Çupra Nasıl Yakalanır

Çupra, Çıpra, Çipura. Adına ne derseniz deyin deniz dibindeki kayalıkların ve taşlıkların kabadayısı olan bu balığın etininin lezzeti ve yakalandığında oltadaki davranışları efsaneler arasındadır. Yurdumuzda 20 sene öncesinde karadenizde bile bulunabilen bu balık, deniz kirliliği ve usulsüz avlanma ( trol, yasak zaman avları ) yüzünden şu anda sadece ege ve akdenizde belli miktarlarda bulunabilmektedir.

Çene yapısı sert ve kırıcı dişlerle donatılmış olan çupra çoğunlukla bulunduğu kayalıkların çevresinde gezinerek ulaşabildiği kabuklular, kaya organizmaları ve küçük balıklarla beslenir. Avcı bir balık olmasına rağmen tembeldir ve haraketli avların ayağına gelmesini bekler. Yavru balıkları bir kerede yutmayı tercih eder ancak kabukluları çenesiyle bir insanın çekirdek kırdığı gibi kırarak şöhretine yakışır şekilde beslenmeye devam eder. Boyları 50-60 santimetreye kadar uzayabilen bu balığın kilosu 10 kiloya ulaşabilir. Ancak ülkemiz sularında genellikle maksimum 5-7 kilo civarında trofeleri bulunmaktadır.

Çupra Nasıl Yakalanır

Her değerli balık gibi çuprada boy sınıflandırmasına dahildir. Anlayacağınız üzere ticari olan bu durum içerisinde lidaki, çupra ve alyanak olarak 3 farklı sınıf bulunur. En boy orantısı birbirine yakın olduğu için genelde kilosu ile ifade edilir. 1 kg ye kadar olan ve porsiyonluk olarak tabir edilen çupranın bu boydan sonraki büyükleri yanakları kızarmaya başladığı için sonraki sınıflandırmaya tabidir. Fakat büyüklüğü ne olursa olsun çupra savaşçı bir balıktır ve kolay kolay pes etmez. Oltaya vurmasından sudan çıkana kadar savaşmaya devam eder. İyi düğümlerle donatılmış bir oltayı koparamayabilir ancak makaranızı kolaylıkla saramayacağınız şekilde kafa atışlarıyla sizi heyecandan heyecana sürükler.

Ticari değeri büyük olduğu için denizlerde oluşturulan çiftliklerde de yetiştirilen çupraların hayatını deniz dibinde geçirenlerle arasında bariz renk farkları bulunur. Bir diğer husus ise çiftlikte yetiştirilen ve pazara sunulan balıkların cetvelle ölçülmüş gibi aynı boyda olmalarıdır. Bu bölümü pazarlarda ” deniz çuprası ” ( ne demekse artık, çiftlik balıkları sanki farklı bir suda yetişiyor ) adı altında fahiş fiyata satılan ve ” olta balığı ” ifadesine atfen insanların kafasını karıştırma amaçlı davranışlara karşı dikkatli olmanızı istediğim için yazdım.

Hangi Yemler Kullanılır ?

Çupranın menüsünde deniz kabuklularından tavuk etine kadar pek çok yiyecek bulunur. Benimde en çok kullandığım yemler arasında önceliğim tavuk eti ve yengeç olmakla birlikte her zaman olduğu gibi avlanacağınız bölgede balığın beslenme şeklini de dikkate almanız gerekir. Bununla birlikte karides, sülünez, balık eti ve kalamar / ahtapot etide verimli avlar yapmanızı sağlayabilir. Avlamanızı tavsiye etmiyorum ama ilginizi çekerse lidakilerin ekmek yediğini bile görebilirsiniz.

Kullanılacak Olta

Kullanmanız gereken olta düzeni tekne avında da olsa kıyıdan da olsa kalınlığı fazla abartmadan balığın büyüklüğüne göre 5-1 no arası 3 köstekli 30/35 misinayla hazırlanmış bir dip oltası yeterlidir. Kullanacağınız iğnenin kalın ve keskin olması bu avın sonuca bağlanması için en önemli unsurdur. Çupra çenesi güçlü ve sert bir balıktır. İnce iğne kullandığınız takdirde onuda rahatlıkla kırabilir. Şayet iğneniz olması gerektiği kadar keskin değilse bu durumda iğne ya çeneye tam girmez ya da hiç girmez. Her iki ihtimalde de balığı kaybetme olasılığınız yüksektir. Benim genellikle iğne tercihim kahverengi kısa pala iğnelerden yana, bunuda belirtmek isterim.

Nerede Bulunur ?

Eğer kıyıdan avlanıyorsanız çupranın kıyıya yaklaştığı mevsimleri beklemeniz gerekir. Örneğin sonbaharda çanakkale boğaz çevresinde av verebilen çupra yaz zamanı asos kıyı şeridinde verimli avlar yapmanızı sağlayacaktır. Öyleki yaz zamanlarında günün her saati avlama şansına sahip olabilirsiniz. Burada önemli detay kullanacağınız yemdir. Tekneden yapılacak avlardaysa bilinen taş ve kırmalık kerterizleri kullanmak, eğer kerteriz bilinmiyorsa balık bulucuyla tespit edilen kırmalıklarda avlanmaya çalışmak doğru bir davranış olur. Sarozdan başlayarak egenin ve akdenizin pek çok yerinde çupra yakalama ihtimaliniz var diyebilirim.

Püf Noktaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çenesi çok sert olan çuprayı yüksek bir yerde avlanıyorken mutlaka kepçeyle sudan çıkarın.
 • Çupranın oltaya vurduktan ve yakalandıktan sonra balığı kontrol ederek makaranızı sarın.
 • Yakaladığınız balığı avuçlarınızın içine almayın, kenarlardan iki parmağınızı kullanarak kavrayın. Sırt yüzgeçleri istenmeyecek sonuçlar doğurabilir.
 • Çenesi ve dişleri çok kuvvetli olduğu için iğneyi çıkartırken çok dikkatli olun.
 • Balığın gezdiği noktaların illaki derin olması gerekemez çünkü kıyıladığı aylarda çok sığ sularda bile gezmektedir.

Çupra Nasıl Yakalanır” üzerine 8 düşünce

 1. Samet

  Arkadaslar mamun bulabilirseniz mamun kullanın. Balık eğer varsa kesinlikle sizin yeminizi tercih edecektir mamun kullanıyorsanız avıniz kesinlikle çok bol ve eğlenceli olacaktır.

 2. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Emekli Abimiz

  Sahibi olduğun oltayla çok güzel yemli avlar yapabilirsin ancak malesef sahte yemlerle av için hem hantal hemde atış mukavemetinden dolayı pek uygun değil. http://www.ozserav.com sitesinden Sercan veya Özkana ulaşırsan hem balık hemde malzeme konusunda teknik bilgi edinebilirsin. Avlarında başarılar diliyorum, saygılar bizden.

 3. Acemi Emekli

  Merhabalar, ben çok çok yeniyim. İzmirde yaşıyorum. Elimde Okuma Raw II 55 MAKİNA, Lineaeffe 4.20 mt Karbon Kamış var. Bunlarla kıyıdan levrek ve çupra avlamak istiyorum. Sizce bu makina ve kamış uygunmudur? Birde bu takımla sahte ile av yapabilirmiyim ? Aydınlatırsanız çok çok memnun olacağım, saygılarımla.

 4. Amatör Balıkçı Yazar

  Sanıyorum aynı balıktan bahsediyoruz. Küçük kaşıklarla yakalanbiliyor bildiğim kadarıyla ama tadından, tipinden ve aksiyon fukarası olduğundan pek heves etmişliğim yok. Solucanla da yakalıyorlardı benim gördüğüm yörelerde. Birde küçük yavru balıklar tabi. Katli serbest bir tür olduğu için tırıvırıda kullansanız mahsuru yok yani 🙂

 5. Özer Dündar

  Bilmiyorum valla, atalarımızdan çupra diye duyduk evlatlarımızada öyle aktarıyoz 🙂

 6. Özer Dündar

  Gerçekten çok hoş ve akıcı bir anlatım olmuş. Bizde deniz olmamasına rağmen ilgiyle okudum ama tatlı su çuprası nasıl yakalanır birazda ondan bahsetseniz iyiymiş. Bizim buralar hep göl ,gölet ,baraj vs olduğundan bu bilgiyi rica edecektim. Orrası neresi diye merak edecek olursanız BURDUR 🙂 Teşekkür ederim bana özel yazsanızda yazmasanızda.

 7. Cenk

  Arkadaslar kaç kişi hazırladıysanız çok şık ve klas. Dün akşam 5:20 geçeye kadar takım yaptım. Ben Alsancaktayım. Burada çıpra başladı. Öfke kontrolü rahatsızlığımı bu şekilde tedavi ediyorum. Ricam yenilik olarak çupra levrek oltaları yapımı, hangi yem hangi yerde etkili olur. Her turlu kiyi balikciligi tecrubeleriniz yararlanmak isterim. Birlikte avlananlar iyi balikcilar iyi kalpli veyardim sever olduklarından tam zamaninda bana kosuyorlar. Mahcup oluyorum. Hepimiz yeni tekniklere isler yuzunden hakim degiliz. Kiyidan cipra levrek veyadiger turler icin oltave yem puf noktalarini anlatmanızı bekliyorum. Tavsiyelerinizi mailden bekleyeceğim. Harika balık var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir