü çarpma iğnesinden 5 veya daha üzeri takım yapılabilir ) karşı değilim ama aşırı derecede avlanılmasına karşıyım o ayrı.

 5. Beykozlu

  Ben daha balık tutmaya başlayalı 2 sene oldu ama bir gün kıyıda palamut tutmaya çalışırken zargana geldi. Her attığımda palamut iğnesine zargana geliyordu ama belinden yakalanıyordu. Toplam 16 tane yakaladım. Bu şekilde gelme olasılığı çokmu ? Neden bana geldi 🙂 ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir