Balığı Tulum Çıkarmak

Balık ülkemizde sahil yörelerinde bile gerektiği kadar değeri bilinmeyen bir besin kaynağı.Çocuklarımıza küçük yaşta alıştırmamız gereken ancak kendimizin bile türlü bahaneler bularak evimize çok sık sokmadığımız balık aslında düşündüğümüzden çok kıymetlidir.Bahaneler arasında ilk sırada kılçık, ikinci sırada ise ev hanımlarının yaptığı sıkıntılar ( temizlenirken ortaya çıkan kokusu ve kızartıldığında yayılan koku ) başta gelir.

Biz bu yazıda bahanelerden kurtulmak yerine balığın daha lezzetli olmasını sağlayacak bir yöntem olan tulum çıkarmayı göreceğiz.İşin aslı tulumu çıkartılmış bir balığın sadece asal olan gövde kılçığı kalacaktır ancak balığın türünü de hesaba katarak bu işi yapacaklar bu şekilde şartlandırmamakta fayda var.Kefal, izmarit, turna gibi balıkları tulum çıkararak olması gerekenden daha fazla çekici hale getirebilirsiniz.Üstelik pullarını temizlemek gibi bir derttende kurtulmuş olacaksınız.

Tulum çıkartmak = Deriyi yüzmek

Size gereken bir adet küçük keskin bıçak.Bıçağın keskin olması hem işinizi kolaylaştırır, hem de etin israf olmasını engeller.

1. Adım : Resimde göreceğiniz balık izmarit.Ancak mantık tüm balıklarda aynı.İlk etapta balığın yüzgeçlerinden kurtulmamız gerekiyor.Çünkü deri soyulacakken en büyük sıkıntıyı size onlar yaşatacak.Sırt yüzgecini resimde görüldüğü gibi keserek alın.Bu kesik balığın kafasının kesileceği noktaya kadar ulaşmalıdır.

tulum_cikarma-1

2. Sırt yüzgecini hallettikten sonra sırada alt ve solungaç yanında bulunan yüzgeçler var.Tüm yüzgeç kesikleri ete fazla girmeden yüzeysel olarak yapılmalıdır.

tulum_cikarma-2

3. Yüzgeçleri kestikten sonra sıra balığın derisini yüzmeye geldi.Bunu balığın sırt yüzgeci için yapmış olduğunuz kesiğin son noktasından tututarak ve deriyi koparmadan çekerek yapacaksınız.Acemilik zamanlarında derinin kopması önemli değildir.Koptuğu yerden tekrar çekerseniz yüzülmeye devam edecektir.

tulum_cikarma-3

4. Bu aşamaya kadar kesmeden bıraktığımız balığın kafa kısmını artık keserek içini temizlemeye hazır hale getirebiliriz.

tulum_cikarma-4

5. Ve tulum çıkardığımız balıklarımız temizlenmiş şekilde kızartılmaya hazır.

tulum_cikarma-5

Kefal türü balıkların derileri kalın olduğu için bu işlemi uygularken daha fazla azim göstermeniz gerekiyor.Balığın kızartma şekli ise una bulayarak bol yağda kızartmak.Sonrasında ise size afiyet olsun demek kalıyor. Son olarak yakın zamanda çektiğim birde video var. İyi seyirler. 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir