Eylül 2014 Kefal Avı

Sevgili balıkçı dostlar

Malum geçiş balıklarından son bir aydır pek ses çıkmıyordu. Tekneler balığa boğulurken kıyıdan maalesef pek verimli av yapılamıyordu. Gece yemli av için duranlarıda görüyordum ama onların avlarndan aldığım haberlere göre de çok fazla balık tutulmuyordu.

Boğazda Kefal Avı

Bende bu arada işimin erken bitmesi sayesinde bir kaç gün boyunca kefal avı yapmaya çalıştım. Yol güzergahımın büyük kısmıda boğaz hattı olduğu için hem geçiş balığını takip ettim hem de bulduğum güzel bir barınak yanında kıbrıs oltası ve ekmek ile kefal avları yaptım. Temizleme konusunda sıkıntı duyduğum için hiç büyük balık peşinde olmadım. Gelen balıklar genelde 30 cm civarı balıklardı. Bu boydaki balıkların temizliği ve tulum çıkarması zahmetsiz oluyor.

bogazda-kefal-avi (3)

Kıbrıs oltasının silindirini hazır olarak alsamda iğnedeleri donatma işini kendim yapıyorum. Malzemelerim arasında genelde hem siyah hem beyaz mat iğneli iki farklı kıbrı oltası bulunuyor ve iğneler çoğunlukla 8-4 numara arası. Tabi kıbrı oltası için en önemli detay iğneleri bağladığınız misinanın mutlaka sert olması. Diğer türlü iğneler birbirine girdiği için çok sıkıntı yaşarsınız.

Boğazda Kefal Avı

Bu bir kaç günlük av sonucunda sanıyorum 70 civarında balık yakalamışımdır. Kefal geleneğinde benim için önemli olan diğer husus balığı hemen oracıkta temizliyor olmak. Temizlerken meraklı bakışlar ve soru soranlar illaki oluyor. En çok gelen soruysa kefalin lezzetli olup olmadığı.

Boğazda Kefal Avı

Kefal Lezzetli Bir Balıkmı ?

Evet, kefal pek çok balıktan daha lezzetlidir. Daha önce pek çok kez yazmıştım, yine tekrar edeyim. Her balığın bir temizlenme ve pişirilme şekli vardır. Ben kefali eve götürmeden hemen deniz suyu ile temizliyorum ama bununla bitmiyor. Kefalin pulunu kesinlikle temizlemem, direkt derisini yüzerim. Pöylece o güzelim eti ortaya çıkar. Ayrıca kefal pislik yer diye bir kanaat vardır ki bu da çok yanlıştır.

Kokusundan tiksiniyorsanız derisini yüzdükten sonra deniz suyuyla içini dışını iyice yıkayın. Eve getirdiğinizdeyse tekrar tatlı suyla yıkayıp mısır ununa bulayarak kızgın yağda kızartın. Balığı nasıl tulum çıkaracaksınız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir