Irakta Balık Peşinde – 1

Bu aralar işim gereği Irak / Erbilde bulunuyorum ve eğer herhangi bir aksilik olmazsa da buralarda olmaya devam edeceğim. Gerek savaşın kalıntıları gerekse henüz idari yapının oluşmamış olması yüzünden henüz balık avı yapamadım ama buralarda olanlara bir fikir oluşturabilir düşüncesiyle bu ilk yazıda sizlerle genel durumu paylaşayım istiyorum.

Bulunduğum bölgede herne kadar Basraya yakın görünsede balık avı açısından bir kaç göl ve dere dışında çok fazla yer yok. Alsında iyi değerlendirilebilecek içsular bunlar. Zira dereler Zap suyunun kolları ve barajlarda yine bu kollar sayesinde su birikimi sağlamış havzalar. İnsanın kanında balıkçılık olmaya görsün yaptığı ilk şey acaba nerede ne bulunur oluyor doğal olarak.

Bende geldiğim aydan itibaren bu işlerle ilgilenmiş veya yakın çevresinde bulunmuş insanlarla bazı konuşmalar yaptım. Duyduklarım arasında üzücü olan şeylerde var güzel şeylerde.

Örneğin buradada henüz dinamit, ağ ve elektrik belası aşılamamış bir konu. Ancak hükümetin son kanun değişikliği sayesinde artık belli zaman aralıkları ve avlanma teknikleri / limitleri ile ilgili maddeler var. Amatör veya ticari balık avcısı olmanız kuralları değiştirmiyor. Bu da güzel birşey.

Gelelim balık türlerine. En çok rastladığım balık türü malesef bizim memleketinde başında olan belalardan bir tanesi : İsrail Sazanı.

Bu balığın zararları burada henüz bilinmiyor ama büyük marketlerde oluşturulmuş küçük havuzlarda ” Sazan ” olarak satışı sürüyor. Fiyatı yaklaşık 15 dolar kadar. Göller ve derelerdede bu balıklar mevcut. İmkanım olsaydı uyarmak isterdim ama öyle bir şansımda yok. Buradaki tür bayağı irileşmiş gibi görünüyor. Belki av için güzel bir detay olabilir.

Belalı balığımız dışında çok besili ve saf sazan çeşitleri görmek mümkün. Belki daha sonra bir kaç resim çekerek bu yazı içerisine ekleyebilirim. Ama en meşhur balık ne diye sorarsanız Şabot / Hint Sazanı olarak bilinen ve bizim derelerdede bulunan balık. Kimi zaman ağırlığı 20-30 kilo olanları görebiliyorum. İnsanın içi gidiyor desem yeridir.

Bu bölgede henüz oltayla avcılığın gelişmediğini su kenarlarının boş olmasından ve balık avı malzemesi satıcılarının olmamasından anlamak mümkün. Paket halinde dandik olta seti satan büyük mağaza zinciri dışında herhangi bir satıcı göremedim desem yalan olmaz.

Bu kadar şeyden sonra belkide bu yazıyı okuyan herkesin aklına neden balık avı yapmadığım sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabı aslında çok basit ve benide mutlu ediyor. Şu anda balık avı yasağı var ve en erken tarih 15 haziran gibi görünüyor. Umarım hükümet bundan daha güzel kararlar alıp uygulamaya ileriki zamanlarda da devam edecektir.

Tüm balık avcısı dostlara selamlar ve rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir