Büyük Kemikliden Levrek Lüfer ve Kalamar Avı

Barış ve Mustafa arkadaşlarımdan sonra bir sonraki hafta bende büyük bir hevesle hafta sonu avı yapmak için aynı mevkiye doğru yollara düştüm. Her ne kadar benzin istasyonunda yaşadığımız küçük bir problem canımızı sıksada yinede işin sonunda balık avı var diyerek bu tür şeyleri görmezden gelmeyi başarabildik.

Saat gece yarısı 11 civarında vardığımız av mekanında, kısa sürede sabah avı için yaptığımız hazırlıktan sonra dinlenmeye çekildik. Av arkadaşım ve ben çok fazla heyecanlı olmasakta yinede ” acaba nasıl bir gün olacak ” diye düşünmeden edemedik. Zaten bu düşüncelerle sabah 4:30 gibi uyandık ve hemen bir şeyler atıştırarak elde fener, bizi  bekleyen sarp yokuş ve patikalara doğru yola koyulduk.

Hava henüz aydınlanmışken daha ikinci atışta aşağıda göreceğiniz balık oltaya yapıştı. Kısa süren mücadeleden sonra her ne kadar kepçenin ulaşamayacağı bir noktada olsada kayalıklara doğru yatırıp kenara alma şansım oldu. Arkadaşıma ıslık çalarak balık olduğu konusunda uyardım ve atışlara devam ettim. Ancak bir kaç takip olsada oltaya saldıracak kayda değer bir balık olmadı ne yazıkki.

Aralıklarla yapmış olduğumuz dinlenme seansları sırasında bir teknenin tuz gölü ağzında bir kaçtane dahi olsa lüferle döndüğünü öğrendik ve rotamızı oraya çevirdik. Aslında levrek konusunda çok hevesliydik ve o çevrede gezilmedik alan bırakmamıştık ancak tuz gölü mevkiinide denemek istiyorduk.Bu bölgede yaptığımız av sonucunda arkadaşım 6 bense 4 adet lüfer alabildim.Kısa günün kàrı olarak düşündüğümüz bu balıklar aslında hiçte öyle değildi.

Lüferleri alıp döndükten sonra bizi bekleyen sürpriz ise hava karanlığına yakın kalamarın yapıyor olmasıydı. Yanımızda bulunan bir kaç eski püskü kalamar zokasını fosforla canlandırıp atıp çekerken az önce söylediğim kısa günün kàrı ile tanıştık. Yani beklentimizin üstünde büyüklükte 3 kalamarı yakaladık ancak onların resimlerini karanlıktan ötürü çekemedik, daha kötüsü acele yola çıkmanın verdiği telaştan avlandığımız yerde unuttuk.

Kullandığımız malzemeler yeşil kalamar zokası, GES ve beyaz renk Rapala X-Rap Walk. Rapalanın bu modelini ilk kez denedik ve gayet başarılı bir sonuç verdi.

Tüm dostlara rastgele.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir