Yemli Balık Avcılığında Yemlerin Bağlanma Şekilleri

Yemli balık avcılığında ilk kural iğneyi yem içerisine mümkün olduğu kadar gizlemektir.Gizlemekten kastım sadece saklamak değil, yemle bir görünecek şekilde bağlamaktır.Aslında yem bağlamak çok fazla sanatsal haraketler gerektiren bir iş değildir,  aksine çok basittir.Yeterki parmaklarınız pratik olsun.

Oltaya bağlanırken en çok zorlanılan yem çeşitleri midye ve karidestir.Özellikle karides taze bulunması çok zor olduğu için ne kadar uğraşırsanız uğraşın oltayı atarken iğneden çok çabuk düşer.Şayet olta atışı sırasında düşmüyorsa muhtemelen suya ilk çarptığı esnada iğneden kurtulacaktır.

Peki ne yapmak gerekiyor ? Bu iki yem türünde de bilinen en basit yol yemleri güneş altında kurutmaktır.İğneye takacak büyüklükte kestiğiniz yemleri güneşin altında bekletmeniz bu yemin muhteviyatında ki suyu en azından iğneye oturup kurtulamayacak şekilde alacaktır.Ancak bununla da bitmiyor.Şimdi konunun çapını biraz genişletelim.

Yumuşak olan yemler sadece midye ve karidesten ibaret değildir.Sardalya eti de yine yumuşak ve lifsiz olması sebebiyle hem oltayı atarken hemde suyun içerisindeyken çok çabuk dağılabilir.Sardalya örneğindede genelde tuzlanıp kurutulmuş balık kullanılır.Fakat kurutma işlemi bu yemlerin oltada sıkı şekilde duracağı ve avlanılması düşünülen balığın çabuk parçalayamayacağı anlamına gelmez.İşte bu noktada iğne seçimi ve yemin oltaya bağlanma şekli ön plana çıkıyor.

Midye gibi yemler kesilip kurutulduktan sonra iğneye çok fazla incelemeden takılır.İğne ile kez yeme saplandığında sap kısmına kadar çekilir, yem iğne alt kısmı görünmeyecek şekilde  sıvanır ve iğne ucunu kapatacak şekilde iğneye tekrar saplanır.Bu uygulama iğneyi gizler, yemin kolay koparılmasını önler ve avcılığı arttırır.Karides ise iğne üstünde fazla gezdirilmemesi gereken bir yemdir.Yani yapacağınız her türlü haraket yemin deforme olmasına ve balığın yemi çok çabuk çalmasına yol açacaktır.Bu yüzden iğne, kesilmiş yem parçası dikey değil yatay bir biçimde takılır ve iğne ucu gizlenir.

karides oltada

Lüfer türü balıklar tutulurken yem oltaya daha fazla özenli takılmalıdır.Lüfer çok kurnaz ve atik bir balıktır.1 numaralı iğne filetonun ince kısmının uç noktasına takılır ve çıkarılarak tekrar iç kısma sokulur.Daha sonra yatay şekilde ete tekrar saplanır.Daha sonra 2 nolu ( misina sonundaki iğne ) yine aynı yöntemle iki taraftanda saplanıp çıkartılarak yan şekilde ete saplanır.İğnelerin sağlanacağı kısım filetonun iç tarafıdır ve iğneler bir birine ters olacak şekilde sonlanırsa balığın yemin farklı noktalarına saldırması olasılığında dahi yakalanma şansını arttırır.

lüfer_yem_tekma

Çupra ve levrek gibi balıkları avlamakta kullanılan yengeç ise iğneye takılmaz.İğne boşta durmalı ve yengeç suda rahatça dolaşabilmelidir.

Teke canlı kullanılan bir yemdir.Bu yüzden iğne tekenin hayati organlarının bulunduğu noktalara saplanmamalıdır.Sadece buyruk boğumunun başladığı ilk noktaya takılması yeterlidir.Bu hem tekenin düşmesini önler, hemde canlı kalarak avın verimini arttırır.

tekeyi yem olarak baglamak

Kaya ya da çamur kurdu ise iğneyi kapatacak şekilde takılır ve uç kalan kısmı 1 santimetre uzun kalacak şekilde kesilir.Bırakılan pay kurdun haraket edip canlı görünmesini sağlayacak kadar olmalıdır.

Sülünez gibi sert olan yemler için çok fazla özene gerek yoktur.Yeteri kadar büyüklükte kesilmiş olan sülünez zahmetsizce oltada sabit şekilde duracaktır.

Bazı durumlarda büyüklükleri 1 kiloya varan kikla, lapin gibi balıklar için midye kullanmak gerekebilir.Ancak burada ki midye kullanımı biraz farklı.Midyeyi kabuğundan çıkarmadan direkt olarak küçük siyah bir iğneye midyenin tendonundan bir kaç kez dolaştırım ete saplamanız yeterli.Kurşun kullanmadan suya indirerek kullanabilirsiniz.

Son olarak yemlerinizi temin ederken mümkün olduğu kadar taze olmasına dikkat edin.Ayrıca kullanacağınız iğnelerinde bu yemler ile uyumlu olmasına özen göstererek av şansınızı arttırın.

Yemli Balık Avcılığında Yemlerin Bağlanma Şekilleri” üzerine 2 düşünce

  1. Amatör Balıkçı Yazar

    Merhaba İbrahim.

    Sülünez sert bir yemdir ama midye ve karidese göre. Konuyu bir bütün olarak düşünseydiniz sorunuzun cevabını zaten almış olacaktınız. Bol balıklı avlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir