Boğazda Çapariyle Çinekop Avı

Uzun süren yemli avlardan sonra palamut denemelerindende boş dönünce çapariyle istavrit avı dışında yapılabilecek diğer avlar hayal gibi geliyordu. Ne zamanki geçen hafta itibariyle tek tükte olsa istavrit çaparilerine çinekop gelmeye başladı , işte o zaman arkadaşlarla kıyıyı daha fazla takip etmemiz gerektiğini anladık.

Boğazda Çapariyle Çinekop Avı

Özellikle Tarabya civarında avlanan arkadaşlardan haberleri aldıktan sonra 1 Kasım günü öğle saatlerini geçerken otobüs tabir edeceğim kuyruğa ben ve bir kaç arkadaşımda girdikten sonra kenardan çaparileri atmaya başladık. İlk bir kaç atışta istavritlerde gelsede sonradan balığın suyunu bulduktan sonra çinekoplar gelmeye başladı. Bazıları çok ufak olduğu için mümkün mertebe zarar vermeden denize bıraktım.

Boğazda Çapariyle Çinekop Avı

Bu avda özellikle yeşil floşlu çapariler çok iş yapıyor görünsede aslında beyaz tüy ve yeşil floşlu çapariler daha iyiydi. Nedeniyse iğnelerin ve tüyün istavrit için biraz daha gösterişli olması ve bedenin kısa olmasından dolayı atış mesafesinin daha uzun olması. Ayrıca kulalndığımız kurşunlar minimum 125 gramdı. Çaparicilik özellikle çinekop ve palamut için çok yorucu ama sonuçları tabiki fotograflanmaya değer. Çapariyi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler :

  • Oltanızın sarımını çok hızlı ve fazla turda yapmayın, bu sayede uzakta ve derinde daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yerinizde durmayın, akıntı yönüne haraket edin ve misinanız her zaman sizinle aynı hizada bulunsun.
  • Çapari haraketlerini sert ve 3 adımda tamamladıktan sonra sarım yapın.
  • Ağır kurşunda balığın vuruşları zor anlaşılır, bunun yerine kamışı kaldırdığınızda uç kısmın eğimini kontrol edin fakat akıntı suyuna aldanmayın.
  • Mümkün mertebe ısınma haraketleri yapmadan olta atmaya başlamayın 🙂

30-31 Ekim ve 1-2 kasım tarihleri arası özellikle çapari için çok verimliydi ancak yemli için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Balıkların ufak olmasıda cabası. Yaşanan bir kaç tanede garip olay vardıki balık işinin ne kadar kısmet işi olduğunun göstergesiydi. Örneğin oltadaki çinekopa saldıran bir lüferin balığı parçaladıktan sonraki klasik kafa savurmasını yaparken diğer iğnelere bulaşması ve karabatakların oltanın geliş suyundan bekleyerek balıkları kaptı kaçtı yapması gibi.

Son ipucu : Böyle bir hengamede oltanıza başka türden balıklarda gelebilir.

Rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir