Boğazda Çinekop ve Sarıkanat 4 Kasım 2011

Bugünlerde balığın bol olması sayesinde sık sık boğaza çinekop avına gidebiliyoruz. Son 10 gündür önceki yazılardada görebileceğiniz gibi boyları 15-25 cm arası çinekoplar çapari ve yemli oltalarımıza teşrif ediyor ve yasal sınırdan ziyade özellikle vicdani limitlerimize uyarak bir çoğunu denize geri gönderiyoruz. 4 Kasım akşamı çapari bittikten sonra yaptığımız yemli avında bunun semerisini azda olsa aldığımı düşünüyorum.

4 Kasım Boğazda Çinekop ve Sarıkanat

Gel gelelim yine balık boyları çok küçük ve hala boğazda lüfer görmek mümkün. Bu ilginç duruma açıklama getirmek çok zor. Bu arada gırgır ve diğer balıkçı teknelerinin getirilen limite karşı sergiledikleri tavır çok ilginç. Özellikle bir süre balık avı yapmayacaklarını açıklamaları ( ki ben buna pek inanmıyorum ) ve kendilerine göre sözde halkı cezalandırmaları ( bu durum balık fiyatlarını yükseltecek ya ) aklıma ” tavşan dağa küsmüş ama dağın haberi yok ” atasözünü hatırlattı.

4 Kasım Boğazda Çinekop ve Sarıkanat

Bu konuyla ilgili detaylı bir yazıyı daha sonra yazmayı düşünüyorum. Eğer bayramda fırsat bulabilirseniz mutlaka boğazı ziyaret edin. Spor için rapala ve kaşık, sofranız içinse çapari veya yemliyle yeteri kadar balık yakalamanız mümkün. Tabi diğer balıkçılara karşı saygılı ve hoşgörülü olmak şartıyla. Av sonucuna gelince, bir tane kabadayı adayı ve 30 taneyi aşkın harami. Ava giderken yanınızda mutlaka 4-5 numaralı iğneyle donatılmış tüy ve yeşil floş karışımı çapari bulundurun. Bu sayede azman istavrit yakalama şansınızda olabilir.

Rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir