Bayramiç Barajı ve Çevresinde Balık Avı

Sevgili avcı dostlar

Malum yaz sonu gelmek üzere ve yaz avcılığından mümkün mertebe istifade etmek gerek. Bende av partnerim, ahiretliğimle çıktım yollara. Daha önce denediğimiz ama pek fazla verim alamadığımız Bayramiç Barajına doğru yol aldık. Gittik dere ağzına, başladık atıp çekmeye.

İlk saat balık aramaktan yorulduk. Sahteyi kovalayan küçük balıklar bizleri neşelendirdi ve hatta heyecanlandırdı ama esas ağa babaları göremedik. Sonra anlayamadğımız birşeyler oldu ve turnalar vurmaya başladı. Benim kefalden yana biraz fazla beklentim vardı ve turnaları gördükçe küplere bindim (!). Az aşağı az yukarı giderken sonunda kefallerin sindiği küçük bir bölge bulduk ve atıp çekmeye başladık.

Turna

Turna

Kefal

Kefal

Kefaller yorgun ve korkmuş. Her hallerinden belliydi bu ve yemlere nazlana nazlana saldırıyorlardı. Bir çok balık yakaladık ve bıraktık ama turnaları bırakmadık. Bir nevi kefalleri koruma günü yaptık desek yalan olmaz.

Turna

Turna

Kefal

Kefal

Turnalarıda çok severiz ailecek. Onlara karşıda saygımız ve sevgimiz sonsuz ama bir suya düştülermi temizle temizleyebilirsen. Aç ve avcı bir tür olduğu için ortalığı yıkıp geçiriyor bu kabadayı.

Kullandığımız sahteler o yöreye gittiğimizde en çok kullandığımız sahtelerden olan meşhur strike pro kurbağamız. Oltalarımız at-çek için ideal olan 2,10 daiwa kamış / okuma mini makara, alba 2,70 karbon kamış / shakespeare makara kombinasyonları. Misinalarımız fevkalade ince ama düğüm mukavemeti yüksek 0,16 – 0,24 kalınlıkta.

Yakaladığımız toplam balık sayısı meçhul çünkü özellikle kefalleri geldikleri gibi yolcu ettik. Turna sayısı ise 5 ve bunların en küçüğü 45 cm, en büyüğü 64 cm boyunda.

Turna

Turna

Kefal

Kefal

Son olarak geleneksel balık akını İstanbulda henüz başlamadı. Son 3 gündür boğaz hattında bulunduğumdan Sarıyerden İstinyeye kadar takip ettiğim kadarıyla kıraçadan başka hiçbir şey yok. Kıraça yemli avda lüfer veya çinekop için iş görebilir belki ama onuda denemek için cesaret lazım.

Hep yaparız ya, bir önceki seneyi kıyaslarız. Bu sene geçen seneden daha kötü gibi görünüyor şimdilik. İnşallah ilk denemeyi yağmurdan sonra yapmayı düşünüyorum. Detayları da burada paylaşacağım.

Avın videosu :

Tüm dostlara rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir