Terkosta Turna Avı – Eylül 2012

Sağdan soldan eşten dosttan turna avıyla ilgili resimleri gördükçe memlekete dönüşte yapılacak işler listesinde ilk sırada malum turna yatağı olan ( ısrarla böyle düşünmeye devam etmek istiyorum ) terkosta turna avı yapmak vardı. Her ne kadar ilk sırada olsada yinede vakti zar zor ayarlayıp arkadaşımla birlikte yarım gün bile olsa tadını çokta çıkaramadığımız bir av yapabildik.

Evvela tekne ayarlamamız gerekiyordu ama her zaman kiraladığımız arkadaşa ulaşmak yine mümkün olamadı. Onun yerine tamamen tesadüf eseri başka bir tekne sahibiyle anlaşarak sabah saat 7 gibi göle açıldık. Bazı girintili bölgelerde insanı yoran bir rüzgar olsada genelde kuytularda saklana saklana dolaştık. Av çok verimli değildi. Tabiri caizse zor bela balıkları bulduk diyebilirim.

2012 Yılı terkos turna avı

Her zaman kullandığımız malzemelerden sular çok fazla sayılabilecek oranda çekildiği için verim alamadık. Bu yüzden avın yarı zamanın terkosun meşhur emektarı armut kaşığı kullandık. Dibe takılsa kopmaz, istediğin derinlikte gezersin. Nazı gazı yoktur yani. Toplamda yakaladığım 5 balığın 2 tanesini daha büyüğü gelir umuduyla bıraktım ancak göl günden güne daha da cimri davranıyor ve bu durum hiç iç açıcı değil. 

Her ne kadar çeken arkadaşım sonradan kamerasını yatırsa da 20 saniye kısa süreli birde videomuz var. Aslında eklemeyecektim ama görsel olarak birşeyler katabilir diye düşündüm. Kullanılan malzeme armut kaşık ve 30 gram kurşun, rapala xrap fire tiger.

 

 

Terkosta tekneyle turna avı yapmak niyetindeyseniz ve kiralık tekne arıyorsanız buraya mesaj bırakabilirsiniz.

Rastgele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir