Bayramlık Tatlı Su Kefalleri

Bayram için ne yapalım diye düşünürken daha önceleri Kıyıköyde avlama şansı bulduğum tatlı su kefallerine doğru ufak bir gezinti yapalım dedik.Bunun için tabiki Vedat Abimize yer konusunu danışmamız gerekiyordu. Önce hem kendisini ziyaret edelim hemde bayramlaşalım maksadıyla Sivrice sahillerine uzandık. Gece orada konakladıktan sonra her ne kadar sonraki gün Vedat Abi ile gitme planları yapsakta onun planlarındaki aksiliklerden dolayı bu şansı bulamadık.

Yapacak bir şey olmadığını anlayınca zaman öğle vaktini bulsada yer tafini alıp vedalaşarak meşhur tatlı su kefali derelerine doğru yol aldık. Dereyi takip ederken gözümüze en hoş görünen yerde durduk.Burada kesinlikle tatlı su kefali olmalıydı. Dere içerisinde aralıklarla bulunan uzun yosunlar, bu yosunların altında saklanmış olupta avını bekleyen kefaller ile dolu olmalıydı.

Bir kaç gün öncesinden işe yarayacak malzemeler için küçük çapta alışveriş yapmıştım zaten.Benim favorim Meps Thunderbug olduğu için bir modelden almak istedim. Bunun dışında Strike Pro markası ile satılan sahte kurbağalardanda aldım. Bu sahteler hem görüntü hemde fiziksel yapısı sayesinde bu tür derelerde çok iyi iş yapabiliyor.

STRIKE PRO KURBAĞA ( TOAD )

MEPPS THUNDERBUG

Derenin kenarına sessizce ve çömelerek indiğimde kenarda bulunan ve boyları 20-30 cm arası değişen, yemlenmek için kendini akıntıya karşı bırakmış kefalleri görünce bu yerin doğru yer olduğuna tam manasıyla inandım.Nede olsa ne olursa olsun insanın içinde ufakta olsa bir şüphe kalıyor.Av arkadaşım Kurbağa, bense Thunderbug ile denemeye devam ettik. Bir kaç dakika sonra arkadaşım ilk balığı aldı ancak otluk alana kaçmaya çalışan balığı kontrol edemediği için sudan kesme esnasında balığı düşürdü.

Daha sonra mekana ayak uydurmamız sayesinde atışlarımızı daha kontrollü şekilde yaparak balıkları teker teker almaya başladık. Özellikle yosunlukların yakınına düşürmeye çalıştığım sahteye ilk cevap o anda boyunu net olarak kestiremediğim bir kefal tarafından geldi. Sahte suya düşer düşmez saldırması ve mesafenin biraz uzak olması beni endişelendirmiş olsada 2-3 dakikalık bir mücadele sonunda kendisini kepçeye bırakıverdi.Boyu 55 cm kadar olan bu canavar aslında peşinde başka bir canavarı daha getiriyordu ancak diğer canavar doğal olarak beni gördüğünde uzaklaşıverdi.

Bu heyecan yeterli diye düşünürken bu kez derenin tam ortalarında bulunan sahteye başka bir balık atlayıverdi. Bu kez fazla mücadele fazla yoktu ancak yaklaştığında bununda yine bir önceki boyda olduğunu gördüm ve yine kepçe yardımıyla sudan dışarı aldım.

Sonrasında arkadaşımda 40-50 cm boyları arasında bir kaç balığı büyük bir zevk ve heyecanla dışarı aldı. Bu arada 30 cm ve altı bir çok balığı suya geri bıraktık.Derenin ilerleyen kısımlarında atışa müsait olan yerlerde denemelere devam ettik ancak aradığımız boya pek rastlayamadık.

Balıklarımızı temizledikten sonra yeteri kadar zevkini yaşadığımızı düşünerek dönüş yoluna koyulduk.Yani uzun lafın kısası bizim için çok güzel bir bayram günü oldu.

Bilgi :
Mepps Thunderbug ( Mepps için yeşil tüylü olanı kullanmanızı tavsiye ederim. )
Strike Pro Kurbağa ( Toad )

Tüm amatör balıkçı arkadaşlara rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir