Tekneden Kullanmak İçin Canlı Yem Takımı Nasıl YapılırTekneden amatörce balık avlamak zevklidir.Bir merada balık bulamadığınız zaman başka bir meraya giderek imkanlar elverdiği kadar farklı türde balık avlama şansına sahipsinizdir. Ancak bazı amatör balıkçı dostlarımız özellikle kendilerine hedef balık belirlerler.Bunların başında da levrek gelir.Bu videoda teknden canlı yem ile levrek avlamak için kullanılacak takımın nasıl hazırlandığını göreceksiniz.

Kullanılan malzemeler :

* 6-7 numara sazan iğnesi
* İplik
* 2-3 numara beyaz kısa saplı iğne ya da sazan iğnesi
* 0,22-030 arası kaliteli misina

 

 

Videoda 2. adımda bağladığımız küçük iğnemiz canlı yemimizin hem suda gelirken ağzını açarak deforme olmasını hemde birincil yem tutucu görevi yapmasını sağlıyor.Büyük iğne kullansaydık bu durumda balığımız yine deforme olacaktı.Bu ufak iğne misinaya misina düğümü kullanılarak bağlanmaz.Basit düğüm ile misinaya bağlanır ki amaç o iğnenin gezer olmasıdır.Gezer iğne, canlı yem olarak kullanacağınız balığın boyuna göre takımınızı ayarlamanızı sağlayacaktır.Videoda yeşil iplik kullanma sebebim o anda elimde kırmızı iplik bulunmamasıydı.Siz bunu hazırlarken kırmızı iplik kullanacaksınız.

Özellikle kefal gibi canlı yemler daha dayanıklı olduğu için kefal kullanmanızı tavsiye ederim.Misina kalınlığı bu avda çok önemlidir.İşin gerçeği balığı tutan balıkçıdır ancak tedbirli olup iyi kalite dayanıklı bir misina kullanmakta her zaman daha mantıklı olacaktır.

Balığı takıma bağlarken yapacağını ilk haraket küçük iğneyi balığın gagası tabir edilen ağız kısmında mümkün ve sağlam duracağına inandığınız en uç kısma takılır.Büyük iğne ise balığın arka kısmında derisinin altından geçirilerek anüsten ya da çıkmasının zor olacağı kuyruk altı yüzgecinden çıkarılır.Gezer iğne sayesinde misina balığı kasmayacak şekilde geridirilir.Eğer doğru yaptıysanız balık suda hiç bir şey olmamış gibi yüzmeye devam edecektir.Eğer balık yan yatıyorsa ya da yüzmesinde gariplik varsa bu durumda bağlama şeklinizde bir aksilik var demektir.

Birde küçük hatırlatma, canlı yemlerinizi ihtiyacınız kalmadığı durumlarda lütfen denize geri bırakın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir