Çinekop veya Lüfer Takımı Nasıl Hazırlanır

Ağustos ayından itibaren heyecanla beklediğimiz Lüfer ailesi için bir takım nasıl hazırlanır onu görelim.Videoda kullandığım malzemeler normal bir çinekop ya da lüfer takımında kullanılan malzemeler ile aynı :

* Hazır olarak satın alabileceğiniz şişe mantarı
* Balığın boyuna göre çinekop için 5-6, lüfer için 2-3 numara siyah ya da beyaz iğne
* 0,25-0,35 arası şeffaf misina
* Küçük boy fırdöndü
* Yorgan iğnesi

Bilmeniz gereken en önemli konu bağlanan iki iğne arasında açıklık olmaması gerektiğidir.Videoda özellikle onu göstermeye çalıştım.Bu yüzden ikinci iğneyi bağlarken hemen arkasını hizaladığınıza emin olun.Misinanın 0,25 üzeri olmaması idealdir ama balığın kondisyonu ve ortamın durumuna göre kalınlaştırılabilir.Eğer hedef balık çinekop ise kalın misine ve büyük iğne kullanmaktan kaçınmalısınız.Diğer bir hususta çinekop yakalamak için kullanacağınız iğne rengidir.Şayet siyah iğne kullanıyorsanız bu durumda bir adım öndesiniz demektir.

Mantarın büyüklüğü ise takacağınız yemin büyüklüğü ile alakalıdır.Dikkatli izlediyseniz takımın sonuna birde minik fırdöndü ekledik.Bu minik fırdöndü avınızı özellikle akıntılı sularda düşündüğünüzden çok daha verimli hale getirecektir.Özellikle boğazda avlanıyorsanız bu durumda akıntının azda olsa olacağı muhtemeldir.Fırdöndü hem misinan akıntıda gamlanmasını önler, hem de yemin dönmesini sağlayarak avcı balığın ilgisini arttırır.

Tüm dostlara rastgele.

Çinekop veya Lüfer Takımı Nasıl Hazırlanır” üzerine 5 düşünce

 1. Hasan Alptekin

  Rastgele beyler. Karadenizden yazıyorum. Çinekop takım mantarının jilatinlenmemiş halini arıyorum. 2,5cm lik yardımcı olursanız minnettar olurum, saygılarımla.

 2. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Serdar

  Aslında biz Unkapanı veya Galata Köprüsünde genelde 10 gram zoka kurşununa bağladığımız hırsızlı olta ve küçük kıraça kullanıyorduk. Bu olta şeklini dibe indirip yavaş yavaş çapari yapar gibi yukarı aşağı yaptığınızda gerçek bir balık görüntüsü elde edebiliyorsunuz. Şu anda durum nedir bilmiyorum ama drakovich tarzı çalışan bu olta çeşidi hem palamut hemde çinekop için klasik mantarlı yemli oltadan daha iyi iş yapar, benden söylemesi 🙂

 3. Serdar

  Ellerinize sağlık güzel bir örnek. Yalnız kıyıdan atarken mantarlı güzel de köprü gibi yüksek bir yerden atıyorsanız (Örneğin Galata ya da Unkapanı Köprüsü) mantarsız çok daha iyi iş yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir