Terkos Turna Avı 20 Nisan 2013

Turna için av yasağının kalkmasından sonra ben kendi kendime ayrıca 3 haftalık avlanmama süresi belirlemiştim. Bu süra yaklaşık olarak bu hafta sonuna denk geldiği için Durusudaki tekne sahibi dostumuz Sadık abimizi aradım ve randevulaştık. Kendisiyle uzun zamandır balığa çıkarız ve her zaman misafirperverdir. Yeri geldiğinde tutulan balığı oracıkta pişirdiğimiz bile olur.

Sabah 7 yi geçerken çıktığımız gölde hava kapalı, biraz rüzgarlı çokça da soğuktu. Sadık abiyi saymazsak çoğu zaman kalabalığı sevmemenden ötürü yanıma sadece sevdiğim bir dostumu aldığım için 2 kişiydik. Av arkadaşım acemi, bırakın turna yakalamayı herhangi bir balıktan bihaberdir. Ama önemli olan hobiyi aşılamak. İyi arkadaşlar aynı zamanda iyi av partneride olabilirler.

Kullanacağımız sahte çeşitleri zaten az çok belli. At-çek usulü avlanmayacağımız için kurşunla birlikte kullandığımız armut tipi kaşık ve rapalanın meşhur Shad Rap Fire Tiger modeliyle başladık gezmeye. Kaptan geçen haftadan tecrübeli bir yere doğru sürdü tekneyi. Daha ilk dakikada ilk balık oltaya vurdu. Yaklaşık 45 cm ama benim gönlüm bu büyüklükteki balıkları yakalamak istemiyor her zamanki gibi. Bulabilirsen bul daha büyüklerini ama kısmet işte. Balık evvela av arkadaşımın oltasına vurmuştu ve bende oltamı çekip ona acemiliğinde sorun yaşamamasını isteyerek sarayım dedim. Demez olaydım, balık bölgeye mekan yapmış olsa gerekki iki tur sardıktan sonra benim oltayada saldırıverdi.

Açılış güzel oldu diyerek gezmeye devam ettik. 2 tur attığımız 300 metrelik bu bölgede ardı sıra toplam 4 balık yakaladık. Ancak kaşık daha fazla iş yaptığı için bende kaşık kullanayım diye düşündüm ve sahteyi değiştirdim. Arkadaşım daha şanslı olduğu için skor 3-1 olarak tabelaya yansıdı. Acemi şansımı desek ne desek 🙂

Nisan 2013 Terkos Turna Avı

Son turda balık vurmayınca canavarların tekrar toplanabileceğini umarak başka bir yere doğru devam ettik. O esnada arkamızdan gelen başka bir teknede 2 tane yakalamış, yanımızdan geçerken bize işaret ettiler sağolsunlar.

Dönüşü balaban tarafından yaparak av arkadaşımı karaya çıkarıp bir kaç tur daha yaparız şeklinde bir hesap yaptık. Bu esnada o bölgede çok kayabalığı olduğu için emektar rapala jointed ile mevcut sahteyi değiştirdim. Ancak sular o kadar yüksekki kurşun kullanmak zorunda kaldım. Peki yaptığım değişiklik işe yaradımı ? Evet işe yaradı ama o bölgede yakaladığım 3 balık 25-35 cm arasıydı ama av için pek uygun değildi.

Nisan 2013 Terkos Turna Avı

Arkadaşımı karaya çıkardıktan sonra sabahki curcunanın olduğu yere tekrar gittik. Ben kendi kendime Shad burda iş yapar kesin diye tekrar aynı sahteye döndüm. Kaptanda kaşık bıraktı ve yine vuruş, yine kaşıkla balık. İnadım inat, bekleyeceğim derken güzel bir balık oltada. Hemen tekneyi döndürdük ve ikinci tura doğru sürdük ve yine balık. Yine balık, yine balık, yine balık.

Nisan 2013 Terkos Turna Avı

Toplam 17 balık,

1 tanesi parende şampiyonuymuş, 4. sıçrayıştan sonra kaybolunca öğrendik.
5 tanesi o kadar küçüktüki bir daha oltalara atlama diye sıkı sıkı tembihledik.
1 tanesi 40cm üzeriydi ancak ben livara girmesini istemiyordum. Dualarım kabul oldu livardan fırladı sağolsun.
Av arkadaşımıda telkinlerle ikna ederek toplam 10 balıktan sadece 6 tanesini livarda tuttum ve kalanları terkosa bıraktım.

Bu ava ait gözlemim ise sonunda 50 cm üzeri balıkları kıyılarda görebiliyor olmak.

Yakında aksiyon kameram gelecek bir aksilik olmazsa. O zamana kadar aşağıdaki gibi kısa videolarla idare etmeye çalışıyorum.

 

 

Tüm dostlara rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir