Geliboluda Yaptığımız Palamut Avı – Eylül 2012

Kısa tatil süresince Geliboluya uğramamak ve arkadaşım paşayı görmeden dönmek olmazdı. Her ne kadar planlamadığım ve kısa bir av günü olsada gerek çeşitlilik gerekse tutulan balık sayısına bakıldığında güzel bir av oldu diyebilirim.

Başlangıçta hedefimiz palamut yakalamaktı ancak paşanın tecrübelerine göre denizin çok fazla sakin olması bu av için müsait değil gibi görünüyordu. Güneyliden başladığımız avımızı bakla burnu istikametine doğru devam ettirdik. O esnada her ne kadar balık bulucuda balık görünsede gidiş istikametinde verim alamadık. Ancak ( bilenler bilir ) bakla burnunu dönüp dubalara yaklaştığımızda hiperaktif ( yaramaz ) bir balık cinsi olan lambuka oltaya yapışıverdi.

Lambuka sürüleri açık denizdeyken ( eğer bulabililerse ) suyun üzerinde gezinen cisimlerin altında gezmeyi tercih ederler. Buradaki durumda farklı değildi zaten. Dubaların etrafında geziniyorlar ve bulabildikleri ufak balık sürülerine saldırıyorlardı. Beklemediğimiz bir balık cinsi olduğu için iki tur daha dönerek iki balığı aldıktan sonra vaktinde kısıtlı olmasından ötürü dönüş yoluna doğru yola çıktık.

20 Eylul Gelibolu Melanur Palamut Uskumru Lambuka

Bu esnada paşa biraz yorgun, biraz da uykusuz olduğu için uzanıp dinlenebileceğini söyleyerek tekneyi idare etmeye başladım. O esnada balık bulucunun sinyallerini sabahki durumdan ötürü çok fazla dikkate almıyorken balık vurdu. Gelen palamut, ancak büyük bir balık değildi. Oltayı tekrar suya indirdikten iki dakika sonra tekrar bir vuruş geldi. Ancak bu seferki melanurdu. Sonrasındaysa güzel bir uskumru vardı.

 Bu şekilde palamut avı yapalım derken sığlıkta gezerken yakalanan ve geri bıraktığımız hani balığınıda sayarsak 5 çeşit balık türünü avlamış olduk. Birde uzun metrajlı videomuz var. Umarım beğenirsiniz.

 

 

Paşa, sahteler konusunda o civarda işini gerçekten en iyi bilenlerden birisidir. Genel olarak yozurinin crystal serisini kullanıyor diyebilirim. Paşanın yaptığı diğer tekne avlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Geliboluda Yaptığımız Palamut Avı – Eylül 2012” üzerine 2 düşünce

  1. Amatör Balıkçı Yazar

    Merhaba Müjdat

    Bu hafta sonu ( 15 Haziran Pazar ) Tayfur gölünde av organizasyonumuz var. Eğer istersen senide katılımcılar içerisine kaydettirebilirim. Bende orada olacağım, orada görüşmek üzere.

  2. Müjdat Köse

    Geliboluda balık tutma organizasyonu ( yarışması ) düzenleyecekmisiniz ? Varsa tarihlerini bana yollarsanız sevinirim. İstanbuldan katılmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir