Yemli Çinekop Avı 7 Aralık 2014

Sevgili Dostlar

Son zamanlarda hızlı giden çapariyle çinekop avlarında unutkanlığım yüzünden yakalayamadığım görüntüler 2 saatlik yemli çinekop avına nasip oldu. Görüntüler gece çekildiğinden biraz kalitesi düşük gibi görünse de memleketimizde hiç rastlamadığım bir görüntülü dökümantasyon olduğu için daha iyilerine sebep olur düşüncesiyle yayınlamak istedim. Umarım beğenirsiniz.

Av detaylarına gelince; hava kararmadan önce vardığımız büyük şef restoranı yanındaki boşluktaki avımıza evvela yem için yakaladığımız kıraçalarla başladık. Tabi her zaman olduğu gibi bu üstün vazife bendenize verildi. Zaten iki kişi olduğumuz avda yanımdaki arkadaşım bu konuya fransız olduğu için seçme şansım yok.

Sonrasındaysa hızlı ama verimsiz sayılabilecek kısa süreli bir av oldu. Ama az önce de söylediğim gibi amacım avlanmaktan ziyade bu tür bir avdan görüntüler yakalayabilmekti.

Yemli oltanın tarifiyse kısaca dakron iple bağlanmış mantarlı, iki iğneli ( hırsızlı ) köstek ve fırdöndü ile yerin ihtiyacına göre uzatılmış misina. Dakron ipi balığın kesmesini zorlaştırmak için kullandığım bir malzeme. Mantar dibinden 2-3 cm uzun olan ip fırdöndü ile sonlanıyor ve devamı misinayla klipse bağlanıyor. Bunun sebebiyse mantarı daha sonrada kullanabilmek. İğne seçimindeyse yemin büyüklüğü ve balığın ürkekliğini dikkate almak en doğrusu. Ama benim yemi kullanma şeklim farklı olduğu için iğne konusunda fevri davranma şansım var.

Yemin hazırlanma ve takma şeklini videonun başında ve ilerleyen anlarda daha iyi görebilirsiniz. Kıraça için ideal. Dahası, fazlasıyla çekici ve avcılığın kalitesini arttırıyor. Ama şunu bilin ki bu yöntem şakşak veya benzerleriyle uzaktan yakından alakalı değildir.

Cümleten rastgele.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir