18 Kasım Palamut ve Çinekop

Bu avda çok sıkıldık çünkü balık inanılmaz seyrekti. Ama avı güzelleştiren ve ilginç kılan konu aralıklarla oltalara atlayan palamutlardı. Öyle ki 5 tane aynı anda yakalayan oltacı gördük.

Hava çok sıcak ve bunaltıcıydı. Böyle havalarda yoğun şekilde çapari yapmak insanı daha fazla yoruyor.

Palamut yakalayanlar bilir, bildiğiniz poşet gibi oltanızda farklı bir ağırlıkmışçasına kıyıya gelir. Haraket olarak sizi yormaz ama çekerken yorabilir. Herkesin kafasını karıştıran bu palamut akın ister istemez beraberinde ” nasıl oluyorda hala palamut görüyoruz ? ” sorusunu getiriyor. Balıkçılardaysa hala lüfer satılabiliyor.

İstanbıl Boğazsında Çapariyle Palamut Avı

Bunun iki farklı cevabı var. Ya geçiş ile ilgili hiyerarşi ortadan kalktı veya bu sene düşündüğümüzden daha fazla geçiş balığı göreceğiz. Üstelik palamutların bir çoğu kıyıya 50-100 metre aralıklarda oltalara atlıyor. Ne olursa olsun ben dahil oltacıların hepsi bu geçişten nasiplenmeye bakıyoruz 🙂

Diğer oltacı arkadaşlarımız çok farklı renklerde çapariler kullanıyorlar. Pembeden tutunda turkuaza doğru giden bir renk yelpazesi var. Bense daha önce söylediğim gibi gelenekselciyim ve beyaz tüy ile yeşil floş kullanmaya devam ediyorum.

Çinekop için geçmiş günlere bakarak düşük olan 15 adetlik skor palamutta 6 taneydi. Allah bereket versin.

Tüm avcı dostlara rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir