Boğazda Çinekop Avı – Eylül 2012

Tepkiler gelmeden evvel belirtmekte fayda var ki çinekop için boy aralığı 20 cm üzeri olmalıdır. Yani siz genel tablodaki ölçülere bakmayın. Bizim zamanımızda konuşulan boy limitlerinde çinekop için 20-25 cm ölçüsünü referans alıyorduk. Şimdi 25 cm balıklara bile lüfer deniyor ya ben ona ayrıca takmış vaziyetteyim.

Daha bir kaç gün öncesine kadar hafta sonuna denk gelen olta atma teşebbüsümüz kalabalık yüzünden sadece bir teşebbüs olarak kaldı. Üstelik yüzden fazla oltaya gelen balık sayısı belki 10 tanedir. O yüzden olta atmaktan vazgeçip neler oluyor diye bir bakmıştık. Bunun üzerine de avlanma işini hafta içi bir güne denk getirerek boğazdan ayrıldık. Pek çok yer gezdik, gördüğümüz kalabalık ve karmaşa gözümüzü korkutmaya yetti.

Kısmette salı günü olta atmak varmış. Hava kararmaya yakın gittik ve pazar balığını oltalara yem olarak kullanarak avlandık. Gece saat 10 a kadar balık gayet seriydi. Sonrasında yavaşladı. Üzerine kalabalıkta artmaya başlayınca tası tarağı toplayarak oradan uzaklaştık.

2012 Yılı Boğazda Çinekop Avı

Yine tepki olmasın diye tekrar belirteyim ki bu balıkların tümü 20 cm üzeridir. Yem olarak hamur olmuş ancak tuzlanmış bayat istavrit kullanıldı.

Eğer sizde yemli çinekop avı yapmak istiyorsanız istikametiniz avrupa yakasında istinye ve tarabya otelinde herhangi bir yer olabilir. Tabi oltaların takıldığı bölgeleri göz ardı etmemek kaydıyla. Kısa ama detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar şu anda memleketten uzak olsamda yinede elimden geldiği dostlarımın gönderdiği resimleri ve avla ilgili bilgileri paylaşmaya kadar devam edeceğim.

Rastgele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir