6 Eylül Çanakkale Gezisi ve Balık Avı

Bu aralar pek iş olmadığı için yapılacak en güzel şey mümkün olan en ekonomik yoldan tatil fırsatlarını değerlendirmek ve yolda gördüğüm yerlerde kısa süreli balık avı yapmak. Yakın dostlarımdan bir tanesiyle çıktığım Çanakkale – Altınoluk seferinde gidiş yolumuz üzerinde bulunan Sarmısaklı deresinden 3 tane güzel tatlı su kefalini ( kasna ) kandırmayı başardık.

Ezine Tatlı Su Kefali - Kasna

Kandırmayı başardık diyorum çünkü balık çok nazlıydı. Bununla birlikte balığın vaktini kaçırdığımızı düşünüyorum. Normalde 20 cm den 50 cmye kadar her boyda balık sahtelere saldırabiliyorken bu kez sadece yaptığımız ilk bir kaç olta atışı ile bu balıkları yakalayabildik. Sonrasında takip oldu ancak balık yeme saldırmamak konusunda ısrarlıydı.

Ezine Tatlı Su Kefali - Kasna 2

Kullandığımız yem her zaman olduğu gibi siyah parlak kurbağa. Ancak alırken şuna dikkat edin : 2 tür siyah kurbağa var. Bunlardan bir tanesi mat ve büyük boy. Sizin tercihiniz siyah parlak renkli ve ufak olan olmalı. Çünkü büyük kurbağa hem verimsiz hemde aslında turna için üretilmiş olan bir model.

Bu dereye daha önce bir kaç kez daha uğradığım için şu anki halini gördüğümde biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylesem yalan olmaz. Çünkü olta attığımız havuzların neredeyse tümü yosunlanmış ve olta atılamayacak hale gelmiş. Neyseki yosunlar çok naziktide herhangi bir zaiyatla karşılaşmadan avı tamamlayabildik.

Bu av akşam saatlerinde gerçekleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir