Lapin ve Kikla Nasıl Yakalanır

Biliyorum, çok sık yakalanmadığı ve ekonomik değeri olmadığı için nerden çıktı bu balıklar diyeceksiniz. Ancak işin aslı aynı aileye ait bu iki balık türünün eti çok lezzetli olmasa bile yakalaması çok kolay ve zahmetsizdir. Özellikle balık avına yeni başlayan amatör avcılar için deneyim kazanmak ve balık avına alışmaya başlamak için iyi bir seçim olabilir. Bu balıkların ismi ” Ot Balığı ” olsa da siz söylenenlere aldanmayın. Otta daha çok gezdiği doğru ama kendisini bu kadarda aşağılamanın bir manası yok bence 🙂

Lapin Nasıl Yakalanır

Kikla ve lapin arasındaki en büyük fark dişleridir. Lapinde diş bulunmazken kiklada üst ve alt çenede 2 adet olmak üzere kırıcı diş bulunur. Ancak her iki balığın yaşadığı alanlar ve beslenme çeşitleri birbirine benzer

Kikla ot ve kayalıkların arasında gezen, aynı çevrede yaşayan deniz canlılarıyla beslenen uysal bir balıktır. Ancak esas besin kaynaklarından bir tanesi kabuklu çeşitleridir. Kiklanın sahip olduğu dişler yüzünden kabuğu kırılabilecek olan tüm kabukluların karşısında durma şansı bulunmaz. Lapinde diş bulunmadığı için kabuklular üzerindeki tek baskı unsuru fırsatçılığıdır. Her iki balığında ortak özelliğiyse sert dudak yapılarıdır.

Kikla Nasıl Yakalanır

Her iki türde lezzet açısından birbirine benzer. Diğer balıkların aksine tadı yok gibidir ve pişirilmeye gelmez. Ancak işini bilen avcılar zaten bu balığı kızartmak, ızgara yapmak veya mangalda pişirmek için değil ” çorba ” yapmak amacıyla avlar. Bu balıkseverler arasında bir klasiktir, eti lezzetli olmayana hemen çorba yapılması tavsiye edilir. Fakat sırf bu yüzden her sene sonbahar zamanlarında lapin ve kikla avlayan onlarca insan tanıdığımı bilmenizi isterim. İyi bir terbiye ve yöntemle müptelası olacağınız bir çorbalık olacağını iyi biliyorum.

Eğer lapin veya kikla yakalamak istiyorsanız ağustos – ekim ayları arasını tercih etmelisiniz. Her balıkta olduğu gibi bu türlerde kışa girmeden yağlanır ve daha avcı olurlar.

Hangi Yemler Kullanılır ?

Kullanılacak yemi çok çeşitlendirmeden benim favorim ve her zaman kullandığım yem olan midye olarak söylemek yeterli. Ama nasıl kullanacaksınız ? Klasik olarak midyeyi keser ve kurutarak iğneye takarız. Ancak bunda yapmanız gereken bütün bir midyenin kabuğunu ayırdıktan sonra tüm eti tendonun bulunduğu tarafa nakletmek. Bu durumda elinizde boş bir kapak kalmış olacak. Eğer midye bulamıyorsanız alternatif olarak söyleyebileceğim tek yem karides olacak ama lapin ve kiklanın olduğu yerde çırçır ve diğer ot balığı çeşitleri de olacağı için hedef balığı yakalama şansınız maalesef çok azalır.

Kullanılacak Olta

Çok karmaşık bir düzenek değildir. Yapmanız gereken maksimum 0,20 mm kalınlığında misina ucuna bağlayacağınız en fazla 9 numara sinek iğneyle olta düzeneğinizi tamamlamak. Ancak size küçük bir sürprizim var, bu düzeneği kamış/makara setinizle kullanmayacaksınız. Yani el oltası şeklinde kullanmanız gerekiyor. Çünkü bir alt başlıkta bahsedeceğim yerler sadece duvar kenarları olacak ve setiniz hiçbir şekilde işe yaramayacak. Az evvel bahsettiğim şekilde hazırladığınız yemi kabuğuyla birlikte bütün halde iğneye takarak avlanamalısınız. Bunu yaparken iğneyi tendon bağına ( etin beyaz kısımları ) dolayın ve esas ete saplayın. Tendon kullanmaktaki amaç yemin aşağı inerken sağlam şelinde inmesini sağlamaktır. Düşmeyeceğinden emin olduktan sonra kabuğuyla birlikte yine suya indirin ve bekleyerek avlanın. Eğer balık vurduğunda yeminizi kaybediyorsanız yem takma stilinizi düzeltmeyi deneyin.

Nerede Bulunur ?

Özellikle İstanbul içerisinde yıllardır gördüğüm ve katıldığım avlardan tecrübeyle size söyleyeceğim ilk yer Yenikapı da bulunan merdivenler. Ayrıca Yeşilköy de bulunan mendirek, Avcılarda betonla kayalıkların bağlandığı yer, Tarabyada bulunan derin suyla birleşen diğer merdivenleri de deneyebilirsiniz.

Püf Noktaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çok zeki ve iyi gören balıklardır. Bu yüzden iğnenizi saklamayı ve ince misina kullanmayı unutmayın.
  • Küçük iğne seçimindeki amaç balığı yemi sömürerek yemeye çalışmasıdır. Ağzına aldıktan sonra emer şekilde yemeye çalıştığı için iğne ağzına girmelidir.
  • Balık vurduğunda hemen hızlı bir şekilde tasmalamalısınız. Diğer türlü sert çene yapısından ötürü balığı yakalama şansınız azalır.

 

Lapin ve Kikla Nasıl Yakalanır” üzerine bir düşünce

  1. ilker

    Aslında lezzeti kötü değil. İrisini görürsem avlarım. Marmarada kayalık her yeri talan etmiş bu balıklar. Utanmasalar karaya çıkacaklar. Bu kadar çok olmalarının yuva işgali ve diğer türlerin yumurtalarını yeme bakımından çeşitliliğe zararlı olduklarını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir