Eğritaş Mırmır ve İspari Avı – Ağustos 2014

Balık yok diyenlere inat aldık sülünezleri, vardık Gelibolu Eğritaşa. Vakitlice gitmedik, birazda umutsuzluktan olsa gerek. Hemen hızlı şekilde hazırladığım yemli oltanın bedenide 0,25  köstekleri de. Altına 100 gram kurşunuda iliştirdimmi ava hazır hale gelmiş demektir. İğneler kahverengi 3-4 veya 5 numara olabilir. Önemli olan kalın iğnelerden olması çünkü mırmırın ağzı körüklüdür. Normalde mırmır için yatırma tipi yemli olta hazırlardım ama burada usül farklı. Balık o tip oltaya vurmuyor nedense.

Mekan güzel olmasına güzeldi de esas hava tam mırmır için uygundu. Deniz desen ne eksik ne fazla dalga yapıyor. Dalga var ama oltaya zararı yok. Mırmır için ideal olmasının sebebiyse zeminin hafiften oynuyor olması ve bu esnada mırmırın beslenmesi için gereken bir takım zevatın ortaya çıkması.

Eğritaş Mırmır Avı

Her neyse, oltayı hazırladıktan sonra kallavi şekilde makasladığımız yemlerle oltayı donatıp attık suya. Bismillah, arkadan biraz abur cubura uzanalım derken balık vurur mu ? Vurur tabi çünkü balığın huyudur. Helede yeni gelip oltayı açtıysan ve balık konusunda ümitsizsen bunu yaşarsın. ” Ah gitti balık vah gitti balık ” demeye zaman yok. Biraz daha bekleyip çektim oltayı ve yemleyip tekrar attım. Sigaramı yakarken dahi göz ucuyla oltanın ucuna bakıyorum.

Eğritaş İspari Avı

Fantastik haraketleri bir kenara bırakırsak, evet balık çok güzel ve hızlıydı. Kova dolusu olmadı ama ziyafet dolusu balık yakalayabildim. Oltada o mekandan geçmişten gelen tecrübeden ötürü büyük iğne kullandım. Ufak balıklar yemi götüremesin, oltaya da yakalanamasın.

Eğritaş Mırmır Avı

Oltaya vuran sadece mırmır değildi. Göz doyuran, biraz da aksiyonu seven isparilerde vardı. Neyseki nüfus oranı fazla değildi ve mırmırdan yana daha fazla nasiplendik. Av toplam 4 saat sürdü. Son 1 saat gevezelikle geçmiş olabilir ama olsun. Balık yok diyenlere duyurulur. Gidin ve şansınızı mutlaka deneyin.

Tüm amatör balıkçı arkadaşlara rastgele.

Eğritaş Mırmır ve İspari Avı – Ağustos 2014” üzerine bir düşünce

  1. Uğur Ateş

    Az önce avdan geldim. 8-10 kadar ispari tuttum.Karadenizdeyim bu arada. Bizim buralarda ispariler bu kadar beyaz değil.Sırtları daha koyu renkte oluyor.siyah ve yeşil renkli. Bu kadar beyaz renkli ispariye hiç denk gelmedim. Sadece daha ufaklar böyle.Onları da zaten salıyoruz.Ki çoğunu salıyoruz. Lrf takım ile. Keyifli av oluyor. Ama renkler böyle değil. Bir kaç tane de çarpan geldi oltamıza. Onları da saldık. Keyifli iş vesselam. Bu siteyi de yıllar yıllar önce bir google forumunda okumuştum. Şimdi ise ispari avı yazdığımda denk geldim. Tüm dostlara rastgelsin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir