Tatlı Su Kefali ( Kasna ) Avı – Eylül 2012

Menderes çayı veya benim taktığım isimle bankamatik 🙂 Denizde veya gölde balık bulamadıysam gittiğim yerlerden bir tanesi. Aslında bu gezim sırasında balıksız kalmadım ama derede balık yakalamanın keyfi bir başka oluyor. Bende bunu her zaman yazıyorum farkındayım ama ne yapalım. Çocukluktan gelen bir sevgi işte.

Yine gittik ve sahte kurbağamızla bir çok balık yakaladık. Gittik diyorum çünkü balık avına alıştırmaya çalıştırdığım arkadaşlarım vardı ve bazen kendi yakaladıkları bazense benim balık oltaya ilk atladıktan sonra onlara verdiğim zamanlardaki balıklar sayesinde onlarda zevkli 2 saat geçirdiler. Boşuna demiyorum bankamatik diye ancak oradaki durumda kötüleşmeye başlamış gibi görünüyor.

Mendereste Tatlı Su Kefali Kasna Avı -1

Sanırım bir kaç yeni yer keşfetmek en iyisi olacak. Normalde zaten 3. kez geldiğim bu satıhtan daha geride bir bölgede avlanıyordum ve gerek bilinmişliğin gerekse ortamın bozulmuş olmasının yüzünden orayı terk etmek zorunda kaldım. Öyleki daha önce peşpeşe balık alabildiğimiz ve balıkları salına salına yüzerken gördüğümüz küçük havuzlarda artık balık yok denecek kadar az. Dere uzun çok şükür ve başka bakir yerler bulmak mümkün olacak inşallah.

Mendereste Tatlı Su Kefali Kasna Avı -1

Tatlı su kefali avı yapmak istiyorsanız size gereken maksimum 2,5 metre uzunluğunda ince bir kamış, ince misina sarılı küçük bir makara ve kurbağa, mepps gibi sahte yemler. Yemli oltaylada yakalamanız mümkün ancak at-çek yapılabilecek derelerin derinliği bu tip şeylere müsait olmayacağından işiniz zor olabilir.

Bu avda da ava gidemeyen ancak  balık görüntüleri görmek isteyenler için kısa bir videomuz var. İyi eğlenceler.

Tatlı Su Kefali ( Kasna ) Avı – Eylül 2012” üzerine 3 düşünce

 1. Amatör Balıkçı Yazar

  Merhaba. İllaki vardır fakat garanti olabilecek yerler çok derin olmayan ve suyun hızlanıp yavaşladığı noktaların son kısmı gibi yerlerdir.

 2. Faruk

  Bilgi ve video için teşekkürler menderes çayı üzerinde her yerde varmıdır acaba kasna ? Denizli çal ilçesi nden geçen kısımlar bana yakın acaba sanismi denesem mi ?

 3. Vedat

  Sevgili balıkçı arkadaşlar. Kasna (tatı su kefali) bilindigi üzere yakalaması çok zor olan ama bir o kadarda zevkli olan bir balık türüdür. Size tavsiyem tavuk cigeridir. Gerede çayında ilk zamanlar çıldırmıştım tutamadıgım için. Ta ki tavuk cigeriyle avlanana kadar. Balık cigerin farkına varmasıyla saldırması (ilk zamanar küçük olanlar) bir oluyor. Sotede bekleyen büyükleri bir anda çıkıp yemi alıp kaçıyor. En önemlisi sinek ignesini aparatsız olarak misinaya baglayın ve görünmemeye çalışın.

  At çek ile avlanmayı sevenler ise spro marka en küçük rapalayı kullansınlar ayrı bir zevk. Hayırlı avlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir