Mimar Sinan Büyükçekmece Balık Avı 4 Mayıs 2013

Büyükçekmeceye yerleşeli yaklaşık 3 ay oldu. Buralara uzun zamandır gidip geliyorum ama sadece bir kez Büyükçekmecede olta atma şansım oldu. O da 3 sene önce lüfer dedikodularından ötürüydü. Bu 3 aylık zaman diliminde bir kaç kez sahile inmeyi düşündüm. Bulunduğum mevki Mimaroba olduğu için iyice araştırmak gerekiyordu.

Bir kaç gün öncesinde burada oturan başka bir arkadaşım sahile inmiş ve olta atanlar görmüştü. Hatta bir kaç kezde vuruş almış ama ne olduğunu vuruştan sonra balık yakalayamadığı için bilemiyorduk. Kalktık marinaya inip evvela eşkina olabilir ihtimaliyle teke topladık ve gittik deniz kıyısına. Bulunduğumuz yer belediyenin yeni yeni inşa etmeye başladığı bir bölgeydi.

 Mimar Sinan Balık Avı 

Önce biraz uyanıklık yaparak hava kararmadı düşüncesiyle yosunda olabileceğini hesaba katarak mantarlı izmarit takımı denedik. Daha atar atmaz vuruşlar başladı. Ben tabi hemen bu şekildemiydi vuruşlar diye sordum. Niyetim eşkina oltasını bu yoruma göre düzenlemekti. Av arkadaşım bu şekildeydi diyerek balığıda yakalamış olmanın sevinciyle oltasını çekmeye başladı. Ve sonuç olarak balığın ” İspari ” olduğunu anladık ve eşkina takımını kullanmaktan vazgeçtik.

Şayet 3-4 gibi gitseydik sanırım kovanın yarısı dolmuş olurdu. Bunun dışında görebildiğim balıklar ( su çok berraktı ) izmarit, kefal, kıraçalar ve hatta zargana. İlgilenenlere duyurulur.

Mimar Sinan Balık Avı İspari

Sonuç, eğer yemli olta atmak istiyorsanız ve ispariye hayır demezseniz Mimaroba sahilde ince misinayla donatılmış iğnelerinde mantar olan 3 köstekli bir izmarit takımı ve 35 gram kurşun zevkli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Çok uzağa atmanız gerekmiyor, en fazla 20 metre.

Tüm dostlara rastgele.

Mimar Sinan Büyükçekmece Balık Avı 4 Mayıs 2013” üzerine 4 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Volkan

  Balık vurduğu zaman rüzgarın etkisi ne olursa olsun hissederdin bence. Ancak malesef şu anda havanın müsait olduğu her an küçük tekneler kıyıdan denize ağ çekiyor ve artık balık bulmak çok güç.

 2. Volkan

  Sanırım bahsettiğiniz yer Batı Garden cafenin sağ tarafı.. Dün oraya gittim 3 lü dip attım fakat çok fazla rüzgar olduğu gerekçesiyle vuruş alıyorsam dahi hissedemeyip bir saat sonra güzelce tarafına geçmek zorunda kaldım.

 3. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba Okan

  Eski fener tabir edilen limandan ileri doğru gelmeniz gereken bir yer. Ama kefal avlamak için Gürpınara doğru ilerlersen daha iyi olur. Orada denize girilmesi imkansız olan kayalıklar var ve ben zargana ve kefal gördüm bir çok kez.

 4. Okan

  Merhaba
  Bende Büyükçekmece sahile kefale avı geliyorum ama gittiğim bölge çok kalabalık oldugu için balıklar fazla kıyıya yaklaşamıyor. O yüzdende balık tutmak zevki çıkmıyor. Bu senin dediğin bölge Mimar Sinandaki limana yakın bi bölgedemi kalıyor acaba ? Tam bölgeyi yaza bilirmisin rica etsem ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir