Yeşilırmak Çevresinde Kısa Bir Av Günü

Yıllık iznimin bir bölümünü kullanmak üzere aile büyüklerimi ziyaretim sırasında çevrede bulunan ufak gölet ve en önemlisi Yeşilırmak çevresinde kısa bir av yapma fırsatı buldum.Ancak durum memleketimizde bulunan diğer yerlerden farklı değil.Havuz Balığı ( İsrail Sazanı ) buralarıda istila etmiş durumda.

Daha önceleri yakaladığımız Bıyıklı Bekir ( Barbus veya Bıyıklı Balık ) türlerinden eser yok.Zaten ırmak kenarında bulunan ağaçların seneden seneye yıkıma uğraması yüzünden günden güne bozulan av mekanları gerçek amatör avcıların keyfini kaçırıyorken birde üzerine bu şekilde istilacı bir türün tabi düzeni bozması gerçekten çok üzücü.Irmak çevresinde bulunan gölete önce Aynalı ve Saf sazanın bırakılması çok güzel bir davranış ancak sonraki senelerde bırakılan havuz balıkları doğal olarak yağmanında başlangıcı olmuş.Gölette yaptığımız av sırasında 15 cm boylarında tek tip gelen aynalı ve saf sazan yavrularını geri bıraktık.

Gelelim olayın daha üzücü kısmına.Bu göletin ırmağa olan yakınlığından ötürü oluşan taşmalarda bahsi geçen istilacı tür ne yazıkki Yeşilırmak sularınada bulaşmış halde.Bilinçsizce aşılama yapan yetkili veya yetkisiz tüm işgüzarların gözü aydın olsun.

En fazla 5 sene sonra bu ırmak üzerinde av yapacakların bolca balık yakalayacağı aşikar fakat hedef balığa ulaşmakta bir o kadar zor olacak.Daha önceki yazılarda bahsettiğim takımlardan şaşmadığım için tekrar yazma gereği duymuyorum.Zaten bir sonraki av güncesinde bu takımın resmini görebilirsiniz.

Rastgele

Yeşilırmak Çevresinde Kısa Bir Av Günü” üzerine bir düşünce

  1. Freehard

    Ne cahilce bir iş bunu yapan çevre ve orman bakanlığı yetkililerimi (acaba bunları kim eğitiyor? ya da kim işe alıyor?) bu sorun tüm dünyanı başına bela sonradan bırakılan tür yerli türleri ebediyen yok ediyor mesala afrikanın orta yerindeki viktorya gölüne bırakılan nil levreği yerli türleri silip süpürmüş balık yüzlerce kilo olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir