11 Kasım İstanbul Boğazı Çapari Avına Devam

Bir süredir devam eden lodos ve çapari avının verimsizliği yüzünden skoru düşük olan avları yazmıyorum. Ama bu sefer rüzgarın poyraza dönmesiyle akının tekrar kıyıya yanaşacağını düşündüğüm için iş bitimi yanaşıverdim tekrar boğazın kıyısına. Tarabya oteli ötesinden bebek sahiline kadar belli başlı yerlerde balık kendini gösteriyor. Benim gözde yerlerim otel ile yeniköy arasındaki bölge ve bunu daha öncede söylemiştim.

Av güzel geçti. Limitimizi dolduracak kadar balık yakalayabildim. Kullandığım çapari yine aynı, beyaz tüy ve yeşil floşlu kısa köstekli ( oltacıdan satılanlara oranla ) ve beyaz iğneli 0,35 / 0,30 çapari. Bunda ısrarcı olmamın sebebi geleneksel olması ve balığı fazlasıyla cezbedebilmesi. Ayrıca rengarenk çapari köstekleri pek hoşuma gitmiyor. İş görüyor, bundan yana sorun yok ama insan yaşlandıkça geleneksele daha çok bağlanıyor galiba 🙂

16 Kasım 2014 Boğazda Lüfer Avı

Boğazda balık yakalamak böyle zamanlarda gerçekten zor olabiliyor. Akıntıyla birlikte, kullanılan kurşunun ağırlığı – 150 / 175 gram gibi – , olta ve makaranın zaman geçtikçe yorulan bedene daha fazla ağırlık vermesi, rüzgar vs. Ama emek olmadan da yemek yok.

İnşallah yakın zamanda bu çeşit avları kamerayla da görüntülemeyi düşünüyorum. Şimdilik tüm avcı dostlara rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir